PC yenilenirken hangi parçalar değişmeli?

nickimyokbenim

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar elimde i7 işlemcili, GTX 1050 Ti'li, 16 RAM ve 120 GB SSD'li kasa var. Şu an ihtiyacımı yeterince görüyor çok şükür. Merak ettiğim konu şu: Atıyorum bundan 5 yıl sonra bilgisayarımda iyileştirme yapmak istersem, esas olarak hangi parçaları değiştirmeliyim? Donanım konusundan yeterince anlamadığım için size sormak istedim.
Not: PC'yi oyun odaklı kullanıyorum.

Arkadaşlar elimde i7 işlemcili, GTX 1050 Ti'li, 16 RAM ve 120 GB SSD'li kasa var. Şu an ihtiyacımı yeterince görüyor çok şükür. Merak ettiğim konu şu: Atıyorum bundan 5 yıl sonra bilgisayarımda iyileştirme yapmak istersem, esas olarak hangi parçaları değiştirmeliyim? Donanım konusundan yeterince anlamadığım için size sormak istedim.
Not: PC'yi oyun odaklı kullanıyorum.

i7'nin kaçıncı nesil olduğu önemli 1. nesil SE direk işlemci 10. nesilse ekran kartı ve PSU vs.

Hafızanı arttırısın oyunların RAM kullanımına göre arttırısın RAM'i işlemci ve ekran kartı değiştirirsin işlemci değişeceği için Anakart'ta değişir.

Öncelik kartı değiştirirsin. Paran yeterliyse aynı anda işlemciyi de değiştirirsin. Diğerleri iyi gibi. Belki SSD (eğer ki çok oyun kullanıyorsan ve yetersiz gelirse) eklenebilir.

5 Yıl sonrayı düşünürsek ekran kartı değişmesi gerekir, 120 ssd kesinlikle az gelir onunda değişimi gerekir, rami çok yükseltmeye gerek yok bir tık yükseltilmesi yeterli. Bilgisayar bakımı yapılmalı.
İ7 yeni nesil bir işlemci ise çok değişmesi gerekmez diye düşünüyorum.

Oyun odaklı bir PC sahibiyseniz tabi ki öncelik ekran kartından yana olur. Ama bununla birlikte işlemcinin bu ekran kartını besleyip besleyememe durumunu da dikkate almak gerekir. Diyelim daha iyi bir işlemciye gerek duyulacak ama anakart izin vermiyor. O zaman bu ürün de değişecek. SSD-HDD sağlığı da test edilerek alım gerçekleştirilebilir. Güç kaynağınız yeni parçalara göre yetersizse ya da artık değişmesi gerekirse yine bu konuda da bir güncelleme gerekebilir.

Not: RAM durumu da performansı haliyle etkileyecektir. Bu konuya da düşülmesi gerekir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı