PC Toplarken Nelere Dikkat Edilmeli?

korayyy

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhabalar. Benim sıkıntım şu:

Benim hayatımda kullandığım en pahalı bilgisayar 1500 TL idi. Genelde PES, LoL, Cs GO gibi oyunlar oynadım. Fakat sonradan teknoloji geliştikçe farkettim ki 6000 liralık bilgisayarlar (üst seviye adı altında) veya 4000, 10.000 gibi meblalarda PC'ler var. Ben de bu konular hakkında bilgi toplamak için sonunda bu konuyu açtım. Sonuçta bilgi, bilgidir. Sorularım aşağıda arkadaşlar.

Öncelikle 5000 liralık bilgisayar ile benim 1500 liralık bilgisayarımın arasındaki fark nedir? Sonuçta ikiside LoL'ü, CS GO'yu oynatıyor.
  • SSD nedir? Ne ise yarar?
  • AMD 470 üstü ile GTX 1050 üstü çok karşılaştırılıyor. Sizce hangisi daha iyi?
  • PC toplamak için gerekli parçalar nelerdir ?
  • Monitor nasıl seçilmeli ?
  • Üst seviye, orta seviye, giriş seviyesi nelerdir?
  • Bana hemen hemen tüm oyunları rahat bir şekilde oynatacak bilgisayar kaç liraya mâl olur?
  • Bu konunun herkes için yararlı olacağını düşünüyorum. İlgilenen herkese teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi LoL ve CS:GO düşük gereksinimli oyunlar. Ama daha ileri seviye oyunlar var. Onları senin bilgisayar da açsa bile FPS farkı var. Yani senin bilgisayarında saniyede 30 kara gösteriyorsa onda saniyede 100 kare gösterir. Ayrıca senin bilgisayarın en düşük ayarlarda 1080p'de oynatırsa oyunu onunki 2k'de ultra ayarlarda oynar.Diğer sorulara gelirsek:

1-SSD de HDD gibi bir depolama birimidir. Ama ondan çok daha hızlıdır. Ki bu etkili bir şeydir, en basitinden Windows daha hızlı açılır, oyunlar daha hızlı yüklenir. HDD'lerin içinde CD gibi bir disk vardır ve döner bu nedenle daha çok ısınır, daha çok ses çıkarır. SSD ise tamamen elektromiktir içinde elektronik modüller bulunur.

2-470 ile 1050 rakip kartlar değildir 470 1050'yi de 1050 tiyi de geçer ama daha pahalıdır.

3-İşlemci, anakart, RAM, HDD ve PSU zorunlu, mutlaka olması gereken şeylerdir. Onun dışında şu sayacaklarım da olmalıdır (Tabii işlemcinin içinde dahili grafik yongası yoksa ekran kartı da zorunludur).
ekran kartı,kasa,SSD ki bunlar da bir oyun bilgisayarında olmazsa olmazlardır. Zaten kasa olmadan bilgisayar toplanmaz sadece test için falan kullanılır ama o olmadan da açılır diye öyle yaptım.

4-Eğer oyuncu monitörüyse boyutu sizin sevdiğiniz ve istediğiniz gibi olmalıdır. Çözünürlüğü sisteminize göre değişir ama güncel bir sistemde 108op monitör, eğer GTX 1070 ekran kartı varsa 2k önerilir. GTX 1080'de 2 veya 4k. Ve düşük ms ve input lagli olmalıdır.

5-Bildiğin üst, orta, giriş; nasıl anlatacağım bilemedim.

6-2500 TL'ye 1080p'de her oyunu yüksek ayarşarda en az 30 fps oynatacak bir sistem 2500 TL'ye toplanabilir.

7-Rica ederiz ama mesajı beğenirsen daha iyi olur.

Eğer bir moderatör bunu okursa ve bir yerde yazım yanlışı vs. varsa ne olur mesajı silmesin, orayı düzeltsin. Çok emek verdim, ben banlanabilirim ama mesaj kalsın lütfen.:utandım::neo:

SSD hard diske göre daha hızlı ve işlevseldir ve çalışma sistemleri farklıdır SSD daha maliyetlidir monitör için eğer güzel ve net bir görüntü almak istiyor isen yüksek çözünürlüklü monitör alınmalı monitörler eğer harici bir grafik kartın var ise ona bağlanır yoksa onboard denilen dahili ekran kartına bağlanır (her bilgisayarda olmayabilir) 4 çeşit bağlama kabloları vardır vga,hdmi,dvı ve display port olmak üzere alacağın monitörün grafik kartındaki görüntü çıkışlarına dikkat ederek alınmalı amd 470 ile 1050 arasında çok yüksek bir performans farkı yok ama ben nvidia yı tercih ederim tüm oyunları oynayabileceğin bilgisayarı 2000 e de toplarsın 30.000 e de oynamak istediğin grafik kalitesine bağlı 3000-3500tl fiyata güzel bir bilgisayar toplanabilir tüm oyunları yüksek ayarlarda oynayabilirsin. Yanlış bilgi verdiysem lütfen düzeltin.

SSD hard diske göre daha hızlı ve işlevseldir ve çalışma sistemleri farklıdır SSD daha maliyetlidir monitör için eğer güzel ve net bir görüntü almak istiyor isen yüksek çözünürlüklü monitör alınmalı monitörler eğer harici bir grafik kartın var ise ona bağlanır yoksa onboard denilen dahili ekran kartına bağlanır (her bilgisayarda olmayabilir) 4 çeşit bağlama kabloları vardır vga,hdmi,dvı ve display port olmak üzere alacağın monitörün grafik kartındaki görüntü çıkışlarına dikkat ederek alınmalı amd 470 ile 1050 arasında çok yüksek bir performans farkı yok ama ben nvidia yı tercih ederim tüm oyunları oynayabileceğin bilgisayarı 2000 e de toplarsın 30.000 e de oynamak istediğin grafik kalitesine bağlı 3000-3500tl fiyata güzel bir bilgisayar toplanabilir tüm oyunları yüksek ayarlarda oynayabilirsin. Yanlış bilgi verdiysem lütfen düzeltin.

Yanlış değil ama benim zaten yukarıda yazdıklarımı niye yeniden yazıyorsun? Bağlama kabloları kısmı hariç. Ayrıca 470 1050'yi her türlü bayağı geçer.

Senin yazdıklarını görmedim ki. Ben yazarken kimse cevap yazmamıştı benden 2 DK önce yazmışsın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
RX 470 daha iyi bir kart.
Gerekli parçalar = Anakart, işlemci, RAM, kasa, PSU, depolama birimi.
Monitör olarak bütçe ve ihtiyaca uygun olan seçilmelidir.
Tüm oyunları rahat oynatacak bir PC açın 1850 Tl civarı bir para cepten çıkarmak gerekir.
Giriş, orta, üst seviye ayrımı biraz ihtiyaca bağlı bir oyun bilgisayarımda aşt sınır R7 250X dir ancak çizim dünyasında ve profoyonel alanda bu kartların lafı bile geçmez.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı