Çözüldü PC farklı sesi farklı kulaklıktan vermek

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Yusuf Kacar

Centipat
1 Adet PC var elimizde 1 ekran daha alıp abimle 1 ekranda birimiz diğerinde birimiz ders dinlemeyi düşündük. Bu mümkün mü ses kartı falan lazım olursa alırım. 2 kulaklık kullanacağız.

Çözüm
Hocam oldu işe yaradı yapmak isteyen için ses ayarları kısmından gelişmiş ses seçenekleri var altta oradan hangi çıkışa ne çıkacak onu ayarlayabilirsiniz.
20200925_130728.png

Mantıklı aslında.

1 Adet PC var elimizde 1 ekran daha alıp abimle 1 ekranda birimiz diğerinde birimiz ders dinlemeyi düşündük. Bu mümkün mü ses kartı falan lazım olursa alırım. 2 kulaklık kullanacağız.

Ayrı ekranlarda ayrı ayrı takılmak mümkün ama ses konusunu hiç bilmiyorum. Ama düşünce sisteminize hayran kaldım.

Yani sistem almaktan daha ucuza denk gelecek en azından olursa.

Teşekkür ederim.
Tamamen Alıntıdır

"Uzun zamandan beri düşündüğüm bir olaydı,sonunda fırsat bulup denemek istedim ve gayet başarılı sonuçlandı. Bilgisayarda 2 ayrı sesi 2 farklı kanaldan almak.

Örneğin

Oyun oynarken (cod5) Winampta çalan müziği kulaklık ile dinliyorum oyun seslerini hoparlör ile alıyorum. Yada oyun sesi hoparlörden gelirken. Gtalk, msn vb. programla arkadaşalrla aynı andan kulaklık mic ile konuşabiliryorum. Yani aynı anda 2 farklı sesi pc de almamız mümkün.

Bunun için 2 ses kartı kullanmamız gerekiyor , hemen herkesin bilgisayarında 1 adet onboard ses kartı mevcut 2. bir ses kartını harici olarak bilgisayara takıyoruz. Yeni ses kartı için gerekli driver ve programlarımızı kuruyoruz.
Şimdi gelelim ayarlara öncelikle yapmamız gereken Denetim masasından –> ses efekti ve aygıtlarını ayarlarına geliyoruz ve açılan pencere en üstte ortada bulunan ses sekmesine tıklıyoruz. ye pencerede en altta “varsayılan aygıtı kullan” seçeneğini disable yapıyoruz. yani yaNındaki kutucuk seçili ise onu kaldırıyoruz.
Artık istediğimiz program için istediğimiz çıkışı kullanabiliriz.
Kulaklık ve mikrofonumuzu harici seskartına , hoparlörümüzüde dahili (onboard) ses kartıma bağlayalım. Veya tam terside olabilir istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Şimdi hangi programdan hangi çıkışı kullancağımızı seçmek kaldı. Mesele ben gtalk msn için kulaklık ve mic. kullanacağım. Film ve oyunlar için ise 5+1 ses sitemimden çıkış lacağım.
Denetim masasından ses aygıtlarında varsayılan aygıtı onboard ses kartımı seçiyorum (bende realtek sizde farklı olabilir)
Winampı açıyorum–>Preferences (özellikler) —->Output —> direct sound outputu seçiyorum ve configure yazısına tıklıyorum.
En üstte devices seçeneğinin altında realtek seçeneğini seçiyorum. (çünkü ben winampın ses çıkışının onborad ses kartıma bağladığım 5+1den olmasını istiyorum)
Tamamdır artık Winampta çalan şarkılar kulaklıktan değil sadece 5+1 ses sistemimden gelecek.
Gtalk programımdaki konuşmalarım için harici ses kartını kullanmak istiyorum bunun ayarı içinse;
Gtalk u açıyorum ayarlar—>ses–> burda 3 adet menü var 3ünündede harici ses kartımın markasını seçiyorum bende ess sound.. Bu ayarda tamamdır
artık gtalkı kullanırken ses sadece kulaklıktan gelicek.
Msn, mediaplayer, Gom player windows sesleri vb. her şey için programların ayarlarından yararlanarak istediğimiz gibi kanal ayrımı yapabiliriz. yani winapmta müzik dinlerken aynı anda kulaklık ile msn, gtalk görüşmesi yapabilirz sesler birbirini karıştırmaz, etkilemez.. "

Tamamen Alıntıdır

Geri
Yukarı