PCI-e 3.0 anakarta PCI-e 4.0 ekran kartı takılabilir mi?

mert kesler

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam öncelikle. Elimde PCI 4.0 ekran kartı ve PCI 4.0 Kingston M.2 SSD var simdi alacağım anakartta ekran karti yuvasi PCI3.0 X16 diyelim bu PCI4.0 X8'e denk geliyor. O halde ekran karti çalışır mı? Calisirsa performans kaybeder mi ve kaybederse ne kadar kaybeder?

2. sorum: PCI 4.0 M.2 500GB'lik bir SSD var bende ve diyelim ki anakartimin M.2 slotu 32gb/s PCI 3.0 X4. bu PCI4.0 SSD'yi bu anakarta takabilir miyim? Normalde takarsam performans kaybi yasarim ama orada neden PCI 3.0 X4 olmasina ragmen 32gb/s yaziyor bu 32 GB ne anlam ifade ediyor? 32gb/s olan PCI3.0 sadece X16 da var. E o zaman anakartin özelliklerinde neden 3.0 X4 yaziyor?

Ve ayrica bana PCI4.0 ekran karti ve PCI4.0 M.2 yuvali, 3600MHz RAM destekli bir minimum ucreti olan anakart onerebilir misiniz? (BIOS flashback olursa guzel olur)

(Ekran karti RX 6600)
(Islemci R5 5500)
(RAM olarak g. Skil in Ripjaws 3600MHz CL18 modelini düşünüyorum)

Takılır hocam. PCI Express slotlar geriye dönük olarak da uyumlu.

Ekran kartın (RX 6600) PCI-e 3.0 x8 çalışır. O kadar fark olmuyor.

SSD'yi de takarsın ama PCI-e 3.0 x4 çalışır.

PCI-e 4.0 anakart alsan bile işlemcin Ryzen 5 5500 olduğu için bütün bileşenlerin PCI-e 3.0 çalışır.

Hocam ikisi de çalışır fakat performans kaybı dediğiniz gibi olur. Anakart değiştirmeniz ekran kartında bir performans değişikliğine sebep olmaz çünkü işlemciniz de PCI-e 3.0

Yazdığınız sistemin birebir aynısını kullanıyorum. Anakartım b450m s2h. Gönül isterki b550m anakart kullansaydım ancak işlemci pcie 4.0 desteklemediği için kullanım gereksinimi duymadım. Ekran kartı performansında çok fazla düşüş yaşanmıyor. Ssd hakkında çok bilgi sahibi olmadığım için cevaplayamıyorum.

Anakartla ilgili bir şey daha sormak istiyorum yine destekle ilgili. Alabilecek oldugum iki anakart var ikisi de ASUS biri B450M-A II digeri de A520M e modeli. Bunlar 4400 OC anakartlar ama ben RAM'lara OC yapmak pek istemiyorum açıkçası zarar gelebileceginden endişeleniyorum. Zaten 3600MHz almak istiyorum benim icin yeterli. Ama 4400 OC yaziyor ve ben OC yapmazsam kaç MHz'lik RAM takabilirim eger OC yapmadigim icin 3200MHz'lik RAM takabileceksem bosuna 3600MHz RAM almak istemem. Bu konuda bilgisi olan var mı?

Bir de bir sorum daha var. PCI 4.0 ekran kartini 3.0 X16 ya takacağım ve bir de PCI 4.0 M.2 SSD'yi 32gb/s 3.0 X4 yuvaya takacağım.

Şimdi ekran kartindan ne kadar fpa kaybederim örneğin CS de 300 FPS ise 50 FPS kayip yaşar miyim? Ya da geçiş dar olduğu icin darboğaz yapar mi?

Ve bir de 3500 okuma 2100 yazma olan SSD'den ne kadar performans kaybederim örneğin okuma 3000'e yazma 1700'lere düşer mi?

Bu arada anakartla ilgili sormaya çalıştığım şey şuydu: OC yaparsam RAM'im 4400 MHz'ye kadar çıkabiliyor fakat yapmazsam verebilecegi Max MHz 3200 MHz gibi. Yani OC yapmayi dusunmedigimden Max kac MHz'lik RAM takabilirim?

Yeni konular

Geri
Yukarı