PCI Express mandalı kırık ekran kartı nasıl çıkarılır?

hakan yaeger

Megapat
Makaleler
21
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır anakartımın PCI Express mandalı kırık. Şimdi temizlemek için ekran kartını çıkarmam gerekiyor ama mandal kırık olduğu için çıkarması hayli zor. Olabildiğince fazla güç uygulamadan çekmeye çalışıyorum ama kart salmıyor kendini. Elimin ayarının pek olduğu söylenemez, biraz daha güç uygularsam pek iyi şeyler olacağını düşünmüyorum. Bu kartı nasıl çıkarabilirim, fikri olan var mı? Ekran kartı Asus HD 5570 bu arada.

775i945GZ(L1).png

Fotoğraf at 2MP çözünürlükte resim ekle ile tam resim olsun ...

O mandalı boşaltmadan sökmek neredeyse imkansız. Büyük ihtimal zarar verirsin. Onu bir şekilde boşa alman gerek. Ben bir keresinde unutup çıkartmaya çalışmıştım ekran kartında çizikler oluştu.
Mandalı kırıksa çıkarması çok zor olacaktır ve herhangi bir yere zarar verebilirsiniz. Ama çıkıksa anakarttan tutup ekran kartını çektiğinizde gelmesi gerek.
Maalesef, çıkaramadım. Uzun süredir temizlenmiyor kart. Fanına çok fazla pislik dolmuş olacak ki fanlar dönerken çok ses çıkarıyor. Ben karttan çok anakarta zarar gelmesinden korktum açıkçası. Kapatmadan son bir şans biraz daha güç uygulayarak çekmeyi denediğimde anakartla beraber çıkacak gibi oldu. Kilitli durumda kaldığı için çok uğraştıracak beni.

Mandalın karta giren kısmını tornavida ile dikkatlice ittirin. Benim de benzer bir anakartım vardı o şekilde çıkarttım.

Edit: Fotoğraftaki bölümü

Dosya Ekleri

• Inked8906692100146_LI.jpg
    Inked8906692100146_LI.jpg
    33 KB · Görüntüleme: 121
1606399198492.png

Anakartın görüntüsü bu. Şimdilik söküp takmakla uğraşmak istemiyorum. Tornavidayla porta bastırmayı denedim hocam, pek işe yaramadı.

Eğer slotun dibinden kırıldıysa kartı tutmaz direk çıkar zaten. Sanırım sizin elle tutma yeri kırılmış. Düzgünce ittirirseniz o kısmı çıkar. Pek kolay değil kaydırmamanız lazım tornavidayı.

Kırmızı ile kestiğim yerden kırılmış anladığım kadarıyla. Ok yönde ittirin tutan kısmı.

1606399612084.png

Yeni konular

Geri
Yukarı