Çözüldü PCI-e 3.0 slota PCI-e 4.0 SSD takılır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mustyy

Hectopat
SSD veya HDD modeli
sp
Anakart
laptop
Bilgisayarımın M.2 SSD yuvası PCI-e 3.0 ben PCI-e 4.0 SSD taksam alabileceğim maksimum hız tahmini kaç olur?

Sadece PCIe M.2 için değil, PCIe içerikli her şey (SAS denetçi, NVMe, vs.) için şu tablodan yararlanabilirsiniz: PCI Express - Wikipedia

Sizin sorunuzla ilgili olarak ise:
1645020133487.png

İki unsurun, iki fiziksel/yönetim özelliğini bilmek gerekli:
1- PCIe M.2 bağlantısı(nın)...
1a- PCIe sürümü/revizyonu kaç? Yani PCIe r3.0 mü, gibi.
1b- Kaç tane PCIe hat/lane sağlıyor? Yani x2 mi, x4 mü?
2- Disk(in) (PCIe M.2 sürücü)
2a- Çalıştığı en üst PCIe revizyonu kaç? Yani PCIe r3.0 mü r4.0 mü gibi.
2b- Kaç hat/lane sağlıyor? Yani x2 mi x4 mü?
2c- PCIe sürüm kullanımı, geriye doğru uyumlu mu? Olmayanına henüz rastlamadım ama bilmekte fayda var. 2a sorusu içinde de yanıtlamış olabilir bunu üretici.

Bu soruların yanıtlarının, ortak bölenlerinin en küçükleri ;) olası maksimum hızı belirleyecektir.

Buraya flash (SLC, MLC, TLC, QLC, vs.) bellek birimlerinin hızlarını niye dahil etmedik. Onlar zaten çok hızlı. Onlara darboğaz yaratan şey, PCIe'nin kendisi; hat/lane sayısı, ve sürümü.

Bu arada, hızlar teorik maksimumdur. Örneğin, gigabaylar büyüklüğünde ama belleğe sığan bir indirmeyi (dowload) yaparken, indiren arabirim (gezgin, ftp istemci, get, vs.) dosyayı bellekte tutabilir. İndirm bitince depolama aygıtına bellekten aktarırken maksimuma yakın hıza denk gelebilirsiniz. Yahut formatlarken vs. Bunun yanında, çok sayıda parça purçuk küçük dosya kopyalarken de 300, 100, 50, 30, 10 MB/s gibi aktarım hızları ile karşılaşılabilir. Bu da normaldir.

Sadece PCIe M.2 için değil, PCIe içerikli her şey (SAS denetçi, NVMe, vs.) için şu tablodan yararlanabilirsiniz: PCI Express - Wikipedia

Sizin sorunuzla ilgili olarak ise:
Eki Görüntüle 1306707

İki unsurun, iki fiziksel/yönetim özelliğini bilmek gerekli:
1- PCIe M.2 bağlantısı(nın)...
1a- PCIe sürümü/revizyonu kaç? Yani PCIe r3.0 mü, gibi.
1b- Kaç tane PCIe hat/lane sağlıyor? Yani x2 mi, x4 mü?
2- Disk(in) (PCIe M.2 sürücü)
2a- Çalıştığı en üst PCIe revizyonu kaç? Yani PCIe r3.0 mü r4.0 mü gibi.
2b- Kaç hat/lane sağlıyor? Yani x2 mi x4 mü?
2c- PCIe sürüm kullanımı, geriye doğru uyumlu mu? Olmayanına henüz rastlamadım ama bilmekte fayda var. 2a sorusu içinde de yanıtlamış olabilir bunu üretici.

Bu soruların yanıtlarının, ortak bölenlerinin en küçükleri ;) olası maksimum hızı belirleyecektir.

Buraya flash (SLC, MLC, TLC, QLC, vs.) bellek birimlerinin hızlarını niye dahil etmedik. Onlar zaten çok hızlı. Onlara darboğaz yaratan şey, PCIe'nin kendisi; hat/lane sayısı, ve sürümü.

Bu arada, hızlar teorik maksimumdur. Örneğin, gigabaylar büyüklüğünde ama belleğe sığan bir indirmeyi (dowload) yaparken, indiren arabirim (gezgin, ftp istemci, get, vs.) dosyayı bellekte tutabilir. İndirm bitince depolama aygıtına bellekten aktarırken maksimuma yakın hıza denk gelebilirsiniz. Yahut formatlarken vs. Bunun yanında, çok sayıda parça purçuk küçük dosya kopyalarken de 300, 100, 50, 30, 10 MB/s gibi aktarım hızları ile karşılaşılabilir. Bu da normaldir.
Laptop MSİ Bravo b5dd ryzen 7 5800h olan model SSD yuvasıyla ilgili pek bilgi bulamadım PCIe 3.0 olduğunu biliyorum

Yeni konular

Geri
Yukarı