Windows'un SSD'yi görmemesi

Mubed

Decapat
Arkadaşlar bugün bilgisayarı açınca BIOS press key hatası aldım. Bilgisayarı bir kaç kez reset atarak açmayı denedim ama nafile her seferinde Windows bozuk ekranı geldi ve açılmadı format attım düzelir zannettim. Bu kez şunu fakettim bazen bilgisayar açılırken BIOS menüsüne girdiğimde boot menüsünde SSD belleği göremiyorum ve işletim sistemim de ona kurulu bunu neden yapar fikirlerinizi alabilir miyim?

Donanımsal olarak bir problem olabilir. SATA kablolarını ve güç kablolarını kontrol edin, gerekirse çıkarın farklı girişlere takın. Sorun devam ederse BIOS güncellemesini yapın.

Sorununuz çözülmezse SSD diski farklı bir sistemde test edin. Yine görünmüyorsa muhtemelen diskinizde sorun vardır.

Ayrıca mümkünse bir USB üzerine Linux imajı yazdırın ve Linux Live özelliği ile USB üzerinden sistemi açın, diskinizin görünüp görünmediğine bakın.

Aslında ilk başta bölümleme düzeninden kaynaklı olabileceğinden şüphelendim. GPT-MBR düzenlerinde sorun yaşayabileceğinizi düşündüm fakat BIOS'da da görünmüyorsa sorun doğrudan diskten kaynaklı gibi.

Hocam görüldüğü üzere gidip geliyor az önce görünüyordu şimdi ise yine gitti.Yapmış olduğum işlem ise sata girişlerini değiştirmek bide güç kablolarını harddisk ile yer değiştirdim farkeden birşey olmadı malesef.En son fotoğrafta görüldüğü üzere SATA G1 boş gözüküyor oysa ki takılı.
Boot prees key hatası gelince ctrl+alt+del yaptığım zaman bir kaç deneme sonrasi SSD görünüyor.

Dosya Ekleri

• 15524304030771004705546.jpg
    15524304030771004705546.jpg
    236,5 KB · Görüntüleme: 73
  • 1552430552892788655036.jpg
    1552430552892788655036.jpg
    268,4 KB · Görüntüleme: 66
  • 1552430708833534989607.jpg
    1552430708833534989607.jpg
    297,3 KB · Görüntüleme: 54
Son düzenleme:
Sorun SSD'den kaynaklı. Yine de BIOS'da SSD göründüğünde temiz kurulum yapmayı dener misiniz?
Henüz daha gündüz yaptım sorun buydu düzelir sandım virüs var zannettim ama düzelmedi.
Bir kaç deneme sonrası görünür oluyor ve arkasına f10 ile çıktığımda yine boot press diyor ne yapacağımı şaşırdım.Bir de şunu farkettim harddiski komple çıkardım sonra boot menüsüne baktım hiç birşey gozukmuyordu reset attım bir kaç kere SSD gözüktü fakat galiba bozuldu sürekli "boot device and press a key" hatası veriyor.
Hocam yaklaşık 1.5 aydır bu SSD'yi kullanıyorum sorun bağlantılarda yada başka bişeyden olmuş olsa bu kadar zaman zannetmem sessiz kalmazdı benim tahminim bu bozuldu.

Son düzenleme:
nasıl yapacağız?
ayrıca ben harddiske kurdum Windows'u şuan SSD'deki Windows ıle nasıl olucak ?

BIOS menüsünde Save & Exit kısmında Reset Settings to Defaults seçeneği olması gerekli. Onu seçerseniz sıfırlanır.

HDD'de olan Windows eğer aynı donanım ile kurulmuşsa ondan başlatabilirsiniz sistemi.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı