PC'yi uzun süre açık bırakmak zararlı mı?

Güç tasarrufuna alıp ve böyle yapıp monitörü kapatman yeterlidir.

güç.PNG

Uzun süre dediğin 2-3 gün olmalı fazlası zarar diye biliyorum ki 1-2 gün açık bırakmak zararlı değil tek zararı elektrik faturası.

İsterse bir ay açık bıraksın, voltajda dalgalanma olmazsa veya güç kaynağı aşırı kalitesiz değilse hiçbir şey olmaz. Bilgisayarımı haftalarca kapatmadığım oldu. Madencilik nasıl yapılıyor sanıyorsun, adamlar sistemlerini aylarca kapatmıyorlar.

Ekranda uzun süre aynı görüntünün olması ekranda leke bırakır bunada ekran yanması denir.

Arkadaşımın babası telefondan sürekli 101 okey oynuyordu, arkadan şeffaf iz bırakmıştı. Kaldıramadılar telefondani format falan attılar. Öyle mi oluyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilişim sektöründeki bir çok işyerinde bilgisayarlar asla kapanmaz ve ömürleri boyunca çalışırlar. Yıllarca da bozulmazlar.

İsterse bir ay açık bıraksın, voltajda dalgalanma olmazsa veya güç kaynağı aşırı kalitesiz değilse hiçbir şey olmaz. Bilgisayarımı haftalarca kapatmadığım oldu. Madencilik nasıl yapılıyor sanıyorsun, adamlar sistemlerini aylarca kapatmıyorlar.

Bilmiyordum dostum, sayende yeni bir şey öğrendim. Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok da şey yapmamak lazım ama bilimsel olarak açıklayayım madem,

Bu konuyu belirleyen birkaç faktör var tabii ki en önemlisi ısı, diğeri ise sürtünme.

Sürtünme fan ile ilgili tahmin edebileceğiniz üzere fan çalıştıkça aşınır, tabii ki burada fanın ne hızda çalıştığı çok önemli. Yani bilgisayar sürekli çalışıyor ama yük altında mı yoksa rahat mı?

En önemli ve pahalı faktör ise ısı.. Çipler ısıyla zarar görmezler pek ama çipleri devre kartlarına bağlayan BGA lehimleri ısıyla zarar görürler. Burada yine en önemli faktör sistemin ne kadar yük altında olduğu.

BGA, çipin soketinde top şeklindeki lehim materyalinin oturabileceği şekilde dairesel oyuklar barındırması ve bu oyuklara lehim toplarının yerleştirilip sonra da çipin yerleştirilmesi üzerine kurulu bir teknoloji.

Daha sonra çipe üstten ısı verilir ve lehim topları erir. Böylece çipi karta bağlamış oluruz. Burada önemli olan sistemin süreli maruz kaldığı ısınıp-soğuma durumları sonrası bu lehimlerin atmasıdır.

Bir tane lehim elektriği aktaramayacak duruma geldiğinde ise "reballing" denen tamir yöntemi uygulanır. Bu durumda ilk denenen (ucuz yöntem) tıpkı üretimdeki gibi çipe üstten ısı verilip lehimlerin tekrar oluşmasını sağlama işlemidir. Bu işlem her zaman başarılı sonuçlar vermeyebilir ve baştan reballing yapılması gerekebilir.

Geri
Yukarı