PC'nin sesini azaltmak için ses yalıtım süngeri/bandı kullanmak

JollySceptre

Hectopat
Bilgisayarım yaklaşık 50 desibellik bir ses yapıyor, işlemci fanının dönme hızını ayarlayabilsem (ki işlemci fanım 4 pinli olanlardan) 30 desibele kadar düşecek fakat ayarlayamadığımdan dolayı böyle bir yönteme başvuracağım. Sizce ne kadar efektif olur? Aklımda kasanın üstünü ve yan taraflarını, kasanın içinden bu yalıtım bandıyla kaplamak var.

Fakat o efektif olmaz, bir verim alamazsın derseniz:

Ayrıca ses yalıtımı için başka ne önerirsiniz, onları da yazarsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. En son linkteki yanılmıyorsam araçlarda yüksek devirlerde motor sesinden çok rahatsız olanların serviste araçlarına uygulattıkları bir ses yalıtımı malzemesidir. 4 pinli fanların hız denetimi için her anakartın kendi markasına özel fan devri (hızı) kontrolü yazılımları vardır, bu programları sisteme yükleyerek bu yazılımlarla etkin bir hız ayarı yapılabilir.

Mantolama şeklinde bir kaplamayla ses yalıtımını kasa içinden veya dışından yapmanız özellikle sıcak havalarda büyük dezavantajı teşkil edebilir. Çünkü kasada zamanla biriken sıcak hava sadece emme ve egzoz fanlarıyla da değil, kısmen de olsa metal veya alaşımlı bu kasanın dış yüzeyindeki daha soğuk hava temasıyla, yani sıcak ve soğuk havanın bu yüzeydeki süreklii yer değiştiren bir sirkülasyonuyla da olur. Çok sıcak havalarda kasa içi sıcaklığının fazla artması şeklinde bir dezavantajı olabilir şeklinde düşünüyorum. Yani en doğrusu içten olan müdahelerle (Düşük devirli, daha yüksek debili, daha az gürültülü fanların seçi,mi veya hız kontrolüyle) bu sesi azaltmaya çalışmanız şeklinde olur. Kolay gelsin.

Merhaba. En son linkteki yanılmıyorsam araçlarda yüksek devirlerde motor sesinden çok rahatsız olanların serviste araçlarına uygulattıkları bir ses yalıtımı malzemesidir. 4 pinli fanların hız denetimi için her anakartın kendi markasına özel fan devri (hızı) kontrolü yazılımları vardır, bu programları sisteme yükleyerek bu yazılımlarla etkin bir hız ayarı yapılabilir.

Mantolama şeklinde bir kaplamayla ses yalıtımını kasa içinden veya dışından yapmanız özellikle sıcak havalarda büyük dezavantajı teşkil edebilir. Çünkü kasada zamanla biriken sıcak hava sadece emme ve egzoz fanlarıyla da değil, kısmen de olsa metal veya alaşımlı bu kasanın dış yüzeyindeki daha soğuk hava temasıyla, yani sıcak ve soğuk havanın bu yüzeydeki süreklii yer değiştiren bir sirkülasyonuyla da olur. Çok sıcak havalarda kasa içi sıcaklığının fazla artması şeklinde bir dezavantajı olabilir şeklinde düşünüyorum. Yani en doğrusu içten olan müdahelerle (Düşük devirli, daha yüksek debili, daha az gürültülü fanların seçi,mi veya hız kontrolüyle) bu sesi azaltmaya çalışmanız şeklinde olur. Kolay gelsin.

Hocam, kasanın içindeki hava sürekli dışarıdaki hava ile sirkülasyon içinde olacağından, kasanın gövdesinin soğutmaya pek etki etmeyeceğini düşünüyorum. İşlemcideki birkaç on derecelik oynamanın, kasa içi havaya sadece birkaç derece etki ettiğini görmüştüm. Mantolama o kadar kötü olmayabilir belki.

Tabii ki onun yerine fanları kontrol etmenin bir yolu bulunursa daha iyi olur.

Evet, bu konuda haklı olabilirsniz. Zaten normal havalarda değil de aşırı sıcak havalarda belki bir sıkıntı oluşturabilir demek istemiştim. Bir nesneyi dıştan mantolamak (evlerdeki gibi) içten bu nesnenin daha sıcak kalmasına kaçınılmaz olarak neden olur) Buradan hareketle belki çok sıcak havalarda bu nesneyi içten soğutmak için daha fazla hava hareketi (debisi) de gerekli olabilir. Bu fanların devri kontrol edilebilenlerini içten kontrol etmek veya gürültülü (Yüksek desibelli olanlarının fan devri sabit) olanlarını tümüyle deiştirmek daha iyi bir çözüm olabilir. Bir de fan delik yerlerinden, dıştaki kasadan mantolama yapılsa bile yine bir miktar gürültü istemeden de dışarı kaçabilir şeklinde düşünüyorum. Çünkü fan deliklerini emiş ve çıkışta (egzozda) kapatabilme şansınız hiç bulunmuyor. Bunu yapmanız durumunda da cebri (zorlamalı olan) bir iç sirkülasyonu tam olarak kesebilirsiniz. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
İlk linkteki ses yalıtım bandını aldım ve kasanın dış kapağına yani anakartın arkasında kalan kapağına iç tarafından bantı yapıştırdım ayrıca bir miktar artan bantı da kasanın üstüne yedirdim.

Sonuç: Hissiyat olarak pek bir fark olmadı hala ses rahatsız edici fakat telefonumdaki desibel ölçer eskiden 40-50 desibel civarı bir şey gösterirken şimdi 35 desibel gösteriyor.

Ayrıca anakartımın markası quadro ve sitesinde herhangi bir fan kontrol yazılımı ya bulunmuyor ya da ben bulamadım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı