PC prize takılıyken %0 batarya dolmuyor olarak gösteriyor

Mçınar

Hectopat
Bugün kullanıma açtığımda kendiliğinden bilgisayar kapanmıştır. Daha sonra güç tuşu ile açmaya çalıştığımda hiç tepki vermedi. Kısa bir araştırma yaptım bataryadan olunabileceği ile ilgili bilgi okumuştum. Bataryayı çıkarıp taktıktan sonra ve pil resetleme yuvasından iğneyle 15sn kalibrasyon yapmaya çalıştım. Böylelikle açabildim. Açtığımda pilin %0 da şarjda olduğunu ve dolmadığını gördüm. Bilgisayar daha yeni 3.senesini daha yeni dolduruyor. 3-4 ay önce pil sağlık durumunu hesapladığımda %70 civarında iken şimdi bu kadar çabuk ölmesinin sebebi nedir resimler ektedir.

battery_screen.PNG

battery.PNG

Son düzenleme:
Bugün kullanıma açtığımda kendiliğinden bilgisayar kapanmıştır. Daha sonra güç tuşu ile açmaya çalıştığımda hiç tepki vermedi. Kısa bir araştırma yaptım bataryadan olunabileceği ile ilgili bilgi okumuştum. Bataryayı çıkarıp pil resetleme yuvasından iğneyle 15sn kalibrasyon yapmaya çalıştım. Böylelikle açabildim. Açtığımda pilin %0 da şarjda olduğunu ve dolmadığını gördüm. Bilgisayar daha yeni 3.senesini daha yeni dolduruyor. 3-4 ay önce pil sağlık durumunu hesapladığımda %70 civarında iken şimdi bu kadar çabuk ölmesinin sebebi nedir resimler ektedir.

Eki Görüntüle 1254779

Eki Görüntüle 1254778
Pilinizin ömrü dolmuş. İleriki günlerde artık hiç şarj tutmayabilir. En kısa zamanda değiştirmeni öneririm.

Pil şu anda sadece bir iletken görevi görüyor. Pilin tamamen bozulması pil değişene kadar bilgisayarın prizdeyken bile hiç açılmaması demek.

Prizdeyken bile hiç açılmama durumu nasıl oluyor pil burada sadece iletim görevi görüyor demişsiniz. Pilin tamamen ölmesi durumunda pili söküp prizdeyken çalıştırmak olacak herhalde?

Prizdeyken bile hiç açılmama durumu nasıl oluyor pil burada sadece iletim görevi görüyor demişsiniz. Pilin tamamen ölmesi durumunda pili söküp prizdeyken çalıştırmak olacak herhalde?
Olmayabilir. Prizden geçen akım önce pil sonra bilgisayara verilir normalde. Çoook eski bir laptopumda pil tamamen çıkararak kullanaibliyordum ama kasa içine gömülü değildi. Kasa içine monteli pillerde bu kural işlemeyebilir. Bence fazla zaman kaybetme. Pil de şişebilir vs. Değiştir en kısa zamanda.

Laptop bataryası gömülü vaziyette tekrardan çıkarıp bağlantısını gerçekleştirmeyi denerken bataryasıs bir şekilde çalışmadığını gördüm ama bu durumda batarya sadece bir iletim söz konusu sağlıyor bataryaların hücreleri bitik durumda olduğu için %0 olarak gösteriyor. Meseleye gelelim batarya ölü bu şekilde kullanamaz mıyım?

Geri
Yukarı