Çözüldü PC'den tiz ses geliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kemal Yurdagül

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar kasadan fareyi hareket ettirince bir tiz ses geliyor, işin komik yanı hem PSU'dan hem işlemciyi besleyen bobin katından hem de ekran kartından aynı anda geliyor.
O kadar minimal bir ses ki ama bu bir sorunun habercisi gibi geliyor.
PC kendi topladığım bir PC ve toplayalı 1 sene olmadı.
Kullandığım priz toprak hattına sahip.
Bu sorunu daha bugün WİN. 10 LTSC sürümü yükledikten sonra fark ettim.
Fikirlerinizi almak istiyorum.
Ben PSU'dan şüphe ediyorum.
Sistem bileşenleri şöyle:

Anakart ASUS Gaming Z370-H
İşlemci Intel i5 8600K
Ekran kartı NVIDIA RTX 2080
Ses kartı ASUS STRIX RAID Pro
RAM Corsair 2x8
PSU Xigmatec Vector S 750W 80+ Silver
SSD Samsung 860 Evo M.2
Harddisk Segeate

Çözüm
Coil Whine olabilir mi hocam? Veya fan göbeğini mi yağlamadınız?
Hayır tüm fanları söktüm ses devam ediyor.
İşletim sistemi ile bir alakasının olduğunu zannetmiyorum dostum. Çünkü zamanında aynı sorunu yaşadığım sistemim win7den win10a kadar tüm sürümleri gördü ve zerre değişiklik olmadı. Şu an yeni sistemimde Corsair 750w 80+ gold sertifikalı PSU kullanıyorum ve en ufak bir ses yok. Bu arada 1200W çok olmamış mı sence? 750 ya da 850 gold sertifikalı bir Corsair tercih edebilirdin.
Fsp aurum 1200w 80+ platinum aldım ucuza buldum diyebilirim.
Psu daha gelmedi gelsin bir takayım sorun nereden olduğu daha iyi anlaşılacak.
Sonucu sizlerle paylaşıcam.

Arkadaşlar PSU değişimiyle sorunumdan kurtuldum, bilginize.
HDD ile alakasının olduğunu sanmıyorum sorun PSU'dan kaynaklanıyor olabilir aynı problem eski sistemimde de mevcuttu.

HDD'den dolayı olabilir.
Sistem SSD üzerine kurulu olduğu için HDD söktüm ve test ettim ama ses devam ediyor.
HDD ile alakasının olduğunu sanmıyorum sorun PSU'dan kaynaklanıyor olabilir aynı problem eski sistemimde de mevcuttu.

Evet HDD söküp SSD den açtım sistemi ses devam ediyor, bende PSU dan kaynaklandığını düşünüyorum ve yeni bir PSU satın aldım.
PSU hakkında fikirlerinizi alabilir miyim?
Namı değer FSP Aurum PT 1200 aldım.

Bertan arkadaşım sence bu yeni yüklediğim Win 10 LTSC'den dolayı olabilir mi?
Tüm ayarlarını kontrol ettim gözüme çarpan bir şey yok.
Güç ayarlarından da dengeli seçeneğini yüksek performans yaptım düzelmedi.

Son düzenleme:
İşletim sistemi ile bir alakasının olduğunu zannetmiyorum dostum. Çünkü zamanında aynı sorunu yaşadığım sistemim win7den win10a kadar tüm sürümleri gördü ve zerre değişiklik olmadı. Şu an yeni sistemimde Corsair 750w 80+ gold sertifikalı PSU kullanıyorum ve en ufak bir ses yok. Bu arada 1200W çok olmamış mı sence? 750 ya da 850 gold sertifikalı bir Corsair tercih edebilirdin.

Coil Whine olabilir mi hocam? Veya fan göbeğini mi yağlamadınız?
Hayır tüm fanları söktüm ses devam ediyor.
Fsp aurum 1200w 80+ platinum aldım ucuza buldum diyebilirim.
Psu daha gelmedi gelsin bir takayım sorun nereden olduğu daha iyi anlaşılacak.
Sonucu sizlerle paylaşıcam.

Arkadaşlar PSU değişimiyle sorunumdan kurtuldum, bilginize.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Geri
Yukarı