Çözüldü PC'yi kapattığım halde açık kalıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Pigasor

Hectopat
Süper Moderatör
Yer
Esenyurt/İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Dizüstü: AMD Ryzen 7 7840HS-RTX4050-2x8 5600 MHz 16 GB RAM-SK Hynix 1 TB SSD 7/3 GB
Masaüstü: AMD Ryzen 3 3200G-Gigabyte A320M-S2H-GeIL 2x8 3200 MHz RAM-GeIL 256 GB SSD 550/490 MB
PC'yi başlat menüsünden kapatıyorum. PSU'nun düğmesini de kapattığım halde sabah kalktığımda PC'nin 12 saattir açık olduğunu görüyorum. Özellikler.
AMD Ryzen 3 3200G.
Gigabyte A320M S2H anakart.
GeIL 2x8 3000 MHz RAM.
GeIL 256 GB SSD.

Çözüm
Eğer işlemci süresine bakıyorsanız hızlı başlatmadan dolayı oluyor bu durum sistem üzerinden bunu kapatabilirsiniz. Ben fişi çektiğim halde o süre devam ediyordu. Bilgisayarı yeniden başlattığınızda ise sıfırlandığını göreceksiniz.
Merhaba. Bunun tek açıklaması; PSU'nun düğmesi içten kısa devre/ bozuk olabilir ve ayni zamanda başlat > kapa dediğinizde 1-uyku 2- kapat 3- yeniden başlat seçeneğinden "yeniden başlatı"'ı eğer PC'yi başlat'dan kapatırken seçmişseniz PC önce kapanır, ancak PSU kendi anahtarından tam kapanmadığı (bozuk olduğu) için yeniden açılabilir. Anahtarlı uzatmalı bir priziniz varsa bu anahtardan kapatmak yoksa PSU'nun güç kablosunu en yakın prizden veya varsa bir uzatmadan anlattığınız şartlar için çekmeniz gerekiyor. Kolay gelsin.

Hocam PC'nin fişini çektiğim halde açık şu anda görev yöneticisinde 1 gün 21 saat gösteriyor.

Dosya Ekleri

• 16012730218434965864623356499818.jpg
    16012730218434965864623356499818.jpg
    254,7 KB · Görüntüleme: 34
Hocam PC'nin fişini çektiğim halde açık şu anda görev yöneticisinde 1 gün 21 saat gösteriyor.
Hızlı başlatmayı kapatıp BIOS üzerindeki düzenlemeyi de yaparsanız sorun olmayacak. Bu kadar dert edilecek bir şey değil ama olmasını istemiyorsanız dediklerimizi uygulayın.

Merhaba. Evet, açık olarak kalabilmeyi salt "power'dan açık kalma" şeklinde yüzeysel veya daha faklı olarak ben değrlendirmişim, olay biraz daha faklı imiş, kayıttan PC kapandığı halde yine çalışma saati olarak ilerliyormuş demek ki. BIOS'ta gereken değişikliği ve hızlı başlatmayı iptal edin. Bu durum bence de üzerinde çok fazla durulacak kadar büyük dert konusu değildir . Ama PC'nin toplamdaki çalışma saati olarak kaydediilen bir kaydı bir yerlerde tespit edilip kullanılıyor, arşivlenip direk olarak kaydediliyorsa, vb. bu şartta ayni PC'yi sizin açınızdan değil ama çalışma saatini (aracın km tespiti gibi) takip eden başkaları açısından önemli olabilir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı