Pazar günü çalışan bir işçinin hakları nelerdir?

Silea

Hectopat
Yer
İstanbul,Türkiye
Daha fazla  
Selam. LED fabrikasında çalışıyorum. Asgari ücret alıyorum. Maaşlar 30 güne oranla hesaplandığı için ve günde 11 saat çalıştığım için(hafta sonları hariç) günlük 380 TL'ye cumartesileri mesai olduğunda ise 400 TL alıyorum 08:00-17:00 arası. Bizim patron ani bir kararla üretimde yavaşlama olduğu için pazar günü de çalışmamızı ve gelmek istemeyenlerin direkt muhasebeden çıkışlarını vermesini istiyor. Hafta içi sürekli mesaiye kalmamızı ve servis gibi hizmetlerinin ve yemek olarak ise bazen yemek olmadığını, olduğunda ise iki tane kek ve çay gibi yemek türlerinin olduğunu söylüyor. Benim ise hedefim ayımı tamamlayıp diğer işçiler gibi çıkışımı vermek.(halihazırda 9 kişiyiz toplam. Birkaçımız çıkacak.)

Şimdi şunu sormak istiyorum; pazar günleri İstanbul'da herhangi bir iş yerinin açık olduğunu hiç görmedim. Belli başlı yerler elbet vardır ama pazar günleri tatil diye biliyorum. Firma işe alırken hafta sonu hariç demişti. Ama sürekli mesai istiyor.

Eğer pazar günü mesaiye kalırsam saatlik ücretin %25'i muhabbeti doğru mu? Bu durumda hakkımı aramak için ne yapmalıyım? Cevaplarınızı ve görüşlerinizi bekliyorum.

Ben Yiğit Akü'deyim. Bizde şöyle birşey var pazar günleri mesai olursa geleceğimize dair kağıt imzalıyoruz, mahkemeye versek borçlu çıkarız. Ama siz kağıt vs imzalamadıysanız pazar günü işe gitme eğer seni işten çıkarırlarsa haksız yere çıkardıkları için mahkemeye verebilirsin. Ellerinde kanıt olmadığı için tazminatını vermek zorunda kalırlar.

%25 muhabbetini bilmiyorum ama 11 saat mesai olarak sayılır komple. Asgari ücretin saati 75 lira olduğuna göre 825 TL para alman gerekir.

Üretim yavaşladığı için mesai yapılmaz, satın alma müdürlerinin ve üretim planlama uzmanlarının beceriksizliğinin sonucu üretim bandında ekstra mesai yapılır. Bu kişiler de patronlara yalakalık yaptığı için patron "üretim yavaşladı mesai yapılması gerek" der ve suçu üretim elemanlarına yükler. Nasıl olsa asgari ücrete bolca bulunabildiği için "çalışmayan gitsin çıkışını versin" gibi ahkamlar keser. Bazı istisnalar hariç Türkiye'deki çoğu şirkette olaylar böyle.

Mesaiye kalmak gibi bir zorunluluğunuz yok, bu sebepten ötürü sizi çıkarırlarsa tazminatınızı alırsınız. Eğer işsizlik ödeneğine hak kazanma gibi bir durumunuz var ise ondan da faydalanabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı