PC'den veri kurtarmak

alperenyesilyurt

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bilgisayarıma bilmediğim bir sebepten bir şey oldu. Laptop açılıyor şifreyi giriyorum, masaüstü yerine siyah ekran geliyor. İmleç gözüküyor. Kısayolları kullanarak görev yöneticisine, oradan da Chrome'ye girdim. Başka hiçbir uygulamaya girilmiyor. PC de önemli fotoğraflar var nasıl kurtarabilirim acaba?

Görev yöneticisini açtıktan sonra sol üstten "Dosya" kısmına tıklayın ve "Yeni görevi çalıştır" seçeneğini seçin.

Ardından karşınıza "Çalıştır" programı gelecek. Buraya "explorer" yazın ve Enter tuşuna basın. Masaüstünün gelmesi gerekiyor.

Görev Yöneticisi'ni açtıktan sonra sol üstten "dosya" kısmına tıklayın ve "yeni görevi çalıştır" seçeneğini seçin.

Ardından karşınıza "çalıştır" programı gelecek. Buraya "Explorer" yazın ve enter tuşuna basın. Masaüstünün gelmesi gerekiyor.

Maalesef denedim ama olmadı. PC'den ümidi kestim ama en azından fotoğrafları kurtarmak istiyorum.

Sanki sorun sadece masaüstünde gibi duruyor. Yine de risk alma.

Başka bir cihazdan Linux flaşı ayarla. Linux flaştan da çalışıyor. Bir de boyutu yeterli USB bellek tak ve dosyaları aktar. Eğer HDD/SSD sağlamsa flaştan çalışan Linux sorunsuz okur, aktarır. Belleğin boyutu yetmezse birkaç aktarımla başka bir cihaza taşı. Telefonuna bile aktarabilirsin.

Bu tür durumlar için el altında Linux flaşı bulundurmak kullanışlı oluyor. Windows kullanıcısı olarak Linux'un gücünden yararlanmayı çok akıllıca buluyorum.

Daha sonra format at. Dediğine göre sorun yazılımsal, bir formatla düzeleceğe benziyor. Yine diğer bilgisayardan, ister aynı ister başka flaşa istediğin işletim sistemini yazdır. Windows anahtarın BIOS'a kayıtlı olmalı, tekrardan anahtar almana gerek kalmaz. Kalsa da 100 küsur lira, orası önemli değil.

KNOPPIX ile canlı disk oluşturun. En iyi taktik o. Birazcık antik bir taktik ama olsun.

Geri
Yukarı