PC elektrik faturasına ne kadar etki eder?

OksiDat

Hectopat
Merhaba, ben bu ay bir PC topladım ve günde 8 ila 10 saat arası kullanıyorum. Sizce faturayı ne kadar etkiler?

Ekran kartı: RTX 3060 Ti.
İşlemci: 12700KF.
Anakart: Z690'a Pro.
PSU: 750W bronz.

750 watt PSU 10 saat için günde 7,5 kw/h eder bu da aylık 225 kw/h demek elektrik fiyatını 1, 5'den hesaplarsak 330'larda bir şey yapar ki bu üst limit. Eğer günün çoğunluğunu oyun oynayarak geçiriyorsan bu fiyatlara oldukça yaklaşır ancak internette gezinti vs de yapıyorsan yarısının bile altına inebilir.

Hocam arkadaşında yazdığı gibi 90 TL civarında tutsa bile ülkemizin şartları doyalısıyla sürekli artar hep aynı kullansanız bile.

750 watt PSU 10 saat için günde 7,5 kw/h eder bu da aylık 225 kw/h demek elektrik fiyatını 1, 5'den hesaplarsak 330'larda bir şey yapar ki bu üst limit. Eğer günün çoğunluğunu oyun oynayarak geçiriyorsan bu fiyatlara oldukça yaklaşır ancak internette gezinti vs de yapıyorsan yarısının bile altına inebilir.
330 ne kardeşim ne abarttın be

Günde ortalama 8 saat tam yükte oyun oynasanız, bunda da ekran kartını %100'de (200W), işlemciyi %30'da kullansanız (65W), diğer bileşenlerle beraber yaklaşık 280W*8=2,24 kW günlük tüketiminiz olur. 1 kW elektrik ortalama 2.5 TL'den sayarsak, aylık 2,24*30*2.5 TL'den toplam 168 TL faturaya yansıyabilir. O da maksimum değer olur. Bence 150 liradan fazla etkisi olmaz.

330 ne kardeşim ne abarttın be

Üst limiti söyledim, tabii ki bu kadar tüketmeyecektir ne kadar kaynak kullandığını söylemedi ona göre oranlar.

Günde ortalama 8 saat tam yükte oyun oynasanız, bunda da ekran kartını %100'de (200W), işlemciyi %30'da kullansanız (65W), diğer bileşenlerle beraber yaklaşık 280W*8 = 2, 24 kW günlük tüketiminiz olur. 1 kW elektrik ortalama 2.5 TL'den sayarsak, aylık 2, 24*30*2.5 TL'den toplam 168 TL faturaya yansıyabilir. O da maksimum değer olur. Bence 150 liradan fazla etkisi olmaz.

Çok doğru bir oran olmamış zira PSU'nun broz sertifika olduğunu unutmuşsun.

Üst limiti söyledim, tabii ki bu kadar tüketmeyecektir ne kadar kaynak kullandığını söylemedi ona göre oranlar.

Çok doğru bir oran olmamış zira PSU'nun broz sertifika olduğunu unutmuşsun.
Bol keseden verdim onun yarısı bile çıkmayacak zaten. 8-10 saat boyunca oyun oynamayacak, herhangi bir oyunu bu süre zarfında %100'de oynayabilme şansı da yok. Bunun molası var, yükleme ekranı var, oyuna girmesi var, çıkması var, nette takılması var, var da var kısacası. Monitör belirtilmediğinden benimki sadece kasa hesabıydı orası ayrı. Örneğin 650W PSU'm bu satırları yazarken 50W civarı kullanım yapıyor. Verimlilik hesabıyla beraber 60W yapar. Günde 4 saatten aylık 20 TL elektrik tüketimi diyebiliriz :)

Yeni konular

Geri
Yukarı