Pegatron IPXSB-H61 RAM slotu bozuldu

EgeN7

Megapat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Müh.
Merhaba, şu an bahsedeceğim bilgisayar eski sistemimdir, 2012'de alınmıştır ve 2017'den beri kullanılmadı. Kardeşim kullansın, basit işleri yapsın diye tekrar kurdum.

Bilgisayar aşağıda. PSU, ekran kartı vs. değişti bu süreçte, şu an bilgisayarda tek bir problem var.

Bu bilgisayarın anakartı "Pegatron IPXSB-H61". Malum o sıralar bilmediğimiz için, sadece rami yüksek diye tercih etmiştim, 8 GB ram o sene için düşünsenize. Ve bildiğiniz üzere bu anakartlar da sorunlarının bitmemesiyle tanınıyor. Gerçekten baş ağrısı.

Neyse, uzun yıllar dayandı bilgisayar. Ama 2017'de ramlerden biri çalışmamaya başladı. Slotları ve ramleri tek tek denedim. Evet, ramlerden biri bozulmuştu. Bir süre kullanıp attım bir kenara bilgisayarı. Sonra şu sıralar tekrardan açtım, eski rame uyumlu yeni bir ram aldım ve denedim, 2 ram birlikte çalışmıyor. Daha doğrusu yeni aldığımı takıyorum çalışıyor, ramlerden hem eski hem de çalışan olanı da takıyorum yine çalışıyor. Ama sorun ramlerde değil, sorun slotta.

2. slota taktığım herhangi bir ram çalışıyor, 1. slottaki rami okumuyor, tanımıyor.

Çözüm için yaptıklarım;

1. Anakartta CMOS resetledim, bazen böyle problemlerde yapınca düzelebiliyormuş.
  2. Tüm ram slotlarını (2 adet) alkolle ve fırçayla temizledim.
  3. Intel® Processor Diagnostic Tool ile belki köprülerde bir sorun vardır diye tarattım, ancak işlemci, testlerin hepsinden GEÇTİ.

Daha önce açılmış aynı problem ile alakalı bir konu:

Ancak hiçbir sonuç alamadım.

Bahsi geçen lanet anakart da aha şudur:

pegatron-ipxsb-h61-1155-anakart-mainboard__1040203129067184.jpg

İlgilenenler için CPU-Z bilgilerini ve Intel® Processor Diagnostic Tool sonuçlarını bırakıyorum.

anakart.jpeg

cpu.jpeg

Dosya Ekleri

• i5-2400-results.txt
    4,2 KB · Görüntüleme: 74
Merhaba, şu an bahsedeceğim bilgisayar eski sistemimdir, 2012'de alınmıştır ve 2017'den beri kullanılmadı. Kardeşim kullansın, basit işleri yapsın diye tekrar kurdum.

Bilgisayar aşağıda. PSU, ekran kartı vs. değişti bu süreçte, şu an bilgisayarda tek bir problem var.

Bu bilgisayarın anakartı "Pegatron IPXSB-H61". Malum o sıralar bilmediğimiz için, sadece rami yüksek diye tercih etmiştim, 8 GB ram o sene için düşünsenize. Ve bildiğiniz üzere bu anakartlar da sorunlarının bitmemesiyle tanınıyor. Gerçekten baş ağrısı.

Neyse, uzun yıllar dayandı bilgisayar. Ama 2017'de ramlerden biri çalışmamaya başladı. Slotları ve ramleri tek tek denedim. Evet, ramlerden biri bozulmuştu. Bir süre kullanıp attım bir kenara bilgisayarı. Sonra şu sıralar tekrardan açtım, eski rame uyumlu yeni bir ram aldım ve denedim, 2 ram birlikte çalışmıyor. Daha doğrusu yeni aldığımı takıyorum çalışıyor, ramlerden hem eski hem de çalışan olanı da takıyorum yine çalışıyor. Ama sorun ramlerde değil, sorun slotta.

2. slota taktığım herhangi bir ram çalışıyor, 1. slottaki rami okumuyor, tanımıyor.

Çözüm için yaptıklarım;

1. Anakartta CMOS resetledim, bazen böyle problemlerde yapınca düzelebiliyormuş.
  2. Tüm ram slotlarını (2 adet) alkolle ve fırçayla temizledim.
  3. Intel® Processor Diagnostic Tool ile belki köprülerde bir sorun vardır diye tarattım, ancak işlemci, testlerin hepsinden GEÇTİ.

Daha önce açılmış aynı problem ile alakalı bir konu:

Ancak hiçbir sonuç alamadım.

Bahsi geçen lanet anakart da aha şudur:

pegatron-ipxsb-h61-1155-anakart-mainboard__1040203129067184.jpg

İlgilenenler için CPU-Z bilgilerini ve Intel® Processor Diagnostic Tool sonuçlarını bırakıyorum.

Eki Görüntüle 608130

Eki Görüntüle 608131
RAM slotları genellikle yanlış takmadan, zorlamadan ve voltaj dalganmalarından bozulur diye biliyorum belki oksitlenmiş de olabilir, ama temizlediğinizi söylüyorsunuz slot çalışmıyorsa yeni anakart almaktan başka çözüm gözükmüyor

RAM slotları genellikle yanlış takmadan, zorlamadan ve voltaj dalganmalarından bozulur diye biliyorum belki oksitlenmiş de olabilir, ama temizlediğinizi söylüyorsunuz slot çalışmıyorsa yeni anakart almaktan başka çözüm gözükmüyor

Yanlış taktığımı hatırlamıyorum, zorlanmış olabilir ama o kadar fazla değil. Büyük ihtimal voltaj dalgalanması olabilir dediğiniz gibi. Durduk yere bozulmaz sonuçta ama söz konusu anakart Pegatron marka, marka şüpheli, olabilir. Bu bilgisayara daha fazla masraf da yapmak istemiyorum, 4+4 = 8 GB RAM olsun yeter, slot çalışsa problem kalmayacak. Teşekkürler.

Aynı anakartdan elimde mevcut isterseniz yardımcı olabilirim parça konusunda

Hocam biraz daha bakınayım çözüm için çünkü masraf yapmak istemiyorum, zaten şüpheli bir anakart, yatırım yapmak ne gibi bir fayda sağlar bilemedim. Sadece slotu çalışsın yeter kafasındayım şu an, baktım olmadı yeni anakart almaktansa lehim işlerine girip slot değişimi yapabilirim.

İşlemci soketi bile değişiyor RAM slotu her türlü değişir ama işi bilen birine yaptırmalısınız.

Evet dediğiniz gibi, lehimleme vb. işler yapılacak slot değişirse. Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı