PC Darbe Sonrası Mavi Ekran ve Oyunlarda FPS Düşmesi

Unk

Hectopat
Daha fazla  
Sistemim bundan 1 gün önce takır takır çalışıyorken küçük kardeşim kasaya sert tekme atınca bazı ufak tefek sorunlarla karşı karşıya kaldım.

Cs:go oynarken hoparlörlerden sürekli zırrr diye ses çıktı ve ekran dondu; sonrasında ise Win10' un mavi ekranı geldi, şaşkınlığımdan yazıları okuyamadım ama "MEMORY_bilmem birşey" yazısını gördüm. Reset attıktan sonra sorunsuz çalıştı PC. İnternette yazan hatalardan olduğunu sanmıyorum. İlerleyen zamanlarda video izlerken zaman zaman donmalar yaşadım ( FPS düşüşü ). Cs:go da ilk oyuna girince FPS 25-30 civarlarındaydı ama alt+tab edip masaüstüne gelince ve sonra tekrardan oyuna tıklayınca FPS 70-80'e çıkıyor, daha da düşmüyor. Birde Bios' a gelince "boot_device" ışığı sürekli yanıyor, Bios'dan çıkıp Win10 açıldığında ise ışık sönüyor.
RAM' leri tekrardan söküp iyice monte ettim. İşlemci stok fanıda slota kaya gibi çakılı, en ufak sallantı yok yani. Şuanlık herhangi bir sorunla karşılaşmadım ama karşılaşabilirim diye korkuyorum. Bu durumda ne yapmam gerekiyor arkadaşlar? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

RAM: CORSAIR 16GB (2X8GB) DOMINATOR Platinum DDR4 2400Mhz CL10 Dual Kit Ram
Anakart:ASUS B150 PRO GAMING AURA Intel B150 Soket 1151 DDR4 2133Mhz VGA&HDMI Anakart
İşlemci: i7 6700. Ekran Kartı HD530 Onboard.

Son düzenleme:
Packard Bell laptobum vardı tekme, yumruk, takla attırarak yere düşürme derken 3 yıl dayandı geçen günde bozuldu :D Şaka bir yana bir tamirciye götürebilirsin.

Sabit disk kullanıyorsanız darbe kesin zarar vermiştir. SSD var mıydı sistemde ?
Birde Bios' a gelince "boot_device" ışığı sürekli yanıyor, Bios'dan çıkıp Win10 açıldığında ise ışık sönüyor.
Bunun yaşadığınız sorun ile bir alakası yok. BIOS, boot işlemini gerçekleştirirken bu LED her zaman yanar.

Depolama birimlerinin kablolarını kontrol ettiniz mi ? bendede aynı sorun oldu bilgisayarı taşırken düşürdüm sürekli mavi ekran hatası ve donup kalmalarla karşılaştım ayrıca ekran kartınıda kontrol edin şimdiki kartlar çok ağır belki oralarda bir kırılma vs. gerçekleşmiş olabilir.

Buyrun @MF
ffdfd.png
fgw3454543.png
g22323.png
g4543543.png
sad2343423.png

@kxz7cfg899. Ekran kartım şuan yok. GTX 1070, 1080 için bütçe biriktiriyorum. i7 nin içindeki grafik belleğini kullanıyorum.

Buyrun @MF Eki Görüntüle 179287 Eki Görüntüle 179288 Eki Görüntüle 179289 Eki Görüntüle 179290 Eki Görüntüle 179291

@kxz7cfg899. Ekran kartım şuan yok. GTX 1070, 1080 için bütçe biriktiriyorum. i7 nin içindeki grafik belleğini kullanıyorum.
Temiz kurulum yapmayı deniyebilirsin belki donanımlar tekrar kendine gelebilir.

Packard Bell laptobum vardı tekme, yumruk, takla attırarak yere düşürme derken 3 yıl dayandı geçen günde bozuldu :D Şaka bir yana bir tamirciye götürebilirsin.
Asus leptobum vardı 2. kattan fırlatılmasına rağmen 10 yıl daha çalıştı ömrü bitince de cız yapıp kapanıyor açılmıyor bile. :D

@FurkanTechno. İnşALLAH yaşamam. Sırf performans RAM'i diye çok para verdim. Umarım RAM' lere bir şey olmamıştır, yoksa aşırı üzer beni. Ama şuan herhangi bir sorun yaşamadım 4.5 saattir de açık PC.

Ne sıkıntıya kaldık ya.

Konu hakkında bilgisi olan varmı başka ?

?

Hata kodunu bir yere not etseydin keske. Kodlarin hepsinin sebeplerini ve aciklamalarini internette bulabilirsin, basta Windows forumlari olmak uzere.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı