RTX 2060S fanları hızlanıyor ve görüntü gidiyor

berko1

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, sorunum başlıkta belirttiğim gibi ekran kartı fanlarımın aniden hızlanıp ekrandaki görüntümün gitmesi. Ancak sesler gelmeye devam ediyor. Bu hatayı sadece World of Warshıps, Rainbow 6 Siege ve CS:GO oyunlarında alıyorum. Ya tam oyuna girecekken ya da oyunu açıp daha ana menü açılmadan. Araştırdığım kadarıyla bu hatayı alan pek fazla kişi yok. Birçok farklı nedenden karşılaşılabiliyor. Bazıları ekran kartını yüke bindirince yapıyor ancak bende öyle bir durumda yok. GPU sıcaklık değerim 49 derecede iken bile oldu. Nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum. Yardımcı olabilecek var mı acaba?

Sistemim: Ekran kartı: Galax RTX 2060S- Anakart: ASRock B450M HDV r4.0- İşlemci: Ryzen7 2700x- RAM: 2x8GB Kingston HyperX Fury 3200MHz- güç kaynağı: High Power ecobr 600W.

Şu ana kadar yaptıklarım: DDU ile ekran kartını kaldırıp temiz kurulum. Format. BIOS güncellemeleri.

Son düzenleyen: Moderatör:
2060 ekran kartımda benzer sorun yaşamıştım. GPU Tweak programından fan hızını manuel olarak ayarlamak istediğimde fanlar son hız çalışmaya başlıyordu ve bilgisayarı yeniden başlatmadan düzelmiyordu. Servise göndermiştim, bellek arızası tespit edilip garantiden yenisi ile değişmişti.

Aynı durum bende de var. Sistemi 1 hafta olmadı toplayalı. Funmark testinde cızırtı sesini duyabiliyorsunuz ama Funmark ekranı kapatmıyor. Oyunlarda durduk yere ekran kapanıyor no signal verip kasanın fanları hızlanıyor. Restart tuşuna basmadan veya kapat tuşuna tıklamadan düzelmiyor. Bu durumu restart attıktan sonra masaüstü ekranında da yaşadım. Afterburner uygulamasıyla GPU ısısını test ettim 45 - 50 aralığı genel olarak. İşlemcide sorun olabilir diye Prime95 testi uyguladım 1 saat hiç sorun olmadan başarıyla geçti. Memtest86 testi yaptım Ramler için onlar da başarıyla sorunsuz geçtiler. Voltaj değerleri desen gayet normal değerde yani Güç kaynağında herhangi bir sorun olduğunu sanmıyorum. Format atmadım. Ekran kartını DDU ile driverını silip tekrar kurdum ancak değişen bir şey olmadı. Sonuç olarak ne sorun olduğunu bulamadım. İnternette bu cızırtı sesinin Coil Whine olduğunu söylüyorlar ama herhangi bir zamanda böyle bir ses gelmedi(Ne oyunda iken ne güç gerektiren bir şey yaparken) sadece FunMark testinde bu ses ile karşılaştım.Sorun sizce ne olabilir ? Ekran kartını garantiye yollayacağım eğer geldiğinde aynı sorunlar devam ederse tekrardan yazacağım.

Sistemim :

İşlemci :

AMD Ryzen 5 3600X 3.80GHz 35MB Soket AM4 Wraith Spire Fanlı İşlemciAMD Ryzen 5 3600X 3.80GHz 35MB Soket AM4 Wraith Spire Fanlı İşlemci

Ekran Kartı :
MSI GeForce GTX 1660 Ventus XS 6G OC GeForce GTX 1660 6GB GDDR5 192Bit DX12 Gaming Ekran KartıMSI GeForce GTX 1660 Ventus XS 6G OC GeForce GTX 1660 6GB GDDR5 192Bit DX12 Gaming Ekran Kartı

Ram :
Team T-Force Vulcan TUF Gaming Alliance 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 Gaming Ram
Team T-Force Vulcan TUF Gaming Alliance 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 Gaming Ram

Anakart :
MSI B450-A Pro MAX AMD B450 Soket AM4 DDR4 4133(OC)MHz ATX Gaming AnakartMSI B450-A Pro MAX AMD B450 Soket AM4 DDR4 4133(OC)MHz ATX Gaming Anakart

Güç Kaynağı(Kasa ile) :
GamePower Horizon Gaming MESH Panel 650W 80+ Bronze Dahili PSU 4*120mm RGB Fan RGB Kontrolcü ve Uzaktan Kumanda
GamePower Horizon Gaming MESH Panel 650W 80+ Bronze Dahili PSU 4*120mm RGB Fan RGB Kontrolcü ve Uzaktan Kumanda

Bilgisayarımı garantiye yollamıştım ssd arızalıymış geldi şuan deniyorum herhangi bi sorun olursa yada olmazsa buraya yazacağım.
Sorun devam ediyor arkadaşlar sorunum çözülmedi.

Son düzenleme:
Bilgisayarımı garantiye yollamıştım ssd arızalıymış geldi şuan deniyorum herhangi bi sorun olursa yada olmazsa buraya yazacağım.
Sorun devam ediyor arkadaşlar sorunum çözülmedi.
Aynısı bende de var sıfır topladım ve sistemlerimiz çok benzer. Ekran kartı ve SSD'den şüpheleniyordum. SSD şüphem şuan yok değiştirmişsin çünkü. Çözebildin mi son durum nedir?

Cevabımı son güncellememden sonra 1 kez daha oldu ancak uzun süredir karşılaşmadım hatayla. Oyunun grafiklerini orta-düşük ayarlara çektikten sonra karşılaşmamaya başladım ancak sistemim oynadığım oyunu rahatlıkla kaldırabilecek bir sistem anlamış değilim.

Yazdığım üzere ekran kartım msi 2060 S idi. Ben bunu iade edip 2070 aldım yine msi fakat yine aynısı oldu. Gözlemlerime ve uyguladığım şeylere göre ekran kartı problemi değil. Anakartın PCI E girişinde yani slotta olduğunu düşünüyorum. Eski ekran kartımı taktım 1 gb 256 bit olanı akıcı şekilde oynuyorum. Slot zora gelemiyor gibi bir durum var anakart değiştirmeyi deneyeceğim. Gözlemlerimi yazarım.

Hata halen devam ediyor diğer bi çok oyunumda da yapmaya başladı. Bir çözüm bulabilmiş değilim. Anakartı değiştirdikten sonra cevap yazarsan çok sevinirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı