PC neden donuyor?

Rica ederim diğer arkadaşlar önermiş bir şeyler yok kullanım düzgün değil falan diye de sisteminizin ısılarında ve kullanımlarında bir problem yok bilginiz olsun iyi geceler.
hocam aklımda kaldı onuda sorayım ya mesela ben ramimi aldım 16 ya çıkardım ben şimdi ekran kartını değiştirdiğimde mesela 3060 a geçersem bana sorun çıkarırmı ramlerim çıkarırsa ram almayım boşuna direk bilgisayarımı yenileyim

Hocam aklımda kaldı onu da sorayım ya mesela ben RAM'imi aldım 16 ya çıkardım ben şimdi ekran kartını değiştirdiğimde mesela 3060'a geçersem bana sorun çıkarır mı RAM'lerim çıkarırsa RAM almayayım boşuna direk bilgisayarımı yenileyim

RAM aldıktan sonra anakartınızı yenilemediğiniz sürece bir sorun çıkmaz fakat 3060 gibi bir karta geçerseniz o işlemci ile darboğaz yapar.

Tabii bilgisayarı yenileyecek kadar bütçe varsa şu anki sisteminizi satıp üzerine ekleyip yeni bir sistem almak daha mantıklı olabilir.

Son düzenleme:
ozaman
RAM aldıktan sonra anakartınızı yenilemediğiniz sürece bir sorun çıkmaz fakat 3060 gibi bir karta geçerseniz o işlemci ile darboğaz yapar.

Tabii bilgisayarı yenileyecek kadar bütçe varsa şu anki sisteminizi satıp üzerine ekleyip yeni bir sistem almak daha mantıklı olabilir.
ne yapcaz 32 ye fln mı çıkarcaz yoksa modelini mi değiştiriceğiz?

O zaman.

Ne yapacağız 32'ye falan mı çıkarcaz yoksa modelini mi değiştiriceğiz?

Hocam RAM'iniz şu anki sistem için yetmiyor anakartta takılı olan RAM'in aynısından aldığınızda biter gider. Darboğaz işlemci ve ekran kartından kaynaklı oluyor güçlü bir ekran kartına düşük bir işlemci takarsanız darboğaz olur bu da performans kaybına yol açar. Yani sisteminiz ortalama bir sistem bütçeniz varsa kendi sisteminizi satın yeni bir sistem alın. Uğraşmam ya da bütçe artmam diyorsanızda şu an ana kartınızda takılı olan RAM'in aynısından bir tane daha alacaksınız.

Siz o sisteme RAM aldıktan sonra gayet normal olarak çalışır fakat gidip ekran kartı alırsanız 3060 gibi darboğaz olur Ryzen 3 serisi düşük kalır o kart için.

Tabii en mantıklı seçenek bütçem var derseniz 20-25k tl arasında içerisinde 4060 ya da 4060 Ti olan bir sistem almak. Dediğim gibi bütçe çıkamam derseniz sistemde takılı olan 8 GB RAM'in aynısından bir tane daha alın konu kapansın.

Zaten bir tane daha 8 GB RAM alıp kasaya taktığınızda aradaki farkı hissedeceksiniz merak etmeyin. Performans artışı olur biraz.

Sistemin değerleri iyi. İsterse OCCT testine sokar sistemi.

Bu dropları boştayken yaşıyor musunuz? Yoksa sadece oyunlardamı yaşıyorsunuz?

Disk kaynaklıda olabilir. Hard Disk Sentinel yükleyip sağlık ve performans değerlerine bakar mısınız? Genellikle drop sorunu yaşadığımda disk kaynaklı olduğunu tespit ettim.

Sistemin değerleri iyi mi? Bir tek GPU kullanımından mı anladınız iyi olduğunu. Bi parçaların testini yapsın belli bi sorun olduğu yazılımsal veya donanımsal, 8 RAM de gayet yeterli bir RAM miktarı tarayıcı için donma yaşaması RAM kıtlığından değil haberin olsun.

Sistemin değerleri iyi mi? Bir tek GPU kullanımından mı anladınız iyi olduğunu. Bir parçaların testini yapsın belli bir sorun olduğu yazılımsal veya donanımsal, 8 RAM de gayet yeterli bir RAM miktarı tarayıcı için donma yaşaması RAM kıtlığından değil haberin olsun.

OCCT veya başka bir test uygulamasıyla test edebilir. RAM aldığında sorunu çözer diye düşünüyorum. Adam sorunu CS 2 de yaşıyor oyuna 8 GB RAM yetersiz. Opera'nın RAM kullanımı normal tarayıcılara göre yüksek olduğu için RAM'den kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

OCCT veya başka bir test uygulamasıyla test edebilir. RAM aldığında sorunu çözer diye düşünüyorum. Adam sorunu CS 2 de yaşıyor oyuna 8 GB RAM yetersiz. Opera'nın RAM kullanımı normal tarayıcılara göre yüksek olduğu için RAM'den kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

8 GB RAM'li bilgisyar kullanıyorum hocam öyle bir şey olsa bende de olmaz mıydı?

8 GB RAM'li bilgisyar kullanıyorum hocam öyle bir şey olsa bende de olmaz mıydı?

Arkadaşın sisteminden daha iyi bir sistem ile 8 GB kullanıyorsanız olmaz hocam. Adam Opera ve CS 2 de yaşıyorum sorunu diyor RAM'den başka ihtimal göremiyorum ben. İşlemcisi de eski Ryzen 3 serisinden olduğunu söyledi.

Eğer yakın gelecekte 25-30 bin lira ödeyip AM5 sisteme geçme planların yoksa 8GB ikinci el bir RAM çak geç. AM5 sistemler daha çok yeni, büyük çoğunluk (%90) AM4 sistemden devam ediyor.
Şöyle anlatayım AM5 ve AM4 anakartlarda kullanabildiğin RAM'ler farklı. Yani sen alacağın ram'i 25-30 bin lira ödeyip AM5 sisteme geçmeye karar verdiğinde kullanamayacaksın. Ama dediğim gibi bu AM4 anakartlar bizi daha 4-5 sene götürür. 4-5 senenin sonunda da yine bugün DDR3 bellek satın alanlar gibi DD4 belleklerin de alıcısı çıkacak, talep hiç bitmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı