Rehber PC Building Simulator'de Overclock Yapma

ZenN

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Fabrika ayarlarına dönmek için:

BIOS'ta CPU-RAM frekanslarını fabrika değerlerine sıfırlamak için "Settings" sekmesi altındaki "Factory Reset" özelliğini kullanın.

1621535272956.png

GPU frekansını fabrika ayarlarına sıfırlamak için "GPU Tuner" programından "Reset to Default" özelliğini kullanın.

1621535445799.png

Önerilen en fazla voltaj değerleri:

RAM: 1.80v
CPU: 1.70v
GPU: Full

Mavi ekran hataları:

CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT

1875691108_preview_BSOD - CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT.png

CPU soğutma hatasıdır. Genellikle termal macun sürülmediğinde veya sıvı soğutmaya sıvı eklenmediğinde kaynaklanır.

The system encountered an uncorrectable hardware error

1875691108_preview_BSOD - Uncorrectable hardware error.png

Güç kaynağı yetersiz geldiğinde verilen hatadır. Daha güçlü bir güç kaynağı kullanın veya daha az güç gerektiren bileşenler kullanın.

A clock interrupt was not received on a secondary processor within the allocated time interval

1875691108_preview_BSOD - Clock interrupt.png

CPU'ya verilen frekans için yetersiz voltaj verildiğinde ortaya çıkar. Frekansı düşürün veya voltajı arttırın.

Attempt to reset the display driver and recover from timeout failed.

1875691108_preview_BSOD - Reset display driver.png

GPU'ya verilen frekans için yetersiz voltaj verildiğinde ortaya çıkar. Frekansı düşürün veya voltajı arttırın.

uDisplay.drv

1875691108_preview_BSOD - uDisplay.drv.png

Bu sorun GPU aşırı ısındığında ortaya çıkar.
1- GPU veya kasa soğutmasını arttırın.
2- GPU saat hızını düşürün.

PRN_LIST_CORRUPT

1875691108_preview_BSOD - PRN_LIST_CORRUPT.png

RAM'a verilen frekans için yetersiz voltaj verildiğinde ortaya çıkar. Frekansı düşürün veya voltajı arttırın.

RAM overclock:

Tüm anakartlar ile RAM overclock yapabilirsiniz fakat bir RAM'i yükseltebileceğiniz maksimum frekans vardır. Aşağıdaki tabloda frekanslar belirtilmiştir.

MHzOC MHzVoltaj
213324001.45
240026661.40
266630001.60
280030001.25
300034001.50
320036001.45
360042001.80
373345001.80
400045001.55
413345001.35
426645001.35
440045001.35
46004600XMP Kullanılmalı
47004700XMP Kullanılmalı

RAM'lerinizi overclocklamak için BIOS'a girip RAM OC seçeneğini seçin.

1621537071764.png

Bu ekrandan RAM hızını ve voltajını ayarlayabilirsiniz. Yukarıdaki tabloya göre ayar yapabilirsiniz. Ayarlamaları bitirdiğinizde "Settings" bölümünden "Apply changes and restart" diyerek sistemi başlatabilirsiniz.
Bilgisayar açıldığında 3DMark testini başlatıp 15-20 saniye boyunca bekleyip mavi ekran alıp almaycağınıza bakın. Eğer ki mavi ekran hatası alırsanız yukarıdan neyden kaynaklı olduğuna bakıp çözebilirsiniz.

CPU overclock:

CPU overclocklamak için bazı şartlar var. AMD anakartlar için herhangi bir gerçek anakarta ihtiyacınız var. DFL veya Mortoni marka anakartlar hız aşırtma desteklemiyor. Intel anakartlar içinse yonga setinde X veya Z bulunan herhangi bir anakarta ihtiyacınız var ve ek olarak işlemci modelinde K veya X ibaresinin bulunması gerekiyor. Örnek olarak İ9-9900K veya İ9-7940X.

CPU SoketiOC Kapasitesi
AM4Tüm CPU'lar
Coffee LakeK veya X ibaresi bulunan tüm CPU'lar
Kaby LakeK veya X ibaresi bulunan tüm CPU'lar
LGA 2066Tüm CPU'lar
SkylakeK veya X ibaresi bulunan tüm CPU'lar
TR4Tüm CPU'lar

Eğer ki CPU aşırı ısınırsa düşük performans verir. Böyle bir durumda frekans ve voltajı düşürmenizi öneririm.
AMD CPU'lar için önerilen maksimum sıcaklık: 95.5 Derece
Intel CPU'lar için önerilen maksimum sıcaklık: 100.5 Derece

1621538201365.png

BIOS'tan CPU OC ekranına gelerek işlemci ayarlarını yapabilirsiniz. Vereceğiniz voltaja dikkat edin, eğer fazla voltaj verirseniz işlemci zarar görebilir. Önerilen maksimum voltaj 1.7'dir. Hız aşırtmadan sonra sistemi açıp OCCT testi yapmayı unutmayın. Eğer OCCT testinde mavi ekran hatası alırsanız hata adına bakıp yukarıdan sorunu çözebilirsiniz.

GPU overclock:

1621538723020.png

GPU hız aşırtmak için herhangi bir GPU ve GPU Tuner programı hariç farklı bir şeye ihtiyacınız yok. GPU overclocklarken voltaj değerini maksimuma çekebilirsiniz. Bu herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Core Clock GPU çekirdek hızını değiştirmek için kullanılır. Basit hız aşırtmalar için idealdir. Memory Clock ise gelişmiş hız aşırtmalarda kullanılmalıdır. Değerlere ince ayar yapmak için + ve - tuşlarını kullanabilirsiniz. Bir GPU'yu hız aşırtarak bozamazsınız (En azından oyunda :D) fakat bu istediğiniz kadar overclock yapabileceğiniz anlamına gelmez. 95.5 Dereceden sonrası performans düşüşlerine ve kötü skorlara sebep olacaktır. Overclock işleminden sonra OCCT programını çalıştırıp GPU bölümünden test etmeyi unutmayın. Eğer mavi ekran hatası alırsanız ve hata GPU kaynaklıysa bu ısıdan kaynaklıdır. Kasa soğutmasını arttırarak veya frekansları düşürerek sorunu çözebilirsiniz.

Bitiş:

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler :). Bu ilk rehber denemem olduğu için biraz kötü olmuş olabilir. Hatta kaynaklardan çok fazla yararlandığım için bu farklı rehberleri Türkçe'ye çevirmek bile olabilir :D. İlerde rehber yaparsam böyle yapmamaya dikkat ederim :D.

Kaynak:

Birkaç gün önce indirdim ve dün kariyer modunda oynamaya başladım başladım. Resmen zaman kavramını kaybettiriyor ve saatlerce sıkılmadan zevkle oynuyorsun. Epey ilerlemiştim ama sorunu bul ve çöz, 3D puanı arttır ve Overclock işleri gelince patladım çünkü realde de pek bilgili olmadığım için oyun içinde de ne yapacağımı bilmedim, internette birçok bilgi var oyun ile ilgili ama çoğu İngilizce bu postu bulduğuma çok sevindim çok faydalı bilgiler umarım oyun içinde kullanabilir ve gelen işleri alıp sorunsuzca yapabilirim. Eğer buna benzer yazılar varsa özellikle sorunu bul ve çöz, 3D puanını arttırma gibi paylaşırsanız sevinirim.

Son düzenleme:
Vay canına gerçek hayatla birebir gibi çok bir bilgim olmasa da gerçek hayattakine benzer bir zorluğu var gibi duruyor ve ben oyuna bayıldım gibi yazın mutlaka oynayacağım.

Merhaba ben overvlovk cpu işlerinde bazen 1* alıyorum; mesela son işte de a clock ile başlayan hatayı aldım; önce base clock artırıp ratio sabit bıraktım, occt’ de mavi ekran aldım (bu arada voltage 1.70’ deydi hep)
Sonra base clock sabit bırakıp ratio artırdım, onda da mavi ekran aldım
Sonra her ikisiyle oynadım (istenilen değer tutmuyor)
Psu değiştim
Kasaya ek fan taktım
İşlemciye su soğutma istenilmişti, taktım.

Yeni konular

Geri
Yukarı