PC'nin SSD'yi Görmemesi

AeronRasmus

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, yeni aldıgım Samsung Evo 960 (250 GB) SSD her yolu denememe rağmen BIOS'ta gözükmüyor. Anakartım MSI B150 GAMİNG M3.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'unuzu güncelleyip dener misiniz? SSD'nin M2 arabirimindeki altın kısımları bir silgi yardımıyla silip bezle temizleyin ardından takarak deneyin. Sorun çözülmezse anakart arızalı olabilir.

Biosum güncel SSD'yi yeni aldım başka bir pc de denedim ve çalıştı fakat benim pc de çalışmıyor, gözükmüyor bile Anakartımın özelliklerinde m.2 desteği gözüküyor fakat desteklediğini düşünmemeye başladım

İki çeşit M.2 standartı var, PCI Express (NVM) ve SATA. Elinizdeki anakartın hangi protokolü desteklediğini üretici firmanın sayfasından kontrol edin. Girişleri aynı olsa dahi uyumlu olmayabilir.

Anakartınızın M.2 slotu M key olmasına karşın sadece SATA arabirimini kullanan M.2 SSD'leri takabilirsiniz. 960 EVO gibi PCI-e arabirimini kullanan SSD'leri takamazsınız.

Benim bilgisayarımda da m2 ssd takılı. BIOS'ta Boot Priority kısmında görünmese bile ve M2 kısmında N/A yazsa bile BIOS'taki Boot Device kısmında marka modeli gözüküyor. pc'yi açınca disk yönetimi kısmında görülüyor ve sorunsuz çalışıyor. Anladığım kadarıyla sende komple çalışmıyor. Ama ben de şüpheye düştüm şimdi acaba benzer bir sorunumuz var da o yüzden mi gözükmüyor bende de?

Anakart: Asus B350M-A
SSD: Corsair MP500 Force 120 Gb M.2 Nvme SSD

Benim anladığım kadarıyla benim Anakart'ım m.2 sata destekliyor ve aldığım SSD NVME (PCI) yolunu destekliyor. O yüzden M.2 NVME 'yi Sata dönüştürme adaptörü siparişi ettim SSD'yi adaptöre onuda 4x PCI slotuna takınca sanırım sorunum ortadan kalkacak :D

2 Port NGFF M.2 B+M Key SSD To PCI-E PCI Express 4X Adaptör Kart alarak sorunu ortadan kaldırdım. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar varsa böyle bir kart alarak sorunu çözebilirler. Alırken 16x ya da 4X yuva slotuna dikkat edin derim ekran kartı slotu fazla olmayanlar sorun yaşayabilir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı