Peltier ile laptop soğutmak

Hocam iyi hoş diyorsunuz da peltierin bir tarafı soğuturken öteki tarafıda ısınıyor. Isınan taraf içinde iyi bir çözüm bulmanız gerekiyor.

Hocam iyi hoş diyorsunuz da peltierin bir tarafı soğuturken öteki tarafıda ısınıyor. Isınan taraf içinde iyi bir çözüm bulmanız gerekiyor.

Alt tarafına bakır soğutucu koyup üstüne 1 veya 2 fan koyacağım standın altına sığacak şekilde peltier ve fanı aynı adaptöre bağlayıp pelteri tam güçte çalıştırmayacağım bazı denemeler yapıp uzun süreli kullanımlar yapmayacağım.

Youtube Peltier
youtube peltier 2
Youtue Peltier 3
youtube peltier 4
Birkaç tane daha video vardı bu şekilde.

Birçok seçenek var 12V 3a, 5A ve 6a vs. adaptör iile yapabilirim.

İşlemci i5-4200M bugün tekrar söktüm taktım soğutucu kısmını oyunda FPS düşmesi olmadı kapanmada yapmadı ama böyle bir işlemi yapmak istiyorum amacım overclock veya - derece veya 0'lara inmek değil peltieri düşük güçte çalıştırıp koyacağım işlemci soğutucu üzerinde 3 vida var bunun üzerine bir şey yapmayı planlıyorum ufak bir torna işi ile altında stand var laptopun onun fanını çıkarıp orada ir alan oluşturacağım bakalım yaparsam bir şeyler yakın zamanda eklerim buraya.

Teşekkkür ederim videolar için. Bir şeyler denemen, yapman, takdire şayan ama, o zaman şunda anlaşalım seninle, ortam sıcaklığının çok fazla altına kesinlikle inmemen gerekli. 13, 15 derece ortam sıcaklığının daha da altına düşersen sıkıntı yaratma olasılığı yüksek olur, terleme yapabilir. Ben öyle bir tasarladım ki tam kıvamını buldum. Yalnız hiçbir zaman direk işlemcinin üzerine Peltier kesinlikle denemedim, olmaz dedim içimden. Pompa su blokları, ve su haznesi ayarladım kendimce, suyu soğutup tabirle diyeyim Custom sıvı soğutma tarzı bir şey oldu. Bunun üzerine zaten sıvı soğutma olarak piyasa da rakip olacağını zannetmiyorum, öyle ki güçlü bir soğutma oldu. Anahtarlı bir sistem, normal şartlarda 2 peltier ile günü geçiriyorum ama, oyun ya da ağır bir yüke bindirdiğim vakit ihtiyacıma göre artı 2 peltieri de devreye sokuyorum. O zaman boşta 15 derece çok iyi bir ortam sıcaklığı altında derece yakalıyorum ve bu yeterli zaten, bu şekil de istediğin işlemciyi getir rahatlıkla yüksek ayar da overclock yaparım. Fazlası borular da terleme yaptığı için, boşta daha altına tutamam, sıkıntı yaratır. Anlatma sebebim kolay değil umarım bir şeyler başarırsın, merakla bekliyorum, yapar isen sonucu. Senin işlemci 37 Watt değerin de, soğutma imkanın yüksek ama, ısı derece ayarı düşündürdü beni sadece. Yani ortam sıcaklığı ile uyum nasıl olacak o biraz düşündürücü. Sıvı ile terleme yapıyor, bakalım direk işlemci üzerin de yaparsan ne olacak? Başarılar, iyi şanslar, ama bence sıkıntı olabilir, yanılayım da sen başarılı bir soğutma yap, en azından uğraşın sonuç versin. Bu ara da peltier ile işlemci soğutma ve sıvı soğutma ile peltier kullanımı adlı konularım var aşağı da işine yarar ise bir göz gezdir.

Teşekkkür ederim videolar için. Bir şeyler denemen, yapman, takdire şayan ama, o zaman şunda anlaşalım seninle, ortam sıcaklığının çok fazla altına kesinlikle inmemen gerekli. 13, 15 derece ortam sıcaklığının daha da altına düşersen sıkıntı yaratma olasılığı yüksek olur, terleme yapabilir. Ben öyle bir tasarladım ki tam kıvamını buldum. Yalnız hiçbir zaman direk işlemcinin üzerine peltier kesinlikle denemedim, olmaz dedim içimden. Pompa su blokları, ve su haznesi ayarladım kendimce, suyu soğutup tabirle diyeyim Custom sıvı soğutma tarzı bir şey oldu. Bunun üzerine zaten sıvı soğutma olarak piyasa da rakip olacağını zannetmiyorum, öyle ki güçlü bir soğutma oldu. Anahtarlı bir sistem, normal şartlarda 2 peltier ile günü geçiriyorum ama, oyun ya da ağır bir yüke bindirdiğim vakit ihtiyacıma göre artı 2 peltieri de devreye sokuyorum. O zaman boşta 15 derece çok iyi bir ortam sıcaklığı altında derece yakalıyorum ve bu yeterli zaten, bu şekil de istediğin işlemciyi getir rahatlıkla yüksek ayar da overclock yaparım. Fazlası borular da terleme yaptığı için, boşta daha altına tutamam, sıkıntı yaratır. Anlatma sebebim kolay değil umarım bir şeyler başarırsın, merakla bekliyorum, yapar isen sonucu. Senin işlemci 37 Watt değerin de, soğutma imkanın yüksek ama, ısı derece ayarı düşündürdü beni sadece. Yani ortam sıcaklığı ile uyum nasıl olacak o biraz düşündürücü. Sıvı ile terleme yapıyor, bakalım direk işlemci üzerin de yaparsan ne olacak? Başarılar, iyi şanslar, ama bence sıkıntı olabilir, yanılayım da sen başarılı bir soğutma yap, en azından uğraşın sonuç versin. Bu ara da peltier ile işlemci soğutma ve sıvı soğutma ile peltier kullanımı adlı konularım var aşağı da işine yarar ise bir göz gezdir.

Teşekkürler yorum için yakın zamanda dönüş yapacağım ilk denemeyi çok eski bir laptop var IBM 256 MB RAM falan var üstünde çok eski onun üzerinde deneyeceğim istediğim akımı yakalarsam güzel sonuç alırım bence sonra kendi laptopumda deneyeceğim akımla orantılı olarak soğutma yapıyor orantı kurarsak bence dediğin oranı yakalamış olma ihtimalim yüksek tek yapmam gereken şey denemek ve akımı ölçmek veya ayarlı güç kaynağı ile akım denemeleri yapmak.

Selamlar, 60w lik hazır paket peltier soğutucu alip laptopun altına doğru soğuk hava ufletmek ne derece faydalı olur. Laptobun fanları soğuk hava çekmiş olacak. Peltier soğutucudan gelen soğuk havada su buharı olurda laptopa zarar verirmi?

Selam, 60W'lik hazır paket peltier soğutucu alip laptopun altına doğru soğuk hava ufletmek ne derece faydalı olur. Laptopun fanları soğuk hava çekmiş olacak. Peltier soğutucudan gelen soğuk havada su buharı olurda laptopa zarar verir mi?

Yüksek RPM değerli bir fan ile (3000RPM) daha sağlıklı olur. Aşağı da yaptığım basit sayılabilecek bir laptop soğutucusu gibi. 6 adet fazla onun 2 adet olanından olsa yine iş görecektir.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2022-07-12-22-39-36(1).png
    Screenshot_2022-07-12-22-39-36(1).png
    642,1 KB · Görüntüleme: 33
  • Screenshot_2022-07-12-22-39-36(1).png
    Screenshot_2022-07-12-22-39-36(1).png
    642,1 KB · Görüntüleme: 32
Laptopun kendi fanları Boost modunda 7500rpm dönüyor. Peltier yerine yinede ek laptop soğutucusu mu diyorsun

Laptopun kendi fanları Boost modunda 7500RPM dönüyor. Peltier yerine yine de ek laptop soğutucusu mu diyorsun.

Resim de olan sistem en az 4, 5 derece gibi bir fark yarattı. Fazla olmasa da daha düşük 1200 RPM'li 120 mm bir fan kullandım bu değer ancak 2 derece falan oluyordu. 3000 RPM değerli bir fan daha etkili oldu. 2'si 1200 RPM bir tanesi 3000 RPM o resim de ki. Peltier ne kadar etkili olur bilemem ama, sonuçta bir tarafı da sıcak havayı verecek o da biraz sıkıcı olur senin için.

Peltier sicak havayı arka tarafa atıyor büyük fanla. Soğuk havayı küçük fanla öne atiyor. Laptopun soğutması yeterli olacak gibi yeni aldım makinayı oyunlarda bı test ediyim denerim olmadi

Peltier sıcak havayı arka tarafa atıyor büyük fanla. Soğuk havayı küçük fanla öne atiyor. Laptopun soğutması yeterli olacak gibi yeni aldım makineyı oyunlarda bir test edeyim denerim olmadi.

Macera her zaman güzel sonuç vermeyebilir🙂 Bence de gerek yoksa ekstra soğutmanın gereği yok. 2 PC min bir tanesini 480 mm radyatörlü Custom sıvı soğutma, diğerini ise peltier Custom sıvı soğutma ile soğutuyorum her ikisinden de çok memnunum ama, sıvı soğutmadan farklı bir sistem sizin dediğiniz. Yine de kanaatimce peltier ile de soğuk hava tutmayı düşünseniz de pek etkili olacağını düşünmüyor değilim. Gerek olur da denemek isterseniz de sizin için de tecrübe olur ve tecrübe de küçümsenecek bir şey değil. Deneme yanılma her zaman öğreticidir bol şans🙂

Geri
Yukarı