PC Bazen İlk Seferde Boot Olmuyor

UtguX

Hectopat
Merhabalar, başlıkta belirttiğim gibi PC açma tuşuna bastığım zaman bazen boot olmayıp siyah bir ekranda kalıyor ve klavye mouse ışığı da yanmıyor, daha sonra tekrar tuşundan kapatıp açınca açılıyor.
Bir alakası var mı bilmem ama CPU Overclocklu ve OC'u kaldırdığım zaman böyle bir sorun olmuyor. Ama Overclock değerlerim gayet stabil. Sizce sorun ne olabilir?
  • Anakart MSI B350M PRO VDH
  • İşlemci Ryzen R3 2200G
  • GPU GTX 1060 3GB
  • RAM 2x4 GB 3000MHz

Son düzenleyen: Moderatör:
Neden Overclock yapma ihtiyacı duyuyorsun? Aynı durum bende de var ve benim ki maalesef önemli derecede bir overclock. Çünkü elimdeki işlemcinin overclock desteği bulunmuyor. Anakartım Dual-Bios ve bazen diğer çipten açıyor ve Bios ekranından sonra bilgisayar kapanıyor. Tekrar çalıştırdığımda açılıp direk kapanıyor. Sonra 3 saniye sonra basınca anca açılıyor. Durum muhtemelen aynı. Galiba tek çözüm overclock'suz kullanman. Render işlerinde öyle büyük bir fark görmezsin bence.

Overclock'u tamamen kendi zevkim için yaptığımı farkettim, tavsiyeniz üzerine kaldırmayı düşünüyorum ama BIOS'ta voltajı ve frekansı Auto değerinde mi bırakmalıyım yoksa elle temel frekansı girip doğru voltajı ayarlamalı mıyım?

Overclock'u tamamen kendi zevkim için yaptığımı farkettim, tavsiyeniz üzerine kaldırmayı düşünüyorum ama BIOS'ta voltajı ve frekansı Auto değerinde mi bırakmalıyım yoksa elle temel frekansı girip doğru voltajı ayarlamalı mıyım?
Biliyorsanız manuel girin ama varsayılan ayarı kullanmak daha iyidir. Sonuçta o sistem parçalarını sana en stabil şekilde verirler.

Merhabalar, konuyu hortlatıyorum fakat sebebi sorunumun devam ediyor olması. İşlemciyi stok kullanmama rağmen 2 3 gün bilgisayarı kullanmayınca sorunum yeniledi, ilk seferde boot olmamaya başladı...

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı