PC'ye format atmak SSD'nin ömrünü tüketir mi?

KaleX43

Centipat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
M2 SSD 500 GB Kingston
Anakart
Asus b450m 2k
Herkese merhaba arkadaşlar,. Bir ara PC'ye yanlışlıkla 2 ya da 3 kere format atmıştım bir de biraz da acemiydim. Her neyse dediğim gibi 3 kere falan format atmıştım daha sonra uzun sayılır bir zaman dilimi geçti ve PC'ye yeniden format atma kararı aldım size bir sıkıntı olur mu? Bu zaten son formatım olacak. SSD'nin ömrünü çok fazla tüketir mi? Ya da zararı olur mu? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet tüketir. Fakat bu ne kadar önemli tartışılır. Zira bu donanımların tahmin edilebilir bir aralıkta okuma/yazma ömürleri oluyor. Siz format attığınızda teknik olarak bu gerçekleşiyor fakat önemsiz derecede küçük bana göre.

SSD ömrünü korumak istiyorsanız kullanmamanız gerekiyor. Herhangi bir şekilde kullanım sağlandıkça SSD eskiyecektir.

Herkese merhaba arkadaşlar,. Bir ara PC'ye yanlışlıkla 2 ya da 3 kere format atmıştım bir de biraz da acemiydim. Her neyse dediğim gibi 3 kere falan format atmıştım daha sonra uzun sayılır bir zaman dilimi geçti ve PC'ye yeniden format atma kararı aldım size bir sıkıntı olur mu? Bu zaten son formatım olacak. SSD'nin ömrünü çok fazla tüketir mi? Ya da zararı olur mu? Şimdiden teşekkürler.
Hocam sık sık yazma okuma işlemleri diske zarar verir fakat o kadar da narin değil çoğu SSD. Son formatınız da olmasın gerektiğinde atılır format, cihaza iyi bakarsanız formata da gerek kalmaz ama neyse.

Herkese merhaba arkadaşlar,. Bir ara PC'ye yanlışlıkla 2 ya da 3 kere format atmıştım bir de biraz da ace miydim. Her neyse dediğim gibi 3 kere falan format atmıştım daha sonra uzun sayılır bir zaman dilimi geçti ve PC'ye yeniden format atma kararı aldım size bir sıkıntı olur mu? Bu zaten son formatım olacak. SSD'nin ömrünü çok fazla tüketir mi? Ya da zararı olur mu? Şimdiden teşekkürler.

SSD'nin her şeyi silip geri yüklemesini aralıksız hesap edeceksek evet zarar verir.

Yeni konular

Geri
Yukarı