PCIe 4.0 kullanmanın avantajı nedir?

Depolamadaki avantajı:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Video işlemedeki avantajı:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Oyunda bir avantajı yok. Profesyonel ses ve video işlemede var. Sata SSD'lerde "Disk is too slow or System Overload. (-10010)" hatası alıyordum. Şu anda pcie 3.0x2 hızları ucu ucuna benim işimi görüyor. Belki şimdilik müzik sektöründe gereksiz ama 2-3 yıla kalmaz gereksinim haline gelecektir. Filmcilik sektörü bu hızlara çoktandır ihtiyaç duyuyor. 2 saatlik bir filmin proje hali çoktan 800GB'ları aştı. Bir sahnede ortalama 8 kamera varsa ve çekim 4K olarak yapıldıysa sen onu sata SSD'den çağırırsan geçmiş olsun. Aslında daha hızlı SSD ile bir nebze zaman satın alıyorsun. Hani sahne seçimi bitip renklendirmeye gönderilse bile tek video akışı GB'larca yer kaplıyor. Renkleri ayarlayacak adam bile bu hızlara ihtiyaç duyacaktır.

Islemci tarafında pci e 3.0 ile 4.0 arasında fark var midir ?
Yoğun windows görevleri yapan bir fotoğrafciyim . Photoshopya da grafik işleme yok. Sadece windows görevleri kopyala yapıştır download vs vs.

Ama yine de iyi bir pc istiyorum.
Pcie 4.0 destekli nvme m.2ssd alacağım. Anakart b550 olacak.
Islemciye gelince 4650g mı yoksa 3600 + dandik bir harici gpu mu. Bu soruyu aşamıyorum.
Sizce işlemci tarafında pcie 4.0 desteği olmazsa olmaz midir, 3.0 destekleyen işlemcilerden artısi nedir..

Geri
Yukarı