PC'ye sürekli format atarsak bozulur mu?

Enes zrsz

Hectopat
Merhabalar, ben bilgisayarıma dün format attım yavaşladığı için bugünde canım sıkıldı ve bir salaklık yaparak korsan Half-Life indirdim ve kurduğumda bildirim geldi bir baktım trojan virüsüymüş. Tabii korktum ve hemen format atmaya başladım, demek istediğim şu dün de format attım bugunde atıyorum. Bilgisayarıma bir şey olur mu? Bu arada laptop kullanıyorum.

Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar, ben bilgisayarıma dün format attım yavaşladığı için bugünde canım sıkıldı ve bir salaklık yaparak korsan Half-Life indirdim ve kurduğumda bildirim geldi bir baktım trojan virüsüymüş. Tabii korktum ve hemen format atmaya başladım, demek istediğim şu dün de format attım bugunde atıyorum. Bilgisayarıma bir şey olur mu? Bu arada laptop kullanıyorum.

Teşekkür ederim.

Yani elbette art arda format atmak laptopunuzu bozabilir. Ama şu anda bugün veya yarın bir daha atmadığınız sürece sorun olacağını sanmıyorum. Dosyaları indirirken biraz daha dikkatli olabilirsin :)

Diskinizin ömrünü kısaltırsınız. Bu sıklıkta format atmayın. Virüsler, antivirüs programları ile temizlenebilir. Hemen korkmayın. Windows Defender bile yeterli çoğu virüs için.

Arkadaşlar ömrü kısalır demiş ama ben katılmıyorum. Standart olarak quick format atılıyor günümüzde. O da tek tek bitleri formatlamıyor, sadece endeksi siliyor. Yani ciddi bir etkisi yok diske. Windows sürücü yüklerken birkaç saatliğine yazılıyor diske tekrardan tek ömrünü "kısaltacak" şey bu. Zaten normal kullanımda da aktif halde yazılıyor sadece düşük miktarda.

Yani bir etkisi olur mu? Evet. Kayda değer mi? Hayır.

Geri
Yukarı