PCI-e 4.0 ekran kartı PCI-e 3.0 kablo ile çalışır mı?

Jıjoe

Hectopat
Daha fazla  
Sorum başlıkta da yazdığım gibi. Ekran kartım 3060 Ti dikey takmak istiyorum kasama 3.0 PCI-e kablo ile X570 anakarta taksam çalışır mı? İkinci sorum PCI-e 4.0'dan 3.0'a geçirince kabloyu performans ta kayda değer kayıp olur mu?

Sorum başlıkta da yazdığım gibi. Ekran kartım 3060 Ti dikey takmak istiyorum kasama 3.0 PCI-e kablo ile X570 anakarta taksam çalışır mı? İkinci sorum PCI-e 4.0'dan 3.0'a geçirince kabloyu performans ta kayda değer kayıp olur mu?
Hocam hissetmezsiniz bile performans kaybını.
SSD'lerde büyük bir artış var PCI-e 4.0'da.

Çalışır hocam. Sıkıntı olmaz.

Biostan PCI Express ayarını Auto'dan 3.0'a getirmeyi unutmayın. PCI Express kabloların çoğuyla 4.0 sorun oluyor ve otomatik algılamada da sorun oluyor. Kaynak:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ürünün kullanım metninde "eğer PCI-e 4.0 ile kullanacaksanız BIOS üzerinden ayar yapılması gerektiği" belirtiliyor. Bunun haricinde birkaç teste denk gelmiştim ve ortalama 4-5 FPS kaybı yaşanabiliyor. Ama.

Biliyorum gördüm o farkı ama 4-5 FPS çok fark oluşturmaz diye düşünüyorum.
BIOS'tan PCI Express ayarını Auto'dan 3.0'a getirmeyi unutmayın. PCI Express kabloların çoğuyla 4.0 sorun oluyor ve otomatik algılamada da sorun oluyor. Kaynak:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Teşekkürler video için.
Çalışır hocam. Sıkıntı olmaz.

BIOS'tan PCI Express ayarını Auto'dan 3.0'a getirmeyi unutmayın. PCI Express kabloların çoğuyla 4.0 sorun oluyor ve otomatik algılamada da sorun oluyor. Kaynak:

Kafama bir soru takıldı benim kasadaki dikey ekran kartı takma yerimden cama kadar 7 cm var ekran kartım 5.6 cm kalınlıkta yani geriye ortalama 1 cm kalıyor ısınma sorunu yapar mı emin olamadım.

Son düzenleme:
Konuyu hortlatıyorum ama, gören arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim. AMD RX 580 ekran kartımı ASUS ROG B550-F anakartıma takılı PCI-e 3.0 Cooler Master GPU riserimdan söküp RTX 3050 taktım. Temiz kurulum format sonrasında 1 günden fazla uğraşmama rağmen driveri bir türlü kuramadım, Aygıt Yöneticisi'nden sarı ünlem gitmedi. Daha sonra riseri söküp GPU'yu direkt anakarta takınca bir sorun kalmadı. GPU riser ile kullanmak için ne yapmam gerekli? Bu konuda belirtildiği gibi BIOS'tan PCI-e 3.0'a mı çekmeliyim ayarı? Anakart B550-F riser Cooler Master GPU holder kit V2 ekran kartı Zotac RTX 3050.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı