PayTR ve iyzico nedir?

perfs

Hectopat
Arkadaşlar iyi akşamlar.

Bir E-Ticaret Sitesi oluşturuyorum ve ödeme yöntemi olarak Papara, İninal, Troy vs kullanmak istiyorum fakat bunları siteye bağlamak için iyzico veya PayTR kullanmam gerekiyormuş galiba, ama benim bunlar hakkında hiçbir bilgim yok. Biraz karışık bir olay gibi, siteye nasıl bağlarım, bağlaması paralı mı vs. detaylıca bilgi verecek birisi varsa çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler :)

Sanal POS desteği sağlayan firmalar. Sitenizde satış yapabilmeniz için gerekli olan şeylerden biri. API yoluyla bağlayabiliyorsunuz. Bunun basitini Shopier yapıyor o yüzden ilk etapta onları öneririm. Vergi numarası ve şirket açılışı gibi işlemleri hallettiğinizi varsayıyorum :)

Bağlaması genelde ücretsizdir fakat sattığınız ürünün toplam bedelinin bir miktarını hizmet bedeli olarak alırlar.

Sanal POS desteği sağlayan firmalar. Sitenizde satış yapabilmeniz için gerekli olan şeylerden biri. API yoluyla bağlayabiliyorsunuz. Bunun basitini Shopier yapıyor o yüzden ilk etapta onları öneririm. Vergi numarası ve şirket açılışı gibi işlemleri hallettiğinizi varsayıyorum :)

Bağlaması genelde ücretsizdir fakat sattığınız ürünün toplam bedelinin bir miktarını hizmet bedeli olarak alırlar.
Şirket açılışı ne ya hiçbir şey anlamadım :( Ben masum bi boosterim insanları boostlayıp para kazanıcam şirketim yokki :( Biraz daha açmanızı rica ediyorum

Şirket açılışı ne ya hiçbir şey anlamadım :( Ben masum bi boosterim insanları boostlayıp para kazanıcam şirketim yokki :( Biraz daha açmanızı rica ediyorum
İnternetten bir ürün ya da hizmet satmak istiyorsanız ve bunu kredi/banka kartı yoluyla yapmak isterseniz vergisini ödemek ve faturalandırmak zorundasınız.

Shopier kullanırsanız böyle bir zorunluluk olmayabilir. Bir araştırın derim.

Gerçek anlamda para kazanacaksınız için şirket açmak zorunludur ancak bu apileri öğrenene kadar test etmek sonra şirketi açmak istiyorum derseniz bu destekleri var(en azından iyzico'da mevcut).

Bağlantısı hiç karmaşık değil. Http/s üzerinden sorgunuzu ilgili yöntemlerden biriyle ,yine ilgili gerekli bilgileri bir kırılıma gönderiyorsunuz bu kırılım size cevap döndürerek sorguyu cevaplıyor.

Örnek:
Sorgu yöntemi: POST
Sorgu tabanı: iyzico.com
Sorgu kırılımı: /alisverisi-baslat
Sorgu bilgileri: kredi_kart_no: 11111-2222, kredi_kart_isim: soraklı, kredi_kart_pin: 1111, item_id: 97, item_fiyat: 70tl...

Sizi bunu siteye gönderdiğinizde iyzico veya diğerleri buradan ne yapmak istediğinizi kolayca anlayıp size cevap dönerler bu cevap ise işlem başarılı oldu veya olmadı ve alt parametreleri olur.

Dolayısıyla tek yapmanız gereken şey hangi kırılımda çalıştıklarını kendi dökümantasyonundan okumak, sorguyu başlatmak için gerekli minimum bilgileri kullanıcıdan alıp oraya göndermeniz gerek. Sonrasında onların size döneceği cevabı okuyabilmelisiniz.

Buradan ilgili dökümantasyona göz gezdirin.
Buradan test yapmak veya direkt çalışmak için hesap açın.
Sistemin omurgasını öğrenmeniz gerek. | Rest Api

Online odeme almak icin kullanilan onlarca "Payment Processor" dan 2 tanesi.

Temelde yaptigi sey, bankalarla senin aranda kopru vazifesi gormeleri, musterinin kredi kartindan 100 birim para ceker, 90-98 arasi bir miktari sana verir kalani kendisi alir. ( Elbette buna ek olarak bir suru ozellikleri var, kendi web sitelerinden inceleyebilirsin bunlari )

Sirket kurman gerekiyor online odeme almak icin. Paypal zaten bu yuzden kapali Turkiye'de, vergilendiremiyorsam yasaklarim zihniyeti sebebiyle.

Temelde yaptigi sey, bankalarla senin aranda kopru vazifesi gormeleri, musterinin kredi kartindan 100 birim para ceker, 90-98 arasi bir miktari sana verir kalani kendisi alir. ( Elbette buna ek olarak bir suru ozellikleri var, kendi web sitelerinden inceleyebilirsin bunlari )

Sirket kurman gerekiyor online odeme almak icin. Paypal zaten bu yuzden kapali Turkiye'de, vergilendiremiyorsam yasaklarim zihniyeti sebebiyle.
Paypal kapanınca devlet eliyle Param açıldı. Onda da ödeme alma var diye biliyorum ama araştırmak lazım.

İlla şirket kurmak gerekiyor mu ya ödeme almak için arkadaş yukarda shoiper de gerekmiyor demiş ama?

İlla şirket kurmak gerekiyor mu ya ödeme almak için arkadaş yukarda shoiper de gerekmiyor demiş ama?

Gelir elde ediyorsan ve bu belirli bir sayiyi asiyorsa TC icinde sirket kurup gelir bildirmelisin. Yasal yolu bu. Disaridan urun sokmak icin Turkiye ye illa gumruk vergisi vermek gerekiyor mu sorusu ile ayni bu da.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı