PC'yi kapatırken mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

Cuma Karakaya

Decapat
Daha fazla  
S. A dostlar
Yeni bir sistem aldım fakat PC'yi kapatırken arada mavi ekran hatası alıyorum. Oyunlarda veya günlük kullanımda herhangi bir sıkıntı yaşamıyorum sadece PC kapatırken ya da açılırken arada bir mavi ekran hatası geliyor karşıma. XMP açıkken 3200 MHz'de memtes86 ile test yaptım test7'de hata aldım 1 adet ama XMP kapatınca herhangi bir hata almadım memtes86'da. Windows'un kendi RAM tanılama aracında da hata vermedi. Ne yapacağımı şaşırdım arkadaşlar mini dump dosyalarını yüklüyorum yardım eder misiniz? Minidump dosyaları Bu arada ekran kartı sürücüsü AMD'nin sitesinden son çıkan isteğe bağlı olan driveri yükledim onunla alakası var mıdır?
Sistem:
Gigabyte B450M S2H
G.Skill 8 GB 3200 MHz RAM
Sapphire Pulse RX 5500XT 8 GB
Ryzen 3 3100 işlemci
SanDisk 500 GB Ultra NVMe M.2 SSD
Corsair 550Watt 80+

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-12-19 at 20.09.45.jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-19 at 20.09.45.jpeg
    173,3 KB · Görüntüleme: 34
  • WhatsApp Image 2020-12-20 at 22.05.11.jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-20 at 22.05.11.jpeg
    159,7 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleyen: Moderatör:
Minidumpları inceledim. Üzülerek söylüyorum minidumplarda RAM hatası olduğunu söylüyor.

Ama ilginç bir durum var. XMP açık test ettiğinizde hata buluyor ama XMP kapalı şekilde yapınca hata vermiyor. Neredeyse ilk defa böyle bir şey görüyorum.

XMP kapalı şekilde mavi ekran hatası alıyor musunuz?

RAM slotu olarak hangisine taktınız? 1. slota mı 2. slota mı?

"sfc /scannow" rehberini uygulayın. Bir çözüm değil ama Windows10 dosyalarını onaran bir komut kendisi o yüzden yaptırıyorum.

SFC /scannow komutu nedir? Ne işe yarar? | Technopat Sosyal

Hocam inanın bende şaşkınım slot 1de takılı ram. 2.gün olacak xmp kapalı halen mavi ekran almadım ne yapacağımı şaşırdım acaba diyorum xmp profile 1 de sıkıntı mı var manuel mi ayarlamak gerekir öyle şeyler de okudum tabi siz daha iyi bilirsiniz pc de yeni almıstım

Tamam hocam mavi ekran alıncaya kadar bu şekilde bırakıyorum bi kaç gün test edelim bakalım. Eğer hata alırsam yada almazsam yine yazarım.. Diğer donanımlarda sorun yoktur değil mi hocam işlemci kaynaklı falan değildir yani, bu arada hakkını helal eyle yardımcı oluyorsun Allah razı olsun inşAllah..

Teşekkür ederim sağ olun
Hocam Merhaba yine ben. Xmp kapatınca herhangi bir mavi ekran almadım onu belirtmek için yazdım. Ram'i manuel olarak 3200 mhz ye ayarlamaya karar verdim,acaba ayarlarım doğru olmuş mu kontrol eder misiniz rica etsem? PC ,mhz'leri manuel ayarladıktan sonra sorunsuz açıldı.
tRCDWR Auto da mı kalacak ona değer girmedim bulamadım ona girilecek değeri.
Hayırlı akşamlar
değerlerin fotoğrafları=> Resim1 Resim2 @Ted Kaczynski

Son düzenleme:

Geri
Yukarı