PC'yi kullanırken görüntü gidiyor ve ekran kartı fanları hızlanıyor

semihds

Hectopat
Selam arkadaşlar. Artık kafayı yemek üzereyim, hiçbir çözüm yolu bulamadım. Eskiden sadece oyun oynarken oluyordu ama şimdi PC'yi açtığım zaman masaüstünde bile görüntü gidiyor.
Sorunum şöyle; DP kablosu ile bağlandığım monitörüm bir anda simsiyah oluyor, DisplayPort sinyal yok hatası veriyor ve ekran kartımın fanları son hızda çalışıyor. Sadece bilgisayara reset attığım zaman bu sorun düzeliyor.

Ekran kartım: MSI RTX2070 Super Gaming X.
İşlemci: Ryzen 5 3600X.
RAM: 2x8 Corsair RGB 3200MHz.
Anakart: MSI B450M PRO M.2 Max.
Monitör: ASUS VG248QG.
PSU: Cooler Master 650W.

Son düzenleyen: Moderatör:
aynı sorun bende var Allah kahretsinki çözemedim anakartımız aynı acaba onlardaki sorun var
çözüm bulursan beni bilgilendirirseniz sevinirim artık rüyamda bile bu hatayı görüyorum strese giriyorum

Selam arkadaşlar. Artık kafayı yemek üzereyim, hiçbir çözüm yolu bulamadım. Eskiden sadece oyun oynarken oluyordu ama şimdi PC'yi açtığım zaman masaüstünde bile görüntü gidiyor.
Sorunum şöyle; DP kablosu ile bağlandığım monitörüm bir anda simsiyah oluyor, DisplayPort sinyal yok hatası veriyor ve ekran kartımın fanları son hızda çalışıyor. Sadece bilgisayara reset attığım zaman bu sorun düzeliyor.

Ekran kartım: MSI RTX2070 Super Gaming X.
İşlemci: Ryzen 5 3600X.
RAM: 2x8 Corsair RGB 3200MHz.
Anakart: MSI B450M PRO M.2 Max.
Monitör: ASUS VG248QG.
PSU: Cooler Master 650W.
Merhaba, aynı sorun bende de var. Sistemim:
amd r5 3600
msi gtx 1660 gaming x
msi b550m-pro vdh anakart
corsair vengeance rgb pro 3200 mhz 16 gb ram (2x8)
kingstone a2000 nvme 500 gb m2 ssd
cooler master mwe 650w 80+ bronze psu
Msi mag forge 100r argb kasa

Geçen haftalarda pubg lite oynarken aniden ekran kapandı ve ekran kartı fanı yüksek devirle çalışmaya başladı. Ama arka planda bilgisayar çalışıyordu yani oyun içi ses geliyordu. Baktım oluru yok reset attım düzgün şekilde açıldı. Geçenlerde yine dizi izleyeyim dedim google da tam açarken yine aynı şekilde gitti. Bu ara sık sık olmaya başlıyor. O kadar araştırdım da adam akıllı bir çözüm makalesi veya videosu da yok. Lütfen bilen biri varsa yardımcı olsun :(

Son düzenleme:
aynı sorundan kafayı yemek üzereyim kasa çalışıyor ama görüntü yok dp sinyali yok yazıyor kapatıp açıyorum düzeliyor oyun oynuyorum 20 dakika sonra aynı sorun devam
Bugün aklıma birşey geldi. Ben sistemi toplayalı 2 ay olacak, 2 hafta kadar önce tozlanmıştır diyerekten temizlemek için sökmüştüm. Temizlik sonrası ram ve ekran kartını yerine taktım ve farketmediğim birşey vardı. Bilgisayarı açtığımda anakart üzerinde bulunan ledlerden biri yanıyordu. Çok araştırmama rağmen net bir sonuç bulamayınca parçaları yeniden çıkardım ve boşluklara bir göz attım. Ram slotunun birinde gözle görülür bir toz parçası farkettim. Temizledikten sonra taktım. Ekran kartını da düzgün bir şekilde sıkıca yerine oturtup vidaladım ve sistemi açtığımda bahsettiğim anakart üzerindeki ledler sadece açılışta kontrol amaçlı sırası ile yandıktan sonra söndü. Sanıyorum ki şuan için problemim düzeldi. Sizde dediğim gibi bir kontrol edin isterseniz.

Benim de sorun temizlikten sonra başladı ne olduysa ondan sonra oldu dediğiniz deneyeceğim hocam size geri dönüş sağlayacağım.

Bugün aklıma bir şey geldi. Ben sistemi toplayalı 2 ay olacak, 2 hafta kadar önce tozlanmıştır diyerekten temizlemek için sökmüştüm. Temizlik sonrası RAM ve ekran kartını yerine taktım ve fark etmediğim bir şey vardı. Bilgisayarı açtığımda anakart üzerinde bulunan LED'lerden biri yanıyordu. Çok araştırmama rağmen net bir sonuç bulamayınca parçaları yeniden çıkardım ve boşluklara bir göz attım. RAM slotunun birinde gözle görülür bir toz parçası fark ettim. Temizledikten sonra taktım. Ekran kartını da düzgün bir şekilde sıkıca yerine oturtup vidaladım ve sistemi açtığımda bahsettiğim anakart üzerindeki LED'ler sadece açılışta kontrol amaçlı sırası ile yandıktan sonra söndü. Sanıyorum ki şu an için problemim düzeldi. Sizde dediğim gibi bir kontrol edin isterseniz.

Benim de sorun temizlikten sonra başladı ne olduysa ondan sonra oldu dediğiniz deneyeceğim hocam size geri dönüş sağlayacağım.
Üstad sorun tekrar başladı bende. Msi afterburner yükledim fan speed artırıyorum uzunca bir süre gidiyordu ama bu ara o da fayda vermiyor yine gidiyor ara ara. Sende son durum nedir?

Üstat sorun tekrar başladı bende. MSI Afterburner yükledim fan Speed artırıyorum uzunca bir süre gidiyordu ama bu ara o da fayda vermiyor yine gidiyor ara ara. Sende son durum nedir?

Ben çözdüm hocam benim sorun RAM'lerim 2 RAM'de arızalı RAM'e dokunduğum veya ittiğim an görüntüm donuyor RAM testinde temiz gözüküyor fakat RAM'lere dokunduğumda gidiyor başka bir bilgisayara taktım RAM'lerimi aynı arızayı yapıyor size tavsiyem tüm parçaları tek tek denemeniz.

Ben çözdüm hocam benim sorun RAM'lerim 2 RAM'de arızalı RAM'e dokunduğum veya ittiğim an görüntüm donuyor RAM testinde temiz gözüküyor fakat RAM'lere dokunduğumda gidiyor başka bir bilgisayara taktım RAM'lerimi aynı arızayı yapıyor size tavsiyem tüm parçaları tek tek denemeniz.
Müsait bir zamanda deneyeceğim, teşekkürler.

Geri
Yukarı