PCDepo İflas mı Etti ?

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Merhaba,

bugün PCDepo'nun iflas ettiğine dair bazı iddialar ortaya atıldı ve şöyle bir e-posta bize ulaştı. Gelen e-postayı sizinle paylaşıyorum:

Merhaba,

Şüpheler bir hayli kuvvetlenmiş olan PC Depo İflası hakkında teknoloji sitelerine bilgi vermek amaçlı yazıyorum bu maili. Çünkü ben dahil bir hayli mağdur var Donanım Haber Forum'larında (ve bilmediğimiz başka mağdurlar, çok yerde notebook reklamları vardı çünkü).

10-25 Ekim tarihleri arası özellikle ASUS Notebooklar'da (X550JX serisi) çok ciddi indirimler yapmıştı firma. DH forumlarından bir çok kullanıcı gibi ben de sipariş verdim. Fiyat gerçekten iyiydi. Örnek vermek gerekirse piyasada 2500 civarı olan Asus X550JX serisi notebooklar 2150 lira civarındaydı (2050'ye de sattıkları oldu, 1850'ye de. Çok değişken gece indirimleri oldu). Bir çok kişi aldı ama teslimatlar çok yavaştı ve kullanıcılar bir hayli homurdandı bu konuda. Telefonla firmaya ulaşmak bir hayli zorlaştı bundan dolayı, çok kişi aradı. Tedarik süresini baştan 5 gün göstererek satış yaptılar, daha sonra 10 gün göstererek satış yaptılar. Yalnız 5 gün gösterilen satışlar 15 gün gibi sürelerde kavga dövüş, sürekli telefon ile taciz ederek yapılabildi. Durumdan canı sıkılanların iptal süreçlerinde paraları ödenmedi. Bu arada en iyi fiyatı havale ile ödemeye verdi PC Depo firması.

Notebook'un DH Forum sayfasında ürün bekleyen kişilerin sayısı şüpheye dönüştü ve millet altını kazmaya başladı. Trolleyenlerin varlığını da kabul etmekle birlikte firmanın piyasada durumunun kötü olduğu ortaya çıktı. 12 yıllık firma hakkında çıkan dedikodular için tek bir açıklama dahi yapmadı. Güvenilir bir firma bu tarz bir şeye izin vermez. Demek ki durum daha kötü. Özetle ikinci bir Mavi Bilgisayar vakası yaşanabilir.

Sizden Ricam sizlerden bu şüpheleri araştırmanız, piyasada nüfusunuz mutlak vardır. Ve iddialar doğru ise bununla ilgili haber yapıp müşterilerini bilgilendirmeniz. Biz kimseye ulaşamıyoruz ve bilgi kirliliği mevcut.

İlgili DH forum linki:
PCDEPO/Norma Bilgisayar -GUVENILIR MI DIYENLER BUYRUN-

birbirimizden haber aldığımız facebook grubu:
Facebook'a Giriş Yap | Facebook

Kimseyi zan altında bırakmak istemesek de firma çok kalabalık kullanıcının paralarını ipotek altına almış durumda. Korkumuz durumun sandığımızdan daha büyük bir nitelikli "problem" olma riski.
En sun ele ulaşan notebooklar 13-14 Ekim'de sipariş edilmiş, sonrası yok.

Ama üretilen sipariş kodu bir hayli fazla (isimleri yazmadım ama Facebook grubuna mevcut)

image.png

Konunun geçerliliğini hemen yarın kontrol edeceğiz fakat bu esnada naçizane tavsiyemiz resmi açıklama gelene kadar PCDepo'dan sipariş vermemeniz.

Ayrıca lütfen her daim en ucuz satana yönelmeyin. Daha sonra iade konusunda, servis konusunda neler çektiğinizi siz biliyorsunuz.

Firma iflas etse dahi paralarını geç bile olsa faiziyle beraber alırlar. Olmadı mallarına haciz koyarlar. Elinde mal olmadan yada tedarik edemeyecek durumda olup satış yapması zaten kusurlu. İflas etse bile hep beraber avukata gitsinler. Korkmaya gerek yok. Tazminat bile alınabilir. Herhangi bir oyun varsa onuda çözerler. Benim başıma gelmesini isterim, adamları süründürürüm :) Adamlar nakit sıkıntısı yaşıyor olabilir, aldıkları para borçlarına gitmiş olabilir. Bildiğim kadarıyla o firmanın sahibinin başka şirketleri de vardı. Kısaca paranızı alırsınız. Aklıma bir şey daha geldi. Sizden alınan paraları faize koyup daha sonra yollayabilir. Bu tip şeyler oluyor :(

Neden olduki acaba?

Sürekli en ucuza oynayıp kâr marjınızı düşürdüğünüzde bir noktada hesaplar artık tutmamaya başlayabilir. Yarın göreceğiz bakalım durumu.

Güncelleme:

Firma sahibi Sinan Yener'in bir kullanıcıya yaptığı açıklama:

Arkadaşlar DonanımHaber oradangeçenbay isimli arkadaş ile telefonda tam 31:38 dk konuştum ve bu konuşmanın tamamını yazılı olarak paylaşacağım.
Oradan geçenbay: "Ben 23 Ekim'de 1730 TL karşılığında ASUS laptop aldım. Havale yolu ile bundan 1 ay önce yeğenime almıştık. Ben de sipariş ettim bir şey olmaması adına ve sipariş numaram 65280 idi.

Bu iş patlak verdikten sonra toptancı tanıdık bir arkadaşımı aradım ve PCDepo'nun durumunu sorduğumda, PCDepo'nun durumunun zor olduğunu ve bilgisayar alırken neden beni aramadın diyerek sitem ettiğini söyledi. Daha sonra Sinan Yener'in numarasını almayı denedim ve 5 dk sonra numarasını bana iletti. Ardından Sinan Yener'i aradığımda telefon 3 4 kere çaldı ve hemen açtı. Bu ortalıkta gezinen haberleri sorduğumda 'evet durum biraz karışık ve pazartesi, salı tüm bu işleri halletmeye çalışacağım' dedi. Ardından Sinan Yener ' Evet piyasaya borcum çok fakat şirketin üzerine olan mal varlığım borcumdan daha fazla, sonuçta kaçacak olsam çoktan kaçardım ve kimse merak etmesin ben yazılan çizilen her şeyi takip ediyorum zaten sektöre PCDepo adı ile olmasa bile yeni bir isim ile devam edeceğim. İnsanlar bana ilk başta güvenmeyebilirler ki haklılarda fakat tekrar güvenlerini kazanmak için çalışacağım. Kaçma durumum kesinlikle yok zaten forumda ortalığı karıştıran birçok kişi var bu durumla iligili net bir açıklamayı salı günü yapacağım. Bu durumda şöyle oldu Salı günü Garanti Bankası Pos'a bloke koydu. 600 bin $ ürünü Armada göndermedi ve pos a da bloke konunca birkça çekimiz bozuldu. Cuma günü teminat mektubumuz kırılınca piyasada bir anda domino taşı etkisi oldu ve işler bu hale geldi. Şu anda bu işlerin peşine düştüm. Kartı olanlar bankaya başvursunlar zaten ben gerekli bilgiyi bankaya da ileteceğim fakat benim için havale ve EFT yapanlar önemli çünkü kredi kartı ile alanlar bankaya başvuruda bulunup paralarını zaten alabilecek. Bana havale yapanların parasının hepsini bir anda ödemeye çalışacağım eğer böyle olmazsa gün gün hepsini ödeyeceğim. Kimse yanlış anlamasın ben dolandırmak istesem alır giderdim. Fakat böyle bir düşüncem olsaydı telefonlara cevap vermezdim. Sizden tek isteğim telefon numaramı paylaşmayın çünkü pazartesi ve salı günü bu işleri halletmek için birçok görüşme yapacağım insanlar telefon numaramı öğrendiği taktirde telefonum kilit olacak ve işlerimi halletmem çok zor olacak. Herkes rahat olsun kimseyi mağdur etmeyeceğim ." Ve ardından oradan geçenbay ( Donanım Haber nicki ile ) Sinan Yener'in kendisine bugün saat 19:30'da para iadesi yaptığı fotoğrafı attı. Bunun nedeni ise insanların içinin rahat etmesi olarak dile getirdi.

Son düzenleme:
Son 7-8 gündür fiyatlara 1000 TL gibi bir zam gelmesinin nedeni anlaşılıyor galiba yavaş yavaş.

Şimdi anlamadığım şey, kargolar yavaş yavaş gelecek mi ? Yoksa paralar geri mi iade ediliyor. Ben kart ile almıştım 8 gün oldu gelmedi. Ona göre iptal ettiriyim bankadan.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı