PC ilk açılışta SketchUp çalışıyor ama sonra donuyor

CihanKa

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
PC ilk açılışta SketchUp programı açılıyor ve rahatça çalışabiliyorum fakat Google Chrome'a girip internette bir süre gezindikten sonra SketchUp'a dönünce program donuyor ve yanıt vermiyor. PC'ye restart attıktan sonra program tekrar stabil bir şekilde çalışıyor. Sistemimde bir donanım yetersiz gibi geliyor bana ama tam bilemiyorum. Anlayan birisi yol gösterebilir mi bana? Sistem bilgisini paylaşıyorum;

PC: HP 15bs102nt (tek donanım değişikliği SSD disk taktım geri kalan her şey orijinal)
İşlemci: Intel(r) Core(tm) i5-8250u CPU @ 1.60GHz
RAM: 4 GB SK Hynix 2400MHz.
Grafik aygıtı 1: Radeon(tm) 520.
Grafil aygıtı 2: Intel(r) UHD Graphics 620.
Grafik belleği: 2.134 MB.

Merhaba arkadaşlar,
PC ilk açılışta SketchUp programı açılıyor ve rahatça çalışabiliyorum fakat Google Chrome'a girip internette bir süre gezindikten sonra SketchUp'a dönünce program donuyor ve yanıt vermiyor. PC'ye restart attıktan sonra program tekrar stabil bir şekilde çalışıyor. Sistemimde bir donanım yetersiz gibi geliyor bana ama tam bilemiyorum. Anlayan birisi yol gösterebilir mi bana? Sistem bilgisini paylaşıyorum;

PC: HP 15bs102nt (tek donanım değişikliği SSD disk taktım geri kalan her şey orijinal)
İşlemci: Intel(r) Core(tm) i5-8250u CPU @ 1.60GHz
RAM: 4 GB SK Hynix 2400MHz.
Grafik aygıtı 1: Radeon(tm) 520.
Grafil aygıtı 2: Intel(r) UHD Graphics 620.
Grafik belleği: 2.134 MB.

SketchUp ağır bir program ondan kaynaklıdır sisteminizde iyi sayılmaz.

SketchUp gibi 3 boyutlu bir çizim programı için bileşenlerin zayıf. Fakat göründüğü kadarıyla yetersiz gelen birincil bileşen 4 GB RAM. Çünkü bu tür programlar çok RAM tüketir. Mümkünse RAM takviyesi ve sanal bellek oluşturularak çözüm sağlanabilir.

Son düzenleme:
SketchUp gibi 3 boyutlu bir çizim programı için bileşenlerin zayıf. Fakat göründüğü kadarıyla yetersiz gelen birincil bileşen 4 GB RAM. Çünkü bu tür programlar çok RAM tüketir. Mümkünse RAM takviyesi ve sanal bellek oluşturularak çözüm sağlanabilir.
Sistemin yetersiz olduğunun farkındayım ama benim anlamadığım bilgisayar ilk açıldığında program açılıyorda daha sonra neden donuyor? Atıyorum ram hafızası mı doluyor? ram kullanımlarını ss aldım ekledim sanki ram'le alakası yok gibi. ekran kartının hafızasıyla ilgili olabilir mi acaba? Çünkü bazen program ara yüzü siyah olarak açılıyor.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2021-05-01 183034.png
    Ekran görüntüsü 2021-05-01 183034.png
    60,6 KB · Görüntüleme: 33
  • Ekran görüntüsü 2021-05-01 183145.png
    Ekran görüntüsü 2021-05-01 183145.png
    63,6 KB · Görüntüleme: 34

Burada da görüldüğü gibi önerilen sistem gereksinimi 8 GB. Şunu da belirteyim çizdiğiniz modeldeki poligon sayısı arttıkça program daha fazla RAM tüketmeye başlar.

Son düzenleme:

Burada da görüldüğü gibi önerilen sistem gereksinimi 8 GB. Şunu da belirteyim çizdiğiniz modeldeki poligon sayısı arttıkça program daha fazla RAM tüketmeye başlar.
Biliyorum 15 yıldır grafik programlarıyla içli dışlıyım şöyle söyliyim bu pc de After Effect ile çalışıyorum onda bile böyle bir sorunla karşılaşmadım. Minimum sistem gereksinimleri çok düşük olan Sketchup 2017'i kurdum yine aynı problemi yaşıyorum. Sanki bir donanımın hafızası doluyorda sketchup'a yer kalmıyormuş gibi hissediyorum. Sketchup'ı açıyorum belki 2 saat aralıksız çalışıyorum tık yok ama şöyle 5 dakkalığına tarayıcıya geçsem veya bir video açsam hop yanıt vermiyor deyip donuyor program. (Donanımdan pek anlamıyorum açıklamalarım komik olabilir kusura bakmayın)

Geri
Yukarı