PCSX2 emülatörde BIOS dosyası nasıl kullanılır?

trans_women

Hectopat
Makaleler
4
GTA SA'nın PS2'de güzel görünüp güzel çalıştığını gördüm. Bu yüzden Linux Mint'te Lutris'e PCSX2 emülatör kurdum. İlk kez kuruyorum ve nasıl çalıştığı hakkında bir fikrim yok. BIOS sorunu ayağıma takıldı. Bende bir BIOS dosyası yok ki emülatöre göstereyim. İndirdiğim GTA SA PS2 versiyonun dosyalarına da baktım, BIOS diye klasör var ama o klasör boş.

GTA SA'nın PS2'de güzel görünüp güzel çalıştığını gördüm. Bu yüzden Linux Mint'te Lutris'e PCSX2 emülatör kurdum. İlk kez kuruyorum ve nasıl çalıştığı hakkında bir fikrim yok. BIOS sorunu ayağıma takıldı. Bende bir BIOS dosyası yok ki emülatöre göstereyim. İndirdiğim GTA SA PS2 versiyonun dosyalarına da baktım, BIOS diye klasör var ama o klasör boş.

İnternette PS2 BIOS diye aratın.

Önceden sanki vardı ama kalkmış her halde ya da ben yanlış hatırladım. Archive.org veya direk arama motorlarına yaz mutlaka olması lazım.
Evet, o sitede buldum. Japonca dilde bir BIOS. Japonca olması sıkıntı çıkartır mı bilmiyorum.
Bu arada oyunu açtım. Klavye ve fare ile oynamak istiyorum. Biraz kurcaladım ama tuş atamalarını nasıl yapacağımı bilemedim. Karakter ''J'' tuşu ile zıplıyor. ''I'' tuşu ile araca biniyor. Nasıl değiştiririm bilmiyorum şimdilik. Fare'yi kullanmak mümkün müdür bu oyunda?

Settings>Controller> Contoller port 1 bu kısımdan tuşları ayarlayabilirsin. Fare olayını ayarlayabilirsin ama pek tavsiye etmem FPS oyunlarında zorluk çıkarıyor. Yapılan ayarlar tüm oyunlar için geçerli ve fare kullanmak istiyorsan sağ analok veya sol analok oyunda kullanıla biliyor ise kullanırsın. Mouse etkinleştirmek içi şu resimdeki ayarı aç:

mouse ayarı.PNG

Son düzenleme:

İnternet Archive'a bakarak bulabilirsiniz. İnternette değişik sitelere gitmeyin BIOS için.

Evet, o sitede buldum. Japonca dilde bir BIOS. Japonca olması sıkıntı çıkartır mı bilmiyorum.
Bu arada oyunu açtım. Klavye ve fare ile oynamak istiyorum. Biraz kurcaladım ama tuş atamalarını nasıl yapacağımı bilemedim. Karakter "j" tuşu ile zıplıyor. "ı" tuşu ile araca biniyor. Nasıl değiştiririm bilmiyorum şimdilik. Fare'yi kullanmak mümkün müdür bu oyunda?

Hocam PCSX2 de fare ile oynamak değişik olur. Ya klavyenizi kontrolcü gibi kullanacaksınız ya da kol alacaksınız. Bazı oyunlar fare destekliyor Resident Evil Dead aim gibi, onları klavye fare ile oynayabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı