PCI\VEN_10EC&DEV_5FC3&SUBSYS_012300EC&REV_05 Ethernet Sürücüsü Kayboldu

RobertGraves

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, kolay gelsin.

3 Gündür aralıksız sök-tak, format at (her Windows sürümünü denedim), tüm driverları dene vs. uğraşıyorum. Lütfen bilen, anlayan şu derdime çare bulsun. Derdim şudur; bilgisayara format attıktan sonra driver güncellemelerine vs. başladım. Driverların birçoğunu güncelleyip bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra bir anda gitti Ethernet driverı. Anakartın driver CD'si maalesef yok. İnternetten denemediğim driver, yöntem kalmadı. BIOS pilini, RAM'ı vs. çıkartıp 15 dakika bekleyip taktım. Her türlü yöntemi ve driverı kurdum ve denedim. Tam olarak Ethernet modelimi de bilmiyorum açıkçası. Yani tam olarak benim kurmam gereken driver şudur diyemedim. Anakart modelinden bulduğuma göre Realtek olduğu söyleniyor. Onda da aşağıda görülen fotoğraftaki hatayı veriyor. Özellikle söylüyorum önceden sorunsuz çalışıyordu internetim. Bu arada onboard Ethernet kullanıyorum. Anakartın Ethernet kartı için ekstra yuvası da yok. Kablo falan sorunsuz başka bilgisayarlarda falan her şeyi denedim. Ama benim bilgisayara taktığıma Ethernet kısmının orada herhangi bir yanan ışık yok. Önceden yanıyordu. Aygıt yöneticisinden sürücüyü güncelleştirmeyi falan kaç kere denedim. Olmuyor, hiçbir türlü halledemedim. Lütfen derdime çare olacak bir kişi var mı? Teşekkürler ilginize.

Anakart modelim: Esonic H55KEL Intel H55 DDR3 1156 Pin.
Donanım kimliği: PCI\VEN_10EC&DEV_5FC3&SUBSYS_012300EC&REV_05

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    232 KB · Görüntüleme: 37
  • Adsız2.png
    Adsız2.png
    253,7 KB · Görüntüleme: 40
  • Adsız3.png
    Adsız3.png
    266,1 KB · Görüntüleme: 31
buyrun @Andar Han, yalnız detay şu ki ağ bağlantılarını görüntüle dediğimde de hiçbir ağ vs. görünmüyor.
Sağ alttaki sembole sağ tıklayıp "Ağ ve İnternet ayarları öğesini açın" dedikten sonra gelen sayfada hemen "Ethernet" in altındaki "Özellikler" e tıklayıp, alttaki resimin karşılığına denk gelen yerde ne yazdığını iletebilir misiniz?

Eki Görüntüle 801131

Dosya Ekleri

• Adsız5.png
    Adsız5.png
    268,4 KB · Görüntüleme: 31
  • Adsız6.png
    Adsız6.png
    240,5 KB · Görüntüleme: 29
Windows 7 olduğuna dikkat etmemişim. "Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin" dediğinizde "Realtek" olarak görebiliyor musunuz? Eğer görebiliyorsanız, sorun kabloda gibi.
"Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin" kısmına tıkladığımda bomboş bir yer var. Yukarıdaki resimde belirttiğim gibi. Herhangi bir internet sağlayıcısı görünmüyor. Kablo sorunsuz çalışıyor. 3 tane bilgisayar var evde diğer hepsinde çalışıyor.
Bu arada USB ethernet girişi dönüştürücüsü var bende. Aynı kablo ile aynı bilgisayara bağladığımda bu şekilde bağlanıyorum. Yalnız 17-18 mbps rahat hız ve 10 ms alırken bu usb ethernet dönüştürücü ile 4-5 mbps 25-30 ms alıyorum maalesef. Yani işimi görmüyor çok yavaş geliyor internet. Bunu da paylaşmış olayım.

Son düzenleme:
"Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin" kısmına tıkladığımda bomboş bir yer var. Yukarıdaki resimde belirttiğim gibi. Herhangi bir internet sağlayıcısı görünmüyor. Kablo sorunsuz çalışıyor. 3 tane bilgisayar var evde diğer hepsinde çalışıyor.
Bu arada USB ethernet girişi dönüştürücüsü var bende. Aynı kablo ile aynı bilgisayara bağladığımda bu şekilde bağlanıyorum. Yalnız 17-18 mbps rahat hız ve 10 ms alırken bu usb ethernet dönüştürücü ile 4-5 mbps 25-30 ms alıyorum maalesef. Yani işimi görmüyor çok yavaş geliyor internet. Bunu da paylaşmış olayım.

Aygıt yöneticisinden kendiniz seçerek sürücüyü kurmayı denediniz mi?

Denemediyseniz; "Aygıt Yöneticisi" nde "Ethernet Denetleyicisi" ne sağ tıklayıp "Sürücüyü güncelleştir" dedikten sonra açılan pencerede, "Bilgisayarımdaki sürücülere göz at" "Bilgisayarımdaki kullanılabilir sürücülerin bir listesinden seçmeme izin ver" deyip, yeni açılan pencereden sırayla "Ethernet Denetleyicileri" "Realtek" ve "Realtek PCI GBE Family Controller" lardan en yüksek sürüm numarasına sahip olanı kurmak belki işe yarayabilir.

Son düzenleme:
Aygıt yöneticisinden kendiniz seçerek sürücüyü kurmayı denediniz mi?

Denemediyseniz; "Aygıt Yöneticisi" nde "Ethernet Denetleyicisi" ne sağ tıklayıp "Sürücüyü güncelleştir" dedikten sonra açılan pencerede, "Bilgisayarımdaki sürücülere göz at" "Bilgisayarımdaki kullanılabilir sürücülerin bir listesinden seçmeme izin ver" deyip, yeni açılan pencereden sırayla "Ethernet Denetleyicileri" "Realtek" ve "Realtek PCI GBE Family Controller" lardan en yüksek sürüm numarasına sahip olanı kurmak belki işe yarayabilir.
Aynen dediğiniz gibi yaptığım ve daha önce de yapmıştım aynısını zaten. Böyle ünlem olduktan sonra internetten manuel driver indirip yine deniyorum olmuyor. En son durum bu:

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    312,3 KB · Görüntüleme: 25
  • Adsız1.png
    Adsız1.png
    308,7 KB · Görüntüleme: 31

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    225,9 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:
BIOS'tan ethernet'i devre dışı bırakmış olabilir misiniz?
Ona da baktım karşısında Enabled yazıyordu. Yani bir türlü anlamadım. Formattan önce çalışan şey nasıl bozulabilir? Hatta formattan sonra da kullandım ve driver kurdum bir sürü ekran kartının vs. ondan sonra yeniden başlattım ve gitti.

Geri
Yukarı