PC oyunlarının mobildeki fiyatları neden pahalı?

Batwo

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Xbox Series X - iPhone 13 White 128GB
Meslek
Satış Operasyon Uzmanı
PC sürümüde olan oyunların mobil versiyonları neden daha pahalıdır sizce? Örneğin Stardew Valley Steam'de 24 TL fakat app Store'daki mobil versiyonu 54, 99, daha mı zor Mobile optimize etmek, bundan dolayımı dolar mı?

Valve, oyunlarını Steam'da yayınlayacak yapımcılara Türkiye, Arjantin ve Rusya gibi alım gücü düşük ülkelerde düşük fiyattan satmasını tavsiye ediyor.

Stardew Valley'in normalde Steam fiyatı 15$ iken bizde 3.75$'a satılıyor.

Steam'da 1 USD, 1.7 TL'ye denk geliyor.
Aslında bu oyun yapımcısına bağlı. Kimisi 1$=1.5₺ yaparken kimisi de 1$=6₺ yapıyor.

Ucuzdan kastım çok beğendiğim bir oyunu mobilde 10 12 tl verebilirim en fazla ama fiyatlar aşırı uçuk steam fiyat politikasını biliyorum steam kullanıyorum, sadece bu dolar fiyatlandırma politikası dışında bişey var mı onu öğrenmek istedim. Ayrıca telefonda zaten aşırı grafikli sarjı yiyip bitiren oyunları sevmiyorum zaman geçirmelik pixel art telefonu yormayan oyunları seviyorum daha çok.

Apple Developer Kiti olan biri olarak yazmak istiyorum, Apple sana bir fiyat girmeni istediğinde sadece dolar kabul ediyor. Adamlar oraya 10Dolar 15Dolar giriyorlar bu fiyatları aynı şekilde Steam'e de giriyorlar. Steam bu fiyatları herkesin alabileceği şekilde hesaplarken, Apple Store dolar kuruyla çalışıyor.
Ekleme:Google Playde Steam gibi kullanıyor, Google Playde 1Dolarlık bir oyun Türkiyede 59 kuruş o ayarı çok iyi yapmışlar ekte gönderiyorum.

Dosya Ekleri

• googleplayabd.PNG
    googleplayabd.PNG
    3,3 KB · Görüntüleme: 64
  • googleplaytr.PNG
    googleplaytr.PNG
    2,3 KB · Görüntüleme: 46
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı