PC'nin Aniden kapanma sorunu!

Matsuri0

Centipat
Oyun oynarken yaşadığım durum, oynarken tam böyle zevk almaya başlıyorum oyundan aa bir de ne olsun PC'deki fanların sesleri ilk çoğalıyor ardından siyah ekran ondan sonra PC kendini restartlıyor.

Sorunu yaşadığım oyunlar; Battlefield 1, Battlefield V.

AIDA64 ile yaptığım 10 dakikalik test sonucu:

indir.png

PC Özellikler:

Adata 480GB SSD
16 GB RAM
ASUS TUF GTX 1660
Ryzen 5 2600
Thermaltake 550W ya da 600W
ASRock B450M PRO4

PC toplanılalı 6-7 aydan kısa oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben PSU'dan kaynaklandığını düşünüyorum. Tamam iyi bir PSU fakat bir sorun var işte. Kasanızın marka ve modeli nedir? Önü kapalı bir kasa ise ve PSU biraz yüke girince sistemi kapatır. 650W 80+ Bronze sertifikalı başka bir PSU ile bu sorun ortadan kalkabilir. Windows olay görüntüleyici raporlarını paylaşın.

dostum büyük bir ihtimal sorun ekran kartının fanlarında olabilir kirli ise vb temizle derim bu sıkıntının genel kaynağı genelde ekran artı olabiliyor

ekran kartı değerlerini göremedim hocam onları da görebilme şansımız var mı?
ekran kartı değerlerini hangi program üzerinden paylaşayım
Ben PSU'dan kaynaklandığını düşünüyorum. Tamam iyi bir PSU fakat bir sorun var işte. Kasanızın marka ve modeli nedir? Önü kapalı bir kasa ise ve PSU biraz yüke girince sistemi kapatır. 650W 80+ Bronze sertifikalı başka bir PSU ile bu sorun ortadan kalkabilir. Windows olay görüntüleyici raporlarını paylaşın.
windows olay görüntüleyicisi:

kasa :

hocam stress test yapın furmark ve benzeri program ile eğer bir sıkıntı çıkarsa belli olur zaten
ekran kartı değerlerini hangi program üzerinden paylaşayım

windows olay görüntüleyicisi:

kasa :

PSU kağıt üzerinde sisteme yeterli fakat, mevcut kasanızın havalandırma performansının berbat olduğunu söyleyebilirim. Normal şartlarda sisteme gereken gücü veren ve besleyebilen bir PSU'ya sahipsiniz ama, PSU yüke girdiğinde ve ısındığında onun fanı soğutmak için çaba harcasa da, kasanın içi fırın gibi olduğundan ve o ışıklı mışıklı kasanın önü kapalı olduğu ve kenardaki minik ızgara boşluklarının o fanlara gereken serin hava desteğini verememesi ile oluşan kasa içi ısı, yüke binmiş PSU ısısı ile birleşince doğal olarak kendini kapatıyor veya sistemi kilitleyip reset attırabiliyor. Sorun PSU ve kasa diyorum. Önü mesh yapıda ve önden rahat rahat hava alabilen kasalar tercih edin. Kasanızın önündeki camı çıkartın. Fanlar açıkta hava alacak şekilde oyunlarınızı oynayın bakalım sistem kapanacak mı? Kapanırsa topu direk PSU'ya atabiliriz. Forumda önü kapalı kasaya sahip kullanıcıların alayı buna benzer sorunlar yaşamış.
Hocam sorun gpudan kaynaklı ama 72 de kapanması ilgincime giden konu oldu. psu da bir sorun da olabilir aslında
72 derece sıcaklıkta kapanması ilk şüpheli parça olarak PSU'yu gösteriyor. Zaten olay görünyüleyici defalarca Kernel-Power 41-63 raporlamış. PSU pes etmiş bence.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı