PC'de 30 FPS'te kasma hissi

concerta

Kilopat
Makaleler
11
Arkadaşlar mesala PC de bir oyunu 30 FPS oynuyorum ve bu da kasma hissi yapıyor. Ama aynı oyunu PS4'de oynuyorum ve PS4'de de 30 FPS oyun ve kasma hissi yaratmıyor nedendir bu?

Konsoldaki oyunlar konsola özel optimize ediliyor. O yüzden konsoldaki 30 FPS ile PC'deki 30 FPS asla aynı olmuyor. Bildiğim kadarıyla ''adaptive v-sync half refresh rate'' kullanılıyor konsolda bu tarz sabit ve yağ gibi 30 FPS için. PC'de de aynı kalitede olup olmadığını bilmesem de aynı teknoloji var NVIDIA denetim masasında. Fakat bu konuda PC tarafında en iyi seçenek RTSS Scanline Sync x/2 kullanmaktır.

Ben UHD ile oynadığımdan 30FPS bende 0 kasma gibi gösteriyor yani alışığım. Sizin sorunuza gelirsek PS4'deki FPS ile pcdeki FPS tam anlamıyla aynı değil gibi duymuştum ve TV'ye uzak olduğumuz için daha akıcı görüyoruz.

Oyunlar zaten ilk konsola çıkıyor die biliyorum.
Her zaman değil. Eş zamanlı çıktıkları da oluyor. Mantıken ilk çıktıkları yerde daha pürüzlü, sonradan çıktıkları yerde daha akıcı olmaları gerekir ama öyle olmuyor. Konsol optimizeleri çok çok daha iyi oluyor PC'ye göre. PC tarafında çok kötü bir optimizasyonla çıkmış bir oyun konsolda sıfır dropla oynanabiliyor. Hikmeti nedir detaylı bilemiyorum ama durum bu şekilde.

Her zaman değil. Eş zamanlı çıktıkları da oluyor. Mantıken ilk çıktıkları yerde daha pürüzlü, sonradan çıktıkları yerde daha akıcı olmaları gerekir ama öyle olmuyor. Konsol optimizeleri çok çok daha iyi oluyor PC'ye göre. PC tarafında çok kötü bir optimizasyonla çıkmış bir oyun konsolda sıfır dropla oynanabiliyor. Hikmeti nedir detaylı bilemiyorum ama durum bu şekilde.

Konsol almaya teşvik ediyor bence.

Android - iOS arasındaki gibi bi mantık olabilir. Bilgisayar tarafında bir sürü işlemci, ekran kartı varken konsolda aynı model kullanılıyor. Bundan dolayı da konsol optimizasyonu daha iyi olabilir.

Konsol almaya teşvik ediyor bence.
Parası olan adamın hiç umrunda olmaz ki konsol. Konsollar salt oyun oynatmaya yönelik olduğu için grafikten ödün vererek sana belli bir yıl boyunca oyun oynatacak cihaz olmayı hedefliyor. Yoksa bütçe sıkıntısı olmayan adam RTX 3090 ya da RX6900'lü sistemini dizer, 8K'da oynar oyunu. Zaten konsol devri de bitiyor da o başka konu.
Android - iOS arasındaki gibi bi mantık olabilir. Bilgisayar tarafında bir sürü işlemci, ekran kartı varken konsolda aynı model kullanılıyor. Bundan dolayı da konsol optimizasyonu daha iyi olabilir.
Konsol salt oyun oynatmaya yönelik olduğu için olabilir doğru ama oyun yapımcılarının da konsol optimizasyonuna ekstra özen gösterdikleri bir gerçek.

Yeni konular

Geri
Yukarı