PC'de donmalar oluyor ve fişten çekip kapatıyorum

costt

Picopat
Yer
hatay,iskenderun
Daha fazla  
Merhaba, benim bilgisayarım  bazen ilk açıldığı zaman loading ekranında (daha Windows yüklenmeden BIOS'un olduğu kısım) aniden donuyor ve açılmıyor. Ben de fişten çekip kapatmak zorunda kalıyorum. Bazen çok nadir olsa da oyunlar esnasında donuyor aynı şekilde fişten çekip kapatmak zorunda kalıyorum. Acaba bu neden oluyor ve fişten çekmenin zararı nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, benim bilgisayarım  bazen ilk açıldığı zaman loading ekranında (daha Windows yüklenmeden BIOS'un olduğu kısım) aniden donuyor ve açılmıyor. Ben de fişten çekip kapatmak zorunda kalıyorum. Bazen çok nadir olsa da oyunlar esnasında donuyor aynı şekilde fişten çekip kapatmak zorunda kalıyorum. Acaba bu neden oluyor ve fişten çekmenin zararı nedir?

Windows'un kurulu olduğu diskte bir sorun olabilir disk değiştirin hocam büyük ihtimalle donduğunda hiçbir fonksiyon çalışır durumda değildir gene de CTRL-ALT-DELETE yaparak sistemi baştan başlatmayı yada güç tuşuna basarak kapatmayı dene aksi takdirde bilgisayarını fişten çekmen bileşenlere zarar verebilir.

Son düzenleme:

Güç düğmesine uzun basarak kapatın bence. Disk konusunda sıkıntı yaratabilir. Ben aynı şekilde kapatınca sistem disk onarmaya düşüyor.

Sisteminiz tam olarak ney belirtmemişsiniz fakat, BIOS'a girip CPU voltajı veya RAM Timings ve voltajını kontrol edebilirsin.
XMP açıksa kapatıp deneyin, CPU'ya giden voltajı biraz arttırmayı deneyebilirsiniz.
Fişten çekmek yerine güç düğmesine uzun süre basılı tutup kapatmak daha sağlıklı olacaktır.

Sisteminiz tam olarak ne belirtmemişsiniz fakat, BIOS'a girip CPU voltajı veya RAM timings ve voltajını kontrol edebilirsin.
XMP açıksa kapatıp deneyin, CPU'ya giden voltajı biraz arttırmayı deneyebilirsiniz.
Fişten çekmek yerine güç düğmesine uzun süre basılı tutup kapatmak daha sağlıklı olacaktır.

Anladım teşekkür ederim. Bilgisayarı temizleyip dediginiz gibi yapacağım.

Windows'un kurulu olduğu diskte bir sorun olabilir disk değiştirin hocam büyük ihtimalle donduğunda hiçbir fonksiyon çalışır durumda değildir gene de CTRL-alt-delete yaparak sistemi baştan başlatmayı ya da güç tuşuna basarak kapatmayı dene aksi takdirde bilgisayarını fişten çekmen bileşenlere zarar verebilir.

Muhtemelen ben de diskte sorun olduğunu düşünüyorum yeni işlemci alacağım için diski sonraya bırakmayı düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı