PC Yeniden Başlayınca Donuyor

nikim

Hectopat
Bilgisayarı yeniden başlat dediğimde Windows'u kapatıyor ardından tam yeniden başlatacakken PC çalışır halde duruyor ama yeniden başlamıyor, o şekilde çalışır vaziyette ekran kapalı donuyor.
Format atıldı, her şey güncel. RAM'e overclock yapmıştım ondan olabilir mi?

Tek kanal RAM kullanıyorsanız ve makul ölçülerde OC yaptıysanız olmaması gerekir. Çift kanal RAM'ler OC sonrası sistemde kararsızlığa neden olabiliyor.

Bir de bu sorun PSU'dan kaynaklanabiliyor. PSU'nuz yeterli mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tek kanal RAM kullanıyorsanız ve makul ölçülerde OC yaptıysanız olmaması gerekir. Çift kanal RAM'ler OC sonrası sistemde kararsızlığa neden olabiliyor.

Bir de bu sorun PSU'dan kaynaklanabiliyor. PSU'nuz yeterli mi?
700 Watt PSU var. Biraz araştırma yaptım, BIOS'u resetlemekle çözülecek gibi ama ben resetlemeyeceğim, zaten her defa olan bir şey de değil, bazen yapıyor. Muhtemelen sorun RAM'e hız aşırtma yaptığımdan oldu. Ryzen 5 3600'ün tam performans alması için bu gerekliydi, acaba bir zarar verir mi?

Düz hesap yapınca SLI köprüsü kurmadıysanız, PSU'nuzun yetmesi gerekir.

Çift kanal kullanıyorsanız, ben işlemciye zarar verebileceğini düşünüyorum. Çift kanalda işlemci 2 noktadan veri talep ediyor, birisi boş gelebiliyor. Bu durumda ALU'nun işlem yapmaması gerekir, ancak "00000000" byte'ına işlem yapmaya çalışır.

Tek kanalda da aynı sorun olabilir. Ancak ALU boş işlemi işler, akabinde RAM'den veri talep eder. Zarar vermeyebilir, ancak ondan da emin olamıyorum. Çok detaylı araştırmak ve test etmek lazım bu konuyu.

Düz hesap yapınca SLI köprüsü kurmadıysanız, PSU'nuzun yetmesi gerekir.

Çift kanal kullanıyorsanız, ben işlemciye zarar verebileceğini düşünüyorum. Çift kanalda işlemci 2 noktadan veri talep ediyor, birisi boş gelebiliyor. Bu durumda ALU'nun işlem yapmaması gerekir, ancak "00000000" byte'ına işlem yapmaya çalışır.

Tek kanalda da aynı sorun olabilir. Ancak ALU boş işlemi işler, akabinde ram'den veri talep eder. Zarar vermeyebilir, ancak ondan da emin olamıyorum. Çok detaylı araştırmak ve test etmek lazım bu konuyu.
RAM' ı hız aşırtmalı kullanmazsam yeni aldığım sistemin nimetlerinden faydalanamayacağım, oyunları high ve ultra ayarlarda oynayamayacam gibi çünkü takılma vs oluyor.
Bir çok kişi RAM' e hız aşırtma uyguluyordur, onlarda sorun çıkmıyorsa heralde bende de sorun çıkmaz.
İşlemcimin sıcaklık ve fan hızı değerleri hız aşırtmadan sonra da aynı, normal.
Sorunumu anakarta bir kaç gün önce gelen son güncellemeyi kurmamla giderildi gibi görünüyor, teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı