Çözüldü PC'den gelen cızırtımsı ses

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
10
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
-Red Devil RX 6600 XT
-R5 3600 (4.4GHz 1.225v)
-TUF B550M-E Wi-Fi
-Ballistix 2x8 3200C16
-A2000 500GB
-Gammaxx L240 V2 RGB
-MB511 ARGB + MWE 650 Bronze V2
TUF VG249Q1R 165Hz 1ms
K55 Pro XT
Basilisk V2
BlackShark V2 X
RAM
Crucial Ballistix 3200MHz CL16 Black.
SSD veya HDD modeli
Kingston A2000 500GB, HDD yok.
Ekran kartı
Red Devil RX 6600 XT
Anakart
TUF Gaming B550M-E Wi-Fi
İşlemci
Ryzen 5 3600 (4.4GHz 1.2v)
Garip bir durum var, farem (Everest sgm X77) ile ne zaman bir komut versem veya herhangi bir tuşuna bassam PC'den "bizt" diye bir ses çıkıyor. Sensörü kıpırdattığımda bile, sanki elektrik gibi.

Aynı şey klavye ile yazı yazarken olmuyor, sadece farem ile komut verince oluyor bu saçmalık.

Ne dersiniz? USB bağlantısını çıkarıp taktım olmadı, sanki statik elektrik falan diyeceğim ama emin olamadım. PSU'm Cooler Master MWE 650W 80+ Bronze v2, kasam da Cooler Master MB511.

Daha önce böyle bir ses duyduğumu hatırlamıyorum. Fare ile ilgili bir sorun da olabilir mi diye düşünüyorum kablosu falan.

Son düzenleme:
PC'yi kapadım, statik elektrik boşalttım. Yarın eve geri dönünce tekrar yoklayacağım PC'yi. Fareyi anakarta da takmayı denedim ama nafile, ses devam etmekte.

O zaman gelene kadar sorularını ve önerilerinizi yazın, bakarım.

PC'yi kapadım, statik elektrik boşalttım. Yarın eve geri dönünce tekrar yoklayacağım PC'yi. Fareyi anakarta da takmayı denedim ama nafile, ses devam etmekte.
Fare kaynaklı olduğundan kesin emin misiniz hocam? Başka bir faktör olabilir mi acaba. Kasanın kapağını açıp dinlediniz mi sesin tam nereden geldiğini tespit etmek yardımcı olabilir.
Güncelleme:
CD takılıyken ve işlemdeyken de bu ses geliyorsa, ses kartı ayarlarından "line-in"i tamamen kıs ve kayıt kaynağı olarak wave/mp3 filan seç eğer line-in seçili ise.
Elektriğin parazitli oluşunun da buna neden olduğunu duymuştum başka bi forumda. Şimdi oraya giremiyorum tam inceliklerini anlatamayacağım.
Ama taşınmadan önceki evde kalitesiz bir prize taktığım kalitesiz bi çoklu fişten cazır cuzur ses geliyordu. Ek bilgi olarak ekliyim dedim.
Başka bir forumda birisi böyle bir açıklama yapmış belki yardımcı olur. Ama ilginç bir durum merak ettim ben de.

O zaman gelene kadar sorularını ve önerilerinizi yazın, bakarım.
Bu şeyden de olabilir. Fare kabloluysa kendine doğru çektiğinde Psu kablosuna değiyor kabloda da gevşekilik varsa elektiriksel ses ordan geliyordur.

Fare kaynaklı olduğundan kesin emin misiniz hocam? Başka bir faktör olabilir mi acaba? Kasanın kapağını açıp dinlediniz mi sesin tam nereden geldiğini tespit etmek yardımcı olabilir.
Güncelleme:
CD takılıyken ve işlemdeyken de bu ses geliyorsa, ses kartı ayarlarından "line-in"i tamamen kıs ve kayıt kaynağı olarak wave/mp3 filan seç eğer line-in seçili ise.
Elektriğin parazitli oluşunun da buna neden olduğunu duymuştum başka bir forumda. Şimdi oraya giremiyorum tam inceliklerini anlatamayacağım.
Ama taşınmadan önceki evde kalitesiz bir prize taktığım kalitesiz bir çoklu fişten cazır cuzur ses geliyordu. Ek bilgi olarak ekliyim dedim.
Başka bir forumda birisi böyle bir açıklama yapmış belki yardımcı olur. Ama ilginç bir durum merak ettim ben de.

Prizim sağlam sayılmaz o da olabilir belki, ama ses PC'nin üst kısmından geliyor gibi. Tam radyatör ve ön kasa portlarının olduğu kısım.
Başka bir fare ile tekrar deneyeceğim bunu, eğer sorun devam ederse (statik elektrik boşaltması da çözüm olmazsa) başka bir yöntem deneyeceğim.

Bu şeyden de olabilir. Fare kabloluysa kendine doğru çektiğinde PSU kablosuna değiyor kabloda da gevşekilik varsa elektriksel ses oradan geliyordur.

PSU kablosundan kastın nedir? Eğer prize takılan kablosunu diyorsan, kasam yere konumlandırıldı. Yani PSU kablosuna değmiyor fare de kasadaki USB 2.0 portuna bağlı olduğu için.

Prizim sağlam sayılmaz o da olabilir belki, ama ses PC'nin üst kısmından geliyor gibi. Tam radyatör ve ön kasa portlarının olduğu kısım.
Başka bir fare ile tekrar deneyeceğim bunu, eğer sorun devam ederse (statik elektrik boşaltması da çözüm olmazsa) başka bir yöntem deneyeceğim.

PSU kablosundan kastın nedir? Eğer prize takılan kablosunu diyorsan, kasam yere konumlandırıldı. Yani PSU kablosuna değmiyor fare de kasadaki USB 2.0 portuna bağlı olduğu için.
Benim de usb 2.0'a takılı zaten 3 yok bende :)
Psu yukarda ama fosil benim pc.

Ses muhtemelen anakartın kondansatör yada bobinlerinden geliyor. Kafaya takmaya gerek yok o ses zararsızdır.

Tekrar PC'yi açtım, şimdi ise böyle bir sorun yok; statik elektrik boşaltmak ise yaramış gibi duruyor.

Cevaplayan herkese vaktini ayırdığı için teşekkür ederim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı