PCI-e 4.0 anakartta PCI-e 2.0 ekran kartı çalışmıyor

Strider0628

Kilopat
Makaleler
16
Daha fazla  
Evet, maalesef sorunum başlıktaki gibi. Sistem açılıyor ama ekrana görüntü gelmiyor. Alttaki sisteme sahibim. Anakartım PCI-e 2.0 desteklemiyor mu acaba?

1.masaüstü: i7-10700K, Gigabyte Z590 Aorus Elite ax, G.Skill Trident Z RGB 2x8 16 GB 3200 MHz DDR4,
UHD 630, 1 TB Intel 660p, Gigabyte GP-750gm 750W 80+ Gold modüler, Cooler Master ML240l v2, Deep cool matrexx 50
2.masaüstü: i7-2600 Esonic H61 fhl 4+2 = 6 GB DDR3 1333MHz Radeon HD 6510 1GB HDD 200GB+1TB PSU 300W ekipman: SteelSeries Arctis 5, AOC GK500 Red Switch, Logitech G102 Lightsync

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet, maalesef sorunum başlıktaki gibi. Sistem açılıyor ama ekrana görüntü gelmiyor. Alttaki sisteme sahibim. Anakartım PCI-e 2.0 desteklemiyor mu acaba?

1.masaüstü: i7-10700K, Gigabyte Z590 Aorus Elite ax, G.Skill Trident Z RGB 2x8 16 GB 3200 MHz DDR4,
UHD 630, 1 TB Intel 660p, Gigabyte GP-750gm 750W 80+ Gold modüler, Cooler Master ML240l v2, Deep cool matrexx 50
2.masaüstü: i7-2600 Esonic H61 fhl 4+2 = 6 GB DDR3 1333MHz Radeon HD 6510 1GB HDD 200GB+1TB PSU 300W ekipman: SteelSeries Arctis 5, AOC GK500 Red Switch, Logitech G102 Lightsync
BIOS'tan pci-e 3 ya da 2'ye almanız gerekiyor muhtemelen.

Ekran kartı bozuk olabilir normalde çalışması lazım.
Hayır bozuk değil aktif olarak 2. sistemimde kullanıyorum.
Buraya bakılırsa desteği yok gibi... 4 ve 3 görüyorum.

Bilgisayarım yurt dışı çıkışlı olduğu için detaylı bir bilgi bende bulamadım yoksa PCİ-e portunun geriye dönüklüğünü araştırmıştım. "Geç cevap verdiğim için özür dilerim."

Anakart 2 PCI-e girişine sahip ve yukarıdaki Full PCI-e 4 oluyor. Aşağıdaki slot ise 3.0 olduğuna göre orada çalıştırması lazım ama neden çalışmadı?

Yabancı bir makalede bunu bulup çevirdim. Çeviriyi aynen naklediyorum ve lütfen imla ve yazım ihlaline takılmayın!

Teknik olarak diğer cevaplar doğrudur. PCI-E 2.0 ve PCI-E 3.0, her iki yönden de uyumludur.

Eklemek isterim ki, donanımlar uyumlu olsa bile, yazılım uyumsuzlukları olabilir. Çoğunlukla UEFI / UEFI olmayan sorunlar.

Benim durumumda, son nesil bir Gigabyte anakart ve basitçe çalışmayan eski bir Sapphire HD 6950 grafik kartıyla, GPU tanınmıyordu ve bilgisayar önyükleme yapmıyordu.

Neyse ki entegre bir video yonga setim vardı, bu yüzden Gigabyte desteği sayesinde bir BIOS parametresini değiştirerek onu düzeltmeyi başardım:

Sapphire HD 6950, UEFI / GOP uyumlu bios içermeyen gerçekten eski bir modeldir.

Bu VGA kartını gerçekten kullanmak istiyorsanız, önce Intel CPU grafiklerini kullanın.

Bios kurulumuna önyükleyin ve "CSM Desteği" ni etkin olarak ayarlayın.

Bios ayarlarını kaydedin ve çıkın.

Şimdi VGA kartını takın.

Son düzenleme:
Anakart 2 PCI-e girişine sahip ve yukarıdaki Full PCI-e 4 oluyor. Aşağıdaki slot ise 3.0 olduğuna göre orada çalıştırması lazım ama neden çalışmadı?

Yabancı bir makalede bunu bulup çevirdim. Çeviriyi aynen naklediyorum ve lütfen imla ve yazım ihlaline takılmayın!

Teknik olarak diğer cevaplar doğrudur. PCI-E 2.0 ve PCI-E 3.0, her iki yönden de uyumludur.

Eklemek isterim ki, donanımlar uyumlu olsa bile, yazılım uyumsuzlukları olabilir. Çoğunlukla UEFI / UEFI olmayan sorunlar.

Benim durumumda, son nesil bir Gigabyte anakart ve basitçe çalışmayan eski bir Sapphire HD 6950 grafik kartıyla, GPU tanınmıyordu ve bilgisayar önyükleme yapmıyordu.

Neyse ki entegre bir video yonga setim vardı, bu yüzden Gigabyte desteği sayesinde bir BIOS parametresini değiştirerek onu düzeltmeyi başardım:

Sapphire HD 6950, UEFI / GOP uyumlu bios içermeyen gerçekten eski bir modeldir.

Bu VGA kartını gerçekten kullanmak istiyorsanız, önce Intel CPU grafiklerini kullanın.

Bios kurulumuna önyükleyin ve "CSM Desteği" ni etkin olarak ayarlayın.

Bios ayarlarını kaydedin ve çıkın.

Şimdi VGA kartını takın.
O zaman sorun tamamen yazılımsal gibi duruyor çünkü diğer portu da denemiştim. Denediğim kart ise Sapphire hd 6510 modeliydi. Cevaplarınız için teşekkür ederim.

O zaman sorun tamamen yazılımsal gibi duruyor çünkü diğer portu da denemiştim. Denediğim kart ise Sapphire HD 6510 modeliydi. Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Bence de yazılımsal bir sorun çünkü CSM aktif değilken bende defalarca sıkıntı çekmiştim.
Görüntü alamadığım oldu ve hatta Windows yüklü diske giremediğim oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı