PC parçalarının uyumu nasıl anlaşılır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Frknhrmnc

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bir arkadaşım için PC toplama araştırması yapıyorum. Merak ettiğim şu mesela en iyi parçaları alıp taksak parçalar birbiriyle uyumsuzluk gösterebilir mi? Birbirini desteklediklerini nasıl anlarım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunda bende çok takılıyorum benim için çok isabetli bir konu olmuş bilenkişilerden cevap bekliyorum :)

Tabiki de uyumsuz olabilir. Mesela AM3+ olan bir anakarta İntel takamazsınız. Soketlerine dikkat edin.

Recep abinin videolarından yararlanabilirsin:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
:D

Teşekkürler. :)

Önce anakart ile işlemcinin soketlerinin uyumlu olup olmadığına bakılır. Sonra işlemci ile ekran kartının darboğaz oluşturup oluşturmadığı araştırılır. Sonra PSU (Güç kaynağı) değerleri araştırılır ve sisteme gerekecek gücü verebilecek mi bilinmeli. Sonra kasanın parçaları içine alabilecek mi araştırılmalı. Başka da bir şey yok sanırsam.

İşlemci ve anakart soket yapıları uyumlu olmalıdır.
Bunun yanında anakart ramlara uyumlu olmalıdır. Yani RAM DDR3 ise anakartında bunu desteklemesi gerek.
Ekran kartı ve yine anakart uyumlu olmalıdır. İkisi de PCI EX. Olmalı. 3.0 ve 2.0 olması problem olmaz.
Daha önce tecrübeniz olmadığından dolayı burada sormanızı tavsiye ederim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı