PC'de 1 saniyelik takılma ve seste bozulma

FurkanSahin

Hectopat
Merhabalar yaklasık 1 ay önce falan PC topladım ilk haftalar da bu sorunu fark etmedim fakat son zamanlarda cok dıkkatımı cekti ve canımı sıkan bir durum. Oyun oynarken veya video izlerken PC anlık donuyor ve ses de bozulma oluyor sonrasında hemen düzeliyor. Bayadır bu sorunu yaşıyorum. Bu sorunun sisteme zararı var mıdır?
Çözümü varsa veya ne gerekiyor neden kaynaklı yardımcı olursanız çok sevinirim.

Merhabalar yaklasık 1 ay önce falan PC topladım ilk haftalar da bu sorunu fark etmedim fakat son zamanlarda cok dıkkatımı cekti ve canımı sıkan bir durum. Oyun oynarken veya video izlerken PC anlık donuyor ve ses de bozulma oluyor sonrasında hemen düzeliyor. Bayadır bu sorunu yaşıyorum. Bu sorunun sisteme zararı var mıdır?
Belki işletim sistemini sağlıklı kurmamış olabilirsin. Benim laptopta da buna benzer bir sorun vardı. Sesle ilgili. PC kullanmayınca ses %100 oluyordu. Sürücü kaldırıp tekrar indirdim ve sorun çözülmüştü.

Ramleri kontrol et soketlerde toz kir birikmişmi diye, yerlerini değiştir. Yine sorun devam ederse işlemci ısısını takip et, overclock yaptıysan default ayarlara al.

ekran kartı ne AMD mi?

AMD'lerde aynı böyle sorun yazanları görmüştüm çözüme yönelik bir bilgim yok da ekran kartıyla alakalı olabilir o yüzden yazdım. Sürücü güncellemeyi veya DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp geri yüklemeyi deneyebilirsin. Bir ihtimal olarak da ses kartı sürücünü anakart sitesinden bulup indirebilirsin.

Sapphire Pulse AMD Radeon RX 580 8 GB OC 256 Bit GDDR5 ekran kartı.
FSP FSP500-60AHBC 500W Power Supply
AMD Ryzen 3 1200 3.1GHz soket AM4.
Corsair Vengeance LPX 8 GB 3000MHz DDR4 RAM
Gigabyte A320 A320M-H DDR4 SATA3 M.2 anakart
AMD'lerde aynı böyle sorun yazanları görmüştüm çözüme yönelik bir bilgim yok da ekran kartıyla alakalı olabilir o yüzden yazdım. Sürücü güncellemeyi veya DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp geri yüklemeyi deneyebilirsin. Bir ihtimal olarak da ses kartı sürücünü anakart sitesinden bulup indirebilirsin.

Driver pack uygulaması üzerinden güncellemelerini otomatik yapsam olur mu?

Sapphire Pulse AMD Radeon RX 580 8 GB OC 256 Bit GDDR5 ekran kartı.
FSP FSP500-60AHBC 500W Power Supply
AMD Ryzen 3 1200 3.1GHz soket AM4.
Corsair Vengeance LPX 8 GB 3000MHz DDR4 RAM
Gigabyte A320 A320M-H DDR4 SATA3 M.2 anakart

Driver pack uygulaması üzerinden güncellemelerini otomatik yapsam olur mu?
olmaz öyle sitesinden indirmen lazım. eğer o uygulamayı kullandıysan belki de o yüzden sorun yaşıyorsundur. o uygulamayı kaldır DDU ile driver kaldırmayı google'dan bakıp AMD Ekran Kartı sürücüsünü kaldır daha sonra AMD sitesinden RX 580'e uygun sürücüyü indir kur bu şekilde belki sorunun çözülür.

video izlerken oluyor dediğin için eklemedim ama bazı oyunlarda directx 12 sıkıntı çıkartıyor. bu ayar açık oyunlarda ilk 1 dk içinde takılmalar yaşıyorsan sorun değil 1-2 dk içinde düzeliyor ama video izlerken böyle şeyler yaşamaman lazım.

Olmaz öyle sitesinden indirmen lazım. Eğer o uygulamayı kullandıysan belki de o yüzden sorun yaşıyorsundur. O uygulamayı kaldır DDU ile Driver kaldırmayı Google'dan bakıp AMD Ekran Kartı sürücüsünü kaldır daha sonra AMD sitesinden RX 580'e uygun sürücüyü indir kur bu şekilde belki sorunun çözülür.
bu sorunun pc donanımlarıma herhangı bir zararı olur mu
Darboğaz olabilir
pc donanımlarıma herhangi bir zararı olur mu

Geri
Yukarı