PCI-e to M.2 dönüştürücülerin verimliliği nasıldır?

Eyüphan KAYA

Decapat
Yer
İstanbul-Sarıyer
Daha fazla  
Meslek
Yazılım Geliştirici
Anakart
Gigabyte B450M H
Arkadaşlar merhaba;
Bilgisayarımda 1 M.2 girişi olduğu ve dolu olduğu için boştakı PCI-e 1X slotuna M.2 dönüştürücü takmayı düşünüyorum. Depolama gibi kullanacağım üzerinde işletim sistemi olmayacak. Bu dönüştürücülerin verimliliği nedir? Maksimum performans alamasam da ne kadar kayıp olur? Öneriniz var mıdır hem dönüştürücü hem SSD için.
SATA SSD almak istesem M.2'ler ile aynı fiyat. Eğer M.2'den verim alabilirsem onu alacağım.

Teşekkürler şimdiden.

Anakartınız PCIe 3.0 destekli olup, X1 hattından teorik olarak ~985 MB/s bant genişliği sağlamaktadır. Yani direkt olarak M.2 NVMe yuvasına(X4) göre çeyrek hızdadır. Pratikte sanırım ~850 MB/s gibi bir hız verecektir.

Bu senaryoya uygun bir test DA tarafından yapılmış.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hatta PCIe bant genişliklerini genel olarak şöyle görebilirsiniz:(kaynak)
Ekran görüntüsü 2022-05-09 224545.png

Arkadaşlar merhaba;
Bilgisayarımda 1 M.2 girişi olduğu ve dolu olduğu için boştakı PCI-e 1X slotuna M.2 dönüştürücü takmayı düşünüyorum. Depolama gibi kullanacağım üzerinde işletim sistemi olmayacak. Bu dönüştürücülerin verimliliği nedir? Maksimum performans alamasam da ne kadar kayıp olur? Öneriniz var mıdır hem dönüştürücü hem SSD için.
SATA SSD almak istesem M.2'ler ile aynı fiyat. Eğer M.2'den verim alabilirsem onu alacağım.

Teşekkürler şimdiden.

Bildiğim kadarıyla SATA hızı alacaksın (fazlaymış)

Anakartınız PCIe 3.0 destekli olup, X1 hattından teorik olarak ~985 MB/s bant genişliği sağlamaktadır. Yani direkt olarak M.2 NVMe yuvasına(X4) göre çeyrek hızdadır. Pratikte sanırım ~850 MB/s gibi bir hız verecektir.

Bu senaryoya uygun bir test DA tarafından yapılmış.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hatta PCIe bant genişliklerini genel olarak şöyle görebilirsiniz:(kaynak)
Eki Görüntüle 1383347
Çok teşekkür ederim hocam. Video linkinde bulunan
hepsiburada.com/oem-pcie-m-2-nvme-ssd-adaptoru-m2-pcie-x1-yukseltici-pci-e-pci-express-1x-m-anahtar-konnektor-destegi-2230-2242-2260-2280-m-2-nvme-ssd-p-HBCV000015EYY1
bu ürünü alayım o zaman
Sanırım anakartımın PCI-e 1x slotunun sürümü 2.0 mış yani dönüştürücü almak mantıksız olacak. En iyisi bi sata ssd veya hdd alayım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı