Pc Yeniden Başlama Problemi

WenTeS

Hectopat
Sistemi toplayalı daha 3 ay oldu ve oyun oynarken bilgisayar rastgele yeniden başlıyor. Başta sıcaklıktan olabileceğini düşündüm ve değerlerine SpeedFan programından baktım. Oyun oynadığım zamanlarda Temp1, temp2, temp3 60C'yi geçmiyor. Ayrıca en son restartı 52c'de attı.
Aynı şekilde ekran kartında sıcaklığı aynı değerlerde. Fakat M&B Warband Homm3 gibi oyunlar oynarken restart atmıyor. BF3 Rift gibi oyunlarda atıyor.

Sistem özelliklerim:
İşlemci:AMD FX-6300 (Overclooksuz ve Stock Fan)
Anakart: Msi 970a-G46
Ram:Kingston 1366Mhz (2x2gb)
Ekran Kartı: Powercolor hd7870
PSU:Xigmatek Tauro Serisi 600W
HDD:Samsung 500gb HD502HI
İşletim Sistemi:W8 Pro

Son düzenleyen: Moderatör:
Direk söyleyim Power, yetersiz güç kaynağı. :) Ekran kartı 500Vatt, İşlemcin 95 WAtt :)

Geriye kalan parçların ne yapacak ? HDD 12, DVD 12, Her Ram 1.5V, CPU 12V. Diğer fanlarda 12V. Sistemi biraz zorlar zorlamaz kapanması çok normal. Sistem Boşta iken Poweri tam kullanmazsın. İşlemler yapmaya başladığında yetersiz güçten küt :) 700 yada 750 Vatt Power almalısın ve 12V kanallarına ayrılan Tüketimin fazla olması gerekmekte. Örneğim benim 750, 12V kanallarına 744V güç ayrılmış.

İadesini yapabiliyorsan yap derim.. Bu ürün işini görecektir.

Öncelikle cevap için teşekkürler.
Bu sistemi toplarken bu forumdanda faydalandım. Önceki sistemde zaten yakma pahasına E8400 ile hd7870'i 450w'lık psu'da 3 ay götürdüm sonra anakart gitti. Okuduğum bazı konularda 550W'lık lar bile yeter denmişti. Ayrıca bu Psu'yu forumda açtığım konudaki tavsiyeyle aldım. Söylediğinizi doğrulayacak bir program varmı? Şahsen 3dMark demo sürümünde tüm testleri yaptım. Şuan ise Prime95 ile işlemciyi zorluyorum.

Öncelikle cevap için teşekkürler.
Bu sistemi toplarken bu forumdanda faydalandım. Önceki sistemde zaten yakma pahasına E8400 ile hd7870'i 450w'lık psu'da 3 ay götürdüm sonra anakart gitti. Okuduğum bazı konularda 550W'lık lar bile yeter denmişti. Ayrıca bu Psu'yu forumda açtığım konudaki tavsiyeyle aldım. Söylediğinizi doğrulayacak bir program varmı? Şahsen 3dMark demo sürümünde tüm testleri yaptım. Şuan ise Prime95 ile işlemciyi zorluyorum.

Doğrulanacak bir şey yok çünkü bariz belli hatalı Power alınmış. Netten kendinde bakabilirsin.
Aldığın ürünlerde zaten güç tüketimi yazıyor. Bunları topluyorsun ve ona göre güç kaynağı alıyorsun. Alttakilerden güç tüketimine bak.

Amd FX-6300 3.5GHz Soket AM3+ İşlemci Fiyatı - Taksit Seçenekleri
Powercolor Amd Radeon HD7870 PCS+ Myst. Edition 2GB 256Bit Fiyatı

Gayet basit Ekran kartının güç tüketimine bak .. 500 Watt +
İşlemci güç Tüketimi : 95
= 595 Diğer parçalarıda düşündüğünde. 100Watt fazla oluyor. Ve kapanma çok normal :)
Bütün gün istersen dene Aç Pc'yi hiç dokunma rest atmaz. Otur başına birazcık zorla kapanır.
Zaten sana eskidende yalnış verilmiş kapan açıl kapan açıl ne kadar dayansın kart.

Herkez biliyorum diyip bilmiyor malesef. Prizden çıkan elektirik herşeye yeter sanıyolar. Asıl çekilen güç önemlidir :)

Hocam şimdi söylediklerinize tamam diyorum fakat bu sefer farklı sorular beliriyor. E8400 + şimdiki ekran kartım ile aynı oyunları aynı ayarlarda oynarken, şimdi 600w'da bu sorunları yaşamam çok garip değil mi? E8400'ün Fx 6300'den daha az enerji harcadığının farkındayım ama bu fark 150W +80 plus psu farkı olacak değil ya!

Hocam şimdi söylediklerinize tamam diyorum fakat bu sefer farklı sorular beliriyor. E8400 + şimdiki ekran kartım ile aynı oyunları aynı ayarlarda oynarken, şimdi 600w'da bu sorunları yaşamam çok garip değil mi? E8400'ün Fx 6300'den daha az enerji harcadığının farkındayım ama bu fark 150W +80 plus psu farkı olacak değil ya!

Hangi oyunu açtığı önemli değil :) Ne kadar güç kullandığı önemli. Aynı özellikteki kartların farkı güç çekimi olabilir. Mesela biri 500 iken aynı özellikteki dandik marka 600 çekebilir.

Muhtemelen 100 Watt fazla aldığında sorunun düzelecektir. Anakartın bazı barimleride güç tüketiyor en fazla 10watt. Ayrıca ilerde çift HDD ne bileyim kart okuyucu, oyuncu konsolu alırsın. 50watt fazla olsun sonra yine yetersiz kalırsın.

Aklına şu geliyor olabilir. 700 watt'lık sisteme 750 alırsam yanar diye düşüyorsundur. Yok öyle birşey, istersen bin Watt tak gerektiği kadar güç tüketir. Yani 700 lazımsa 700 çeker faturana da 700 yansır.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı