PC'de eski dreamcast-PS2 oyunları nasıl oynanır?

NEO CMDNDR

Picopat
Selamlar üstadlar. Technopat'ta daha yeniyim. Kural ihlali yapıyorsam affola.
Bir PC sistemi kuruyorum ve çocukluğumun nostalji oyunlarını da oynamak istiyorum.
Özellikle Rival school 2, king of fighters ve Tekken 3 gibi oyunları.
Bu oyunları laptopumda nasıl oynarım diye araştırdım. Bir sürü linkten kurulum ZIP WinRAR dosyaları indirdir. YouTube'dan kurulum videoları izledim.
Denemedim ama bir türlü olmadı. Çünkü hep eksik dosyalar paylaşıyorlar. Kurulum talimatlarını adım adım takip ederken, hep bir eksik sonucu yarıda kalıyor.
Bu kurulu nasıl yapıp da bu eski nostaljik oyunları bilgisayarda oynayabiliriz eksiksiz, öncelikle yapılması indirilmesi gereken program ve dosyaları vesaireyi söyleyecek olan ya da bununla ilgili düzgün linkler paylaşabilecek olanlar var mı?

Eksik dosyalar veya kurulum hatalarınıza buradan, bu kadar bilgiyle müdahale etmem zor ama aşağıya bir link bırakıyorum. Eski ve paylaşılmasında sorun olmayan ücretsiz oyunları burada paylaşmışlar. Aradığım 8-10 oyunu burada buldum ve eskileri yad ettim adeta :) Yaklaşık 15bin oyun varmış sitede, sahiplerinin söylediğine göre.

AbondonWare

Eksik dosyalar veya kurulum hatalarınıza buradan, bu kadar bilgiyle müdahale etmem zor ama aşağıya bir link bırakıyorum. Eski ve paylaşılmasında sorun olmayan ücretsiz oyunları burada paylaşmışlar. Aradığım 8-10 oyunu burada buldum ve eskileri yad ettim adeta :) Yaklaşık 15bin oyun varmış sitede, sahiplerinin söylediğine göre.

AbondonWare
Eyvallah usta. Ama işte nasıl kurup oynayabiliyoruz onu yapamıyorum.
Halbuki taa 1999-2000 yılında masaüstü bilgisayarda oynuyoduk Tekken 3, King of Fighters 2, Metal Slug 2 vs. vs... Biri mi gelip kurmuştu? Yoksa o zaman kurulum talimatları daha mı basitti hatırlamıyorum. :)

AbondonWare
Usta bir de şuna bir cevap verir misin başlığı açamıyorum şimdilik. :)

Selam pc uzmanları. Bu iki anakarttan özellikleri daha iyi olan yani 5100Mhz olan neden daha ucuz?
GIGABYTE A520M S2H 5100MHz(OC) ?
vs
GIGABYTE B550M S2H 5000MHz(OC) ? https://www.itopya.com/karsilastirma/?n=[17930,18154]
Bunlarda hız aşıtma yok yazıyor ama isimlerinde (OC) yazıyor.
Hız aşırtma var mı yok mu?
Ve bu aşşağıdaki modelde de 4 slot girişi var yazıyor ama Ram 64GB yazıyor. 4 slotlu olunca en az 128GB'a kadar olmuyor mu? https://www.itopya.com/gigabyte-a520m-ds3h-4400mhzoc.../
Tabii bunun da Mhz (OC) hızı diğer ikisinden daha düşük. Kısaca bunlarda hız aşırtma var mı yok mu?
Varsa hangisini önerirsiniz?
Yoksa 4. bir alternatif mi seçmeliyim mesela şunlardan birini? ASUS PRIME B450M-K 4400MHz(OC) ???
- Asrock B450M Pro4 Socket AM4, 4 Slot Ram Yuvası, DDR4 3200MHz+ (OC)
- MSI B450 Gaming Plus Max AMD B450 4133 MHz (OC)
Amacım:
Şimdilik 720p-1080p arası fakat önümüzdeki yıllarda 1k-4k arası videolar, kısa filmler kurgulayıp, rahatça render almak. Ve 90'lı yılların eski ps2, dreamcast oyunlarını oynamak. Yeni son çıkan oyunları oynamayacam yani.
Sistemim:
1- Işlemcim: AMD Ryzen 5 3600 3.6/4.2GHz AM4 İşlemci: Amazon.com.tr
2- Anakartım: Seçemedim halen.
3- Ekran kartım: GIGABYTE 4GB GTX1650 SUPER GV-N165SOC-4GD GDDR6 128bit HDMI DP PCIe 16X v3.0
4- Kasa + PSU: Xigmatek Vanguard Plus 600W 80PLUS AKTİF PFC PSU 2 * Usb 3.0 2*15 Led Fanlı Kasa
5- M.2 SSD: KİNGSTON 500GB A2000 PCIe NVMe SA2000M8/500G SSD
6- RAM: GSKILL 16GB (2X8GB) DDR4 3200MHZ CL16 DUAL KIT PC RAM Flare X F4-3200C16D-16GFX AMD RYZEN UYUMLU

Son düzenleme:
Konuyla ilgili çok bilgi sahibi değilim fakat bildiğim kadarıyla anlatayım, bu oyunları açmak için emülatör denilen programlar oluyor, PS1, Dreamcast, PS3 hepsi için ayrı emülatörler mevcut, bu programı bilgisayarınıza indirip kuruyorsunuz, emülatörlerinde kendi içinde oyunu açmadan önce grafik ayarları, ntsc, pal gibi ayarlamaları oluyor, önce bu ayarları en iyi olacak şekilde yapıyorsunuz, en iyi ayarı, aslında deneme yanılma yöntemiyle buluyorsunuz.

Emülatörlerin de bazıları kalitesiz olabiliyor hatalar sıkıntılar çıkartıyor, fakat bu programlar fazla olduğu için puanı yüksek olanlar genelde sıkıntısız olur.
Uygun emülatörü bulduktan sonra, oynamak istediğimiz oyunun iso dosya formatını bulmanız yada satın almanız gerekiyor, iso dosyasını bilgisayara kaydettikten sonra, emülatör programını açarak o iso dosyasını emülatörün oynatmasını yani oyunu açmasını sağlıyoruz, sonrasında oyuna girmesi gerekiyor.

Konuyla ilgili çok bilgi sahibi değilim fakat bildiğim kadarıyla anlatayım, bu oyunları açmak için emülatör denilen programlar oluyor, PS1, Dreamcast, PS3 hepsi için ayrı emülatörler mevcut, bu programı bilgisayarınıza indirip kuruyorsunuz, emülatörlerinde kendi içinde oyunu açmadan önce grafik ayarları, ntsc, pal gibi ayarlamaları oluyor, önce bu ayarları en iyi olacak şekilde yapıyorsunuz, en iyi ayarı, aslında deneme yanılma yöntemiyle buluyorsunuz.

Emülatörlerin de bazıları kalitesiz olabiliyor hatalar sıkıntılar çıkartıyor, fakat bu programlar fazla olduğu için puanı yüksek olanlar genelde sıkıntısız olur.
Uygun emülatörü bulduktan sonra, oynamak istediğimiz oyunun iso dosya formatını bulmanız yada satın almanız gerekiyor, iso dosyasını bilgisayara kaydettikten sonra, emülatör programını açarak o iso dosyasını emülatörün oynatmasını yani oyunu açmasını sağlıyoruz, sonrasında oyuna girmesi gerekiyor.
İşte sorun uygun emülatörü nereden bulacağız? :D Google dan ve youtube dan baya bir emülatör indirdim ama hepsi eksik çıktı. Yarı yolda kaldım. :(

Epsxe emülatörü ile bilgisayarımda, PS1 oyunu olan Street Fighter Ex Plus'ı controller ile sorunsuz oynamıştım.

Geri
Yukarı