PC açılırken anakart logosunda uzun bekliyor

Erkan İtak

Hectopat
Daha fazla  
Geçenlerde elektrik kesintisi oldu ve sonrasında PC açılışında anakart logosunda gereğinden fazla bekleyip sonradan Windows'u açtığını fark ettim. Technopat Sosyal ve diğer forumlarda maalesef sorunun çözümüyle ilgili bir sonuç bulamadım.
Sorunu çözmek için denediğim yöntemler sırasıyla;
Bilgisayar>yerel disk C:>Sağ tık>özellikler>araçlar>hata denetimi>denetle yaptım. Disk hataları olduğunu ve yeniden başlatma gerektiği bilgisi ekrana çıktı. Bu yeniden başlatmadan sonra tekrar aynı yolu izledim ve tekrar yeniden başlatma istedi, kısaca bu şekilde düzeltemedim.
1- Sistem sıfırlama yapıp temiz Windows kurulumu yaptım.
2- Sorun ilk başladığında BIOS sürümüm F41'di, son sürüm olan F50'ye güncelledim.
3- BIOS ayarlarını "defaults" yaptım.(X. M.P bile devreye sokmadım ilk başta)
Sonuç olarak bu izlediğim yöntemler beni sonuca ulaştırmadı. Şu an BIOS'tan sadece X. M.P profilini açtım. PC açıldıktan sonra donma/kasma olmuyor. Ama BIOS'a girdiğimde mouse hareketleri çok gecikmeli, klavye ile kontrolde gecikmeli olarak uygulanıyor. (BIOS ekranında kasıyor)
Tüm Windows Update güncellemeleri kurulu.
Sistem özellikleri:
Anakart: Gigabyte B450M S2H (rev1.0)
CPU: AMD Ryzen 5 1600 6core/12Threads.
Ekran kartı: MSI RX 570 Armor 4 GB.
RAM: Corsair Vengeance 8+8 16 GB 3000MHz.
SSD: Adata SU630 480 GB.
Kasa: Corsair Spec Delta RGB.
PSU: Corsair VS550 80+ (2. jenerasyon)

bios.jpg

easymode.jpg

chipset.jpg

Konuyu açtığım sırada bu sıkıntı devam ediyordu. Şu an normale döndü hem BIOS'ta kasma olayı kalmadı hem de açılış süresi hızlandı. Ekstra bir şey yapmadım.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı