Çözüldü PC'nin fanlar kapanmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

marshy61

Centipat
Daha fazla  
Merhaba dün Teknobiyotik'ten bir sistem aldım. Her şey olması gerektiği gibi çalışıyor. Elden Ring'i yükleyip oynadım ve bir sıkıntı yok. PC'yi kapatmaya çalıştığımda ama PC'nin fanlar çalışmaya devam ediyor. Power tuşuna 1dk boyunca basılı tuttum ve hiçbir değişiklik olmadı. Tüm driverları ve BIOS'u güncelledim yine de bir şey değişmedi. PC'yi kapatmak veya tekrardan açmak için güç kablosunu çıkarıp takmam gerekiyor.

Uzun süre güç tuşuna basıca da aynı problem oluyor.
Ne yapmam lazım yardım eder misiniz?

PC'nin sadece ekran kartını ben taktım.
4070 Ti.
MSI B650-P Wi-Fi
High Power 800W performance gd.
AMD 7600X.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sistemi yeni almışsınız zaten gidin bir sorun veya gösterin. BIOS'tan yapılacak bir ayar ile çözülür muhtemelen.

Zaten site üzerinden destek talebi oluşturdum. Umarım teknik servisi de Tuzla'da değildir. Mesafe çok maalesef.

Bu arada SSD'yi çıkartıp çalıştırdım ve Power tuşuna basılı tutunca yine aynısı oldu. RAM'lerin 1'ini çıkardım yine aynı durum. Son olarak da ekran kartını söktüm ama maalesef.

Teknik servis ile görüştüm PC'yi onlara götürmemi istedi ve 20 gün arıza tespit süresi :(
Başka fikri olan varsa denemek isterim.

Güncelleme - farklı PSU ile deneyince PC sorunsuz kapandı. Teşekkürler.
Yeni alınan bilgisayarlarda kapattığınızda kulaklık veya mouse'un ışığı yanması ya da bilgisayarı kapattığınız halde fanların çalışması gibi durumlar olabilir bu normaldir. Bunu kapatmak için Güç Seçenekleri > Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin > Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir > Hızlı başlatmayı aç tikini kaldırın deneyin.

Yeni alınan bilgisayarlarda kapattığınızda kulaklık veya mouse'un ışığı yanması ya da bilgisayarı kapattığınız halde fanların çalışması gibi durumlar olabilir bu normaldir. Bunu kapatmak için Güç Seçenekleri > Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin > Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir > Hızlı başlatmayı aç tikini kaldırın deneyin.
Keşke öyle olsa ama onu yaptım hatta w10 kurdum ve tekrar yaptım. Anakartın sürümünü Beta dan bir öncesine çektim artık daha hızlı açılıyor ama sorun devam. Valla ne yaptıysam olmadı. Bunun dışında hiç bir problem yok Pc de sadece kapatamıyorum :)

Başka önerisi olan var mı? Ben yanlış montajdan şüpheleniyorum veya anakart arızalı.

Bu arada pc yi kapatınca kasa üstündeki mavi ve kırmızı ışık stabil olarak yanıyor. Belki bir anlamı vardır bu sorunla ilgili.

Ayni durumu yasamistim zamaninda. Donusturucunun ekstradan USB kablosunu taktigimda bilgisayar kapali haldeyken bile fanlarin dondugunu farketmistim sans eseri. Bilgisayara bagli olan kablolari bilgisayar kapali iken teker teker cikarmayi deneyebilirsiniz.

Ayni durumu yasamistim zamaninda. Donusturucunun ekstradan USB kablosunu taktigimda bilgisayar kapali haldeyken bile fanlarin dondugunu farketmistim sans eseri. Bilgisayara bagli olan kablolari bilgisayar kapali iken teker teker cikarmayi deneyebilirsiniz.
Pc de güç kablosu dışında ne varsa çıkardım pc yi kapatmadan önce ama malesef olmadı. Resimdeki gibi kalıyor pc bu normal mi?
Devamlı yanıyor hareketsiz. Pc açıkken bu 2 sinden mavi olan hep yanıyor kırmızı ise yanıp sönüyor
. 20230212_003055.jpg

Pc de güç kablosu dışında ne varsa çıkardım pc yi kapatmadan önce ama malesef olmadı. Resimdeki gibi kalıyor pc bu normal mi?
Devamlı yanıyor hareketsiz. Pc açıkken bu 2 sinden mavi olan hep yanıyor kırmızı ise yanıp sönüyor
.Eki Görüntüle 1665241
Bilgisayar kapalı olduğu halde bazı donanımlara güç kesmez bu yüzden yanıyor. BIOS'dan ayarlamalısınız. Benim bilgisayarım da ilk geldiğinde kapattığım halde kulaklığın ışığı yanıyordu. BIOS'da ayarı var. Şu videodaki yöntemi dener misiniz;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bilgisayar kapalı olduğu halde bazı donanımlara güç kesmez bu yüzden yanıyor. BIOS'dan ayarlamalısınız. Benim bilgisayarım da ilk geldiğinde kapattığım halde kulaklığın ışığı yanıyordu. BIOS'da ayarı var. Şu videodaki yöntemi dener misiniz;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Kapalıymış zaten. 2 gündür yapmadığım şey kalmadı anlamıyorum neden böyle yapıyor.

Sistemi yeni almışsınız zaten gidin bir sorun veya gösterin. BIOS'tan yapılacak bir ayar ile çözülür muhtemelen.

Zaten site üzerinden destek talebi oluşturdum. Umarım teknik servisi de Tuzla'da değildir. Mesafe çok maalesef.

Bu arada SSD'yi çıkartıp çalıştırdım ve Power tuşuna basılı tutunca yine aynısı oldu. RAM'lerin 1'ini çıkardım yine aynı durum. Son olarak da ekran kartını söktüm ama maalesef.

Teknik servis ile görüştüm PC'yi onlara götürmemi istedi ve 20 gün arıza tespit süresi :(
Başka fikri olan varsa denemek isterim.

Güncelleme - farklı PSU ile deneyince PC sorunsuz kapandı. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Geri
Yukarı