PC ekranın tam ortasında oluşan siyah çizgi nedir?

Mehmettt48

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba, yaklaşık 3 aydır toplama hazır sistem oyuncu PC almıştım. Son 2 haftadır ekranın tam ortasında siyah çizgi oluşmaya başladı. Genelde oyunlarda veya bir işlem olduğu anda oluşuyor. Ekran kartından dolayı mı diye düşünüyordum fakat geçen test ettim ekranda çizgi çıktığı halde ekran kartının fanı çalışmıyordu bile çünkü oyun falan açık değildi monitörde de herhangi bir sıkıntı yoktu, Xiaomi'nin 165 Hz monitörü 0 olarak mağazasından kendi ellerimle gidip aldım. Sorun bir türlü çözemiyorum yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim.
Ekran kartı: RX 6600.
İşlemci: Ryzen 5 5500.
Anakart: A520M-HVS
RAM: Panther DDR 4 16 8X8.
SSD: Agi M.2 512 GB.

image0.jpeg

Ekran kartı driverlarında bir şey yoksa her şey düzgünse kabloların da doğru takılıysa monitörü garantiye göndermekte fayda var. Panelde sorun var gibi gözüküyor

Monitörün ayar menülerinin üzerinde de bu çizgi gözüküyor mu? Gözüküyor ise monitör kaynaklı olma ihtimali daha yüksek.

Monitörün ayar menülerinin üzerinde de bu çizgi gözüküyor mu? Gözüküyor ise monitör kaynaklı olma ihtimali daha yüksek.

Hocam o kısma denk gelmiyor maalesef kontrol edemiyorum ekranın tam ortasında çünkü ayar menüsü sağ en altta kalıyor.

Ekran kartı driverlarında bir şey yoksa her şey düzgünse kabloların da doğru takılıysa monitörü garantiye göndermekte fayda var. Panelde sorun var gibi gözüküyor.

Her şey sorunsuz driverı da AMD'nin kendi sayfasından indirip kurdum yani güncel son sürüm yazıyor

Eğer monitör açılırken logo beliriyor ise, çizgi varken monitörü kapatıp açabilirsiniz. Açılırken logo ekranında da çizgi var mı görmüş oluruz. Ayrıca bilgisayarı mümkünse başka bir monitöre veya televizyona bağlayıp denemek de bir seçenek.

Hocam @403052 hocamın dediklerini uygulayın. Eğer yine çözülmez ise 2 çözümüm daha var;

1) saç kurutma makinesinin azıcık sıcak ve düşük hızda olan ayarına çekip ekrandaki çizgiye 5 saniye tutun.
2)çay bardağının dibi ile çizginin tam üstüne yavaşça vurun.

(Bu çözümlerin ikisi de bende geçici olarak çalışmıştı :) sizde çalışır mı bilemem fakat çalışmaz ise garantiye gönderin.)

Saç kurutma makinesi gibi yöntemleri denemeden öncesinde ürünü garanti servisine göndermekte fayda var. Çünkü bilinçsizce monitör üzerinde işlem uygulanması, monitörde daha çok soruna yol açmanıza sebep olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı