PC kendi kendine açılıp "CMOS settings wrong" hatasını veriyor

Specialagent58

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, bilgisayarı yazlığa getirdim ve bilgisayarı kapattıktan bir süre (ya da birçok süre) sonra kendiliğinden açılıp CMOS settings wrong hatasını almaya başladım ardından F2'ye basıp BIOS'u defaultlayınca düzelip açılıyor ve bilgisayarı tekrar kapatıyorum. Bugün sabaha karşı tekrar kendiliğinden açıldığını gördüm bu neden olabilir? Bilgisayarımda herhangi bir sıkıntı yok evdeyken tuşlu prizle kullandığımdan dolayı PC'yi kapatınca prizi de kapatıyordum ve o yüzden bu sorun yeni mi başladı önceden var mıydı bilmiyorum. BIOS ayarlarından olabilir mi? Tuşlu prizle kullanırken de elektrikler kesilip gelince CMOS settings wrong hatasını veriyordu, BIOS defaultluyordum yine. BIOS'um American Megatrends.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi BIOS pilini çıkarın tekrar takın sizi bir müddet götürecektir ama en kısa zamanda yenisini almanız lazım kasa içerisinde statik enerjide olabilir dediğim gibi değiştirmenizde fayda var kendiliğinden açılmasıda biraz saçma :D.

BIOS pili ömrünün sonuna gelmiş olabilir. BIOS pilini değiştirmeyi deneyin.
Teşekkürler cevabınız için kendiliğinden açılmasınında onunla ilgisi olabilir mi?
Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi BIOS pilini çıkarın tekrar takın sizi bir müddet götürecektir ama en kısa zamanda yenisini almanız lazım kasa içerisinde statik enerjide olabilir dediğim gibi değiştirmenizde fayda var kendiliğinden açılmasıda biraz saçma :D.
Zaten kapatınca arkadaki power tuşunuda kapatıyım diyorum artık yoksa PC de sıkıntı yok pili hemen değiştirmesem sıkıntı olur mu statik enerji zarar mı verir?

Teşekkürler cevabınız için kendiliğinden açılmasınında onunla ilgisi olabilir mi?

Zaten kapatınca arkadaki Power tuşunuda kapatayım diyorum artık yoksa PC'de sıkıntı yok pili hemen değiştirmesem sıkıntı olur mu statik enerji zarar mı verir?

Evet statik enerji sorunlara yol açar.

Evet statik enerji sorunlara yol açar.
Dün kapattıktan sonra kasanın arkasındaki power düğmesinide kapatmıştım bugün düğmeyi açtığımda kasa kendiliğinden açıldı ve yine CMOS hatasını verdi, DEL e basıp BIOS ayarlarını sıfırlayarak giriş yaptım. Kasanın arkasındaki Power düğmesini kapatınca bile uzun süre sonra açtığım zaman veya kendiliğinden açıldığı zaman hep aynı hatayı vericek gibi gözüküyor. Ileride pili değiştiririm umarım sorun dediğiniz gibi pildendir. Hatanın başka bir şeyden kaynaklandığını düşünen arkadaşlar da varsa cevap yazmalarını rica ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı